image 89520 25 v1
Galéria(8)

Ako sa žije pod zelenou strechou

Partneri sekcie:

Zelené strechy sú vo svete i na Slovensku čoraz obľúbenejšie. Intenzívna strešná zeleň si vyžaduje špecifickú statiku domu a je náročná aj na údržbu. Dnes je však možné založiť si zelenú plochu aj oveľa jednoduchšie. Majitelia takých striech nám prezradili svoje skúsenosti.

ID 5307 August
ID 5308 January
ID 5309 June
ID 5310 November
MNO KNAUF SENKVICE 0011
MNO KNAUF SENKVICE 0014
MNO KNAUF SENKVICE 0020

Pochôdzne strechy s intenzívnou zeleňou umožňujú odpočinkové aktivity a rozširujú obytný priestor. Nájdeme na nich trávnaté plochy, kríky a niekedy aj stromy, ich korene však potrebujú 30 až 100 cm pôdy. Preto sa hmotnosť celého vegetačného súvrstvia pohybuje od 200 do 500 kg/m2 (1 000 kg/m2). Oveľa menej starostí je s extenzívnou zelenou strechou. Nie je určená na pravidelný pohyb osôb, ale rovnako ako tá intenzívna prináša mnoho iných výhod. Chráni interiér pred extrémnymi zmenami teploty, pred chladom a prehrievaním v lete, znižuje náklady na vykurovanie a chladenie a menšie je aj množstvo zrážkovej vody odvádzanej do kanalizácie. Medzi jej prínosy patrí aj požiarna ochrana budov, zvýšená produkcia kyslíka a tiež nezanedbateľný estetický dojem. Aj bežné trávy a byliny si však vyžadujú statický posudok a aspoň 10 – 15 cm vegetačného substrátu, čo znamená zaťaženie často až 150 kg/m2. Ako sa to dá vyriešiť ešte „ľahšie“?

„Ľahká“ zelená strecha

Na trhu máme k dispozícii ešte jednoduchší spôsob, ako si vybudovať zelenú strechu. S komplexným systémom Urbanscape, ktorý zahŕňa všetky vrstvy od hydroizolácie cez koreňovú membránu odvodňovací systém, substrát až po vegetačnú vrstvu, si môžeme založiť extenzívnu zelenú strechu bez zvýšených nárokov na údržbu a statiku. Celý systém je možné ľahko aplikovať, užívateľom sa dodáva hotový a v porovnaní s inštaláciou tradičného systému znižuje realizačné náklady o 30 %. Hmotnosť suchého systému je 15 až 20 kg/m2, po úplnom nasiaknutí dosahuje 32 až 80 kg/m2, čo je menej ako polovičná záťaž oproti klasickým extenzívnym vegetačným strechám. Vďaka nízkej hmotnosti tohto systému nie je nutné statické posúdenie existujúcej alebo naprojektovanej konštrukcie. Vegetačný kryt tvoria rozličné druhy rozchodníka, mimoriadne odolnej a mrazuvzdornej trvalky s dužinatými listami, ktorá pôsobí aj v skalkách a záhradách veľmi okrasne.

Január Jún
August November

Čo prináša Urbanscape

Rodina zo Šenkvíc si postavila moderný dom už v roku 2003. Pôvodne mal plochú strechu zo zinkového plechu, majiteľke však vlani napadlo, že by ju mohli prerobiť na zelenú. „Konštrukcia nebola pôvodne na zelenú strechu dimenzovaná, ale systém Urbanscape je ľahký, nezaťažuje statiku domu, takže na časť strechy, približne na tretinu, ju statik povolil,“ vysvetľuje Oľga zo Šenkvíc. Zelenú strechu dokončili v novembri 2015, a tak pod ňou zažili jeseň a zimu. Ako hovorí majiteľka, keď prší, na plechovej streche je to počuť. Strecha je prevetrávaná, takže hluk spôsobuje aj vietor. Zelená strecha výrazne znížila hlučnosť pri zrážkach aj pri veternom počasí a v zime im bolo pod zelenou strechou teplejšie. Rodina Juraja z Nitry strávila pod strechou Urbanscape už minulé leto. „Čakali sme, že klíma v interiéri bude pod vegetačnou strechou v horúčavách príjemnejšia, skutočnosť však predbehla naše očakávania,“ hodnotí Juraj z Nitry. Oproti predošlým letným obdobiam bola teplota v interiéri o 2 až 3 °C chladnejšia a nebolo potrebné ani zapínať klimatizáciu. Navyše sa im veľmi páči vzhľad vegetačného krytu z rozchodníka, ktorý hrá v každom ročnom období inými farbami.

Prečo je rozchodník na strechu ideálny

Zelená strecha Urbanscape je zložená z 10 až 12 druhov rozchodníkov. Viac druhov umožňuje vegetačnej vrstve kvitnúť dlhší čas. Iné rastliny majú obdobie spánku, v ktorom nepôsobia tak „zeleno“. Netreba ich kosiť, lebo po vysiatí vrchná časť rastlinky odumrie a stáva sa hnojivom pre živé časti. Týmto je zabezpečený aj samovýsev rastliniek. Systém Urbanscape dokáže v špeciálnom substráte zadržať vodu, rozchodníky tak kvitnú i počas horúcich a suchých dní, keď iné rastliny vädnú. „Tento systém obsahuje substrát z minerálnej vlny, ktorý je špeciálnym materiálom na správne zakorenenie rastlín a zároveň aj výbornou tepelnou izoláciou strechy. Má schopnosť zadržať až 60 l zrážkovej vody na 1 m2, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si nevyžaduje pravidelné zalievanie ako väčšina zelených striech na trhu,“ vysvetľuje Ľubomír Volf, špecialista na zelené strechy z Knauf Insulation.

Čo prináša funkčná zelená strecha URBANSCAPE?

Estetický dojem
Ochranu hydroizolácie pred UV žiarením = predĺženie životnosti strechy minimálne na dvojnásobok
Ochranu strechy pred ohrievaním o 100 %, v lete dokonca ochladzovanie
Ochranu strechy pred premŕzaním
Zníženie prašnosti v okolí o 0,2 kg/m2 ročne
Zlepšenie mikroklímy v okolí budovy citeľné hlavne v lete
Premenu CO2 na O2 asi 5 kg/m2 ročne
Dôležitý záchyt dažďovej vody, hlavne pri návalových dažďoch 70 až 90 %. Voda potom netečie do kanalizácie v takom množstve.
Zvýšenie účinnosti fotovoltických panelov až o 16 %.

Text: Ingrid Kantorová

Foto: Knauf Insulation