Ručné náradie pre strednú stavebnú spoločnosť
Galéria(11)

Ručné náradie pre strednú stavebnú spoločnosť

Základným predpokladom rozvoja zdravej stavebnej firmy je zabezpečenie dobrej pracovnej produktivity a bezpečnosti pri práci. Obidva tieto faktory možno dosiahnuť správnym výberom kvalitného ručného náradia. Vhodne zvolené portfólio ručného náradia môže stavebnej firme ušetriť finančné prostriedky, zvýšiť pracovné tempo zamestnancov, ale aj prispieť ku kvalite stavebného diela.

Za štandardné vybavenie stavebnej firmy možno považovať skupinu stavebných strojov a drobnej mechanizácie, pojazdnú dielňu a menšie dopravné prostriedky slúžiace na dopravu ručného náradia a inej drobnej mechanizácie. Odporúča sa, aby stredná stavebná spoločnosť mala aspoň jednu súpravu lešenia, zváracieho agregátu a elektrocentrály.

Z ručného náradia by v žiadnej stavebnej firme nemali chýbať klasické vŕtačky/skrutkovače, vŕtacie a sekacie kladivá, reťazové píly a pod. Presné vybavenie závisí, samozrejme, od povahy stavebnej výroby konkrétnej firmy. Dlhodobý prenájom spomínaného náradia je finančne nevýhodný. Podobne to platí aj pre drobnú mechanizáciu ako miešačky, stavebné výťahy a pod.

Konkrétna výbava ručného náradia by mala odzrkadľovať činnosť, na ktorú sa stavebná firma zameriava. Preto nemožno jednoznačne určiť, ktoré náradie a s akým výkonom má firma vlastniť. Existujú však prístroje, ktoré uľahčia a zefektívnia prácu na každej stavbe.

Stredná stavebná spoločnosť
Pre potreby tohto článku sme strednú stavebnú spoločnosť zadefinovali ako stavebnú firmu s 50 až 80 zamestnancami, ktorá realizuje výstavbu rodinných domov a menších bytových alebo polyfunkčných objektov, prípadne menších výrobných alebo skladových hál. Realizuje teda najmä hrubú stavbu z murovacích materiálov alebo železobetónu.

Digitálne laserové nivelačné a meracie prístroje

Jedným z najdôležitejších údajov na stavbe je správne určenie výšky bodu. Vo výbave každej realizačnej firmy by preto nemali chýbať digitálne laserové nivelačné a meracie prístroje, ktoré slúžia na meranie prevýšení, výšok, vzdialeností, vytyčovanie rovín a pod. Kvalitnými stavebnými nivelačnými prístrojmi možno určiť výšky s presnosťou ±1 mm na 1 km.

Pri výbere nivelačného prístroja sú najdôležitejšími kritériami presnosť, odolnosť, kvalita optiky a kompenzátora, ktorý automaticky vyváži prístroj do roviny. V súčasnosti vyrábané modely majú pamäť, vďaka ktorej sa zníži pravdepodobnosť výskytu ďalších chýb, napr. pri zapisovaní. Prístroje sú prispôsobené aj na prácu v zhoršených svetelných podmienkach – možno nimi merať aj za slabého svetla alebo takmer v tme. Ak sa v prístroji vybijú tužkové batérie, dá sa s ním merať ako s optickým nivelačným prístrojom. Pri použití digitálneho nivelačného prístroja oproti klasickému ušetríme viac ako polovicu času.

Laserové diaľkomery slúžia na okamžité a presné meranie dĺžky. Už tie najjednoduchšie, s rozmermi mobilného telefónu, majú dosah niekoľko sto metrov. Prístroje vedia vypočítať plochu aj objemy. Kvalitnejšie modely majú viac funkcií. Môžu napr. vypočítať výšku okna v neprístupnej výške, sú vybavené hľadáčikom do denného svetla alebo dokážu posielať namerané údaje pomocou bezdrôtového spojenia Bluetooth do počítača. Niektoré prístroje majú zvýšený dosah a presnosť pri meraní v teréne až 1,5 mm.

 Optický nivelačný prístroj Leica N700  Digitálny nivelačný prístroj Topcon DL-101C

Krížové a bodové lasery

Firmy vykonávajúce aj remeselné práce v interiéri (napr. montovanie sadrokartónov, kladenie dlažby, obkladov) i v exteriéri (zakladanie stavieb, stavby konštrukcií, betónovanie alebo stavby múrov) ocenia krížové a bodové lasery. Tieto prístroje sa uplatňujú všade tam, kde sa používa vodováha. Majú samourovnávaciu automatiku a nepotrebujú ručné urovnávanie do vodorovnej polohy pomocou skrutiek. Prístroj sa položí na približne vodorovnú plochu. Po zapnutí sa vysvietia vodorovné a zvislé laserové body, resp. čiary, ktoré sú navzájom kolmé a na ploche vytvoria kríž. Pretože dosah prístroja sa za priameho slnečného žiarenia podstatne zmenšuje, v exteriéri sú prístroje vhodné len na práce menšieho rozsahu a za optimálnych svetelných podmienok. Na práce väčšieho rozsahu sa môžu použiť rotačné lasery vybavené prijímačom laserového lúča.

Ďalšími prístrojmi, ktoré dokážu na stavbe určiť vodorovnú, zvislú či šikmú rovinu, sú rotačné lasery. Tieto prístroje majú rotujúcu hlavu, ktorá emituje laserové žiarenie. Používajú sa pri zakladaní stavby, betónovaní, budovaní vnútorných stien alebo stropov, vytyčovaní vopred zadaných sklonov alebo pri ovládaní strojov. Konštrukcia rotačných laserov je prispôsobená hrubému zaobchádzaniu na stavbe a niektorí výrobcovia dokonca garantujú funkčnosť prístroja aj po páde z veľkej výšky. Rotačné lasery dokážu pracovať v extrémnych klimatických podmienkach – v mraze, ako aj pri vysokých teplotách.

Prístroje môžu mať viditeľný alebo neviditeľný laserový lúč. Rovinu dokážu určiť s presnosťou od ±1,5 mm na 30 m s dosahom 750 m. Prístroje s neviditeľným lúčom možno používať iba s prijímačom, ktorý laserový lúč spoľahlivo detekuje. Po zapnutí prístroja sa rotačná hlava s laserom sama automaticky vyrovná a začne rotovať a vytvárať rovinu. V prípade náhodnej zmeny výšky prístroja (napr. kopnutím do statívu) je dôležité, aby prístroj na túto skutočnosť upozornil a nezačal nanovo určovať novú rovinu s neznámou – posunutou výškou. Kvalitnejšie modely po zadaní hodnoty sklonu tento sklon automaticky vytýčia.

Diamantové vŕtacie zariadenia

Ďalším náradím, ktoré by v stavebnej firme nemalo chýbať, sú diamantové vŕtačky. Tieto zariadenia slúžia na dodatočné presné a bezotrasové vytváranie prechodových otvorov veľkých priemerov v nosnej stene alebo priečke z muriva, betónu alebo betónu s oceľovou výstužou. Prístrojom sa spravidla vŕta stacionárne, menšie priemery možno vŕtať aj voľnou rukou. Na upnutie pri stacionárnom vŕtaní sa používajú vŕtacie konzoly s mechanickým posunom. S diamantovými vŕtačkami sa pracuje namokro aj nasucho. Vŕtacie priemery sa pohybujú v rozpätí 8 (napr. otvory na kotvy) až úctyhodných 600 mm. Systém upínania koruniek je rýchloupínací. Tým, že ide o vŕtanie na „jadro“, možno toto náradie použiť aj pri geologických vrtoch.

Drážkovacie a diamantové frézy

V portfóliu náradia stavebnej firmy by mali byť aj drážkovacie a diamantové frézy.
Drážkovacie frézy slúžia na vytváranie kanálikov pre menšie potrubia alebo kabeláž priamo v betónovej stene alebo murive. Pracuje sa s nimi rýchlo a s menšou námahou ako pri použití náradia bez diamantového nadstavca. Ak sú dodržané zásady práce, možno s týmto prístrojom dosiahnuť vysokú presnosť realizácie. Diamantová fréza slúži na presné opracovávanie a úpravu betónových povrchov. K týmto dvom náradiam sa rozhodne oplatí prikúpiť priemyselný vysávač (pre prašnosť pri suchom procese), ktorý má špeciálne filtrovanie a je prispôsobený na automatickú prevádzku tohto náradia. Zapína a vypína sa a mení výkon synchronizovane s náradím.

 Drážkovanie do betónu diamantovou frézou Makita SG1250  Ručný ponorný zhutňovač betónu Makita BVR450RFE
Ručné ponorné miešadlo Makita DA6301

Miešadlá

V stavebnej praxi pri použití tuhých alebo kvapalných látok stavebnej chémie, ktoré treba pred samotnou aplikáciou zmiešať z viacerých zložiek, sú nenahraditeľným ručným náradím miešadlá. Dôkladnosť premiešania prísad často rozhoduje o účinnosti prípravku, a tým aj o kvalite celej konštrukcie, na ktorú sa prípravok aplikuje. Od druhu a hustoty zmiešavaných prísad potom závisí tvar a použitie miešacích metiel, ktoré sa upínajú pomocou vnútorného závitu veľkosti M14. Miešadlá sú vybavené elektronickou reguláciou otáčok a poistkou proti preťaženiu. Naraz dokážu spracovať až 50 kg materiálu, ako sú farby, omietky, malty, lepidlá, samonivelačné hmoty, tmely, stierky a pod. Bežne sa používa aj vzájomne protismerné otáčanie miešacích metiel, čo znižuje tendenciu nástroja vyvíjať odpor proti miešanému materiálu.

Nastreľovacie pištole

Pneumatické nastreľovacie pištole a sponkovačky sa používajú najmä na tesárske práce, ale niektoré pištole možno použiť aj do ocele alebo betónu. Dôležitým parametrom pri práci je hĺbka nastrelenia klinca do konštrukcie.

Vsadzovacie prístroje (je snaha ich tak nazývať, aby sa vylúčila spojitosť so zbraňami) možno použiť pri kotvení spojovacieho materiálu do vápennopieskových tehál, pri profesionálnom kotvení sadrokartónových profilov a podhľadov, na montáž elektrorozvodov, vykurovania či vzduchotechniky, na univerzálne pripevňovanie do ocele, betónu a plných tehál, na pripevňovanie trapézových plechov k oceli a betónu a na spriahanie oceľobetónových konštrukcií.

Tandemové píly

Pri stavbách, kde je dominantným stavebným materiálom drevo alebo pórobetónové tvárnice, sú dôležitými pomocníkmi tandemové píly. Ich dlhé lišty umožňujú presné a hlboké rezy, čo významným spôsobom zvyšuje presnosť. Dvojica protichodných pílových listov zaručuje tiež bezpečnú prácu bez spätných rázov.

Trendy

Pokrok v technike sa prejavuje aj v základnom vybavení stavebnej firmy. Možno predpokladať, že štandardná výbava stavebných prístrojov bude zanedlho pozostávať z akumulátorového náradia, najmä vŕtačiek, miešadiel, kladív, brúsok, píl a pod., ktoré sú nezávislé od elektrickej energie a dosahujú výkon blízky dnešným 220 V verziám. Umožnia to nové materiály použité v akumulátoroch spoločne s novými technológiami výroby a nabíjania článkov akumulátorov. Tento trend už dnes potvrdzujú výkonné a spoľahlivé modely náradia s Lithium-ionovými akumulátormi.

Odporúčanie na záver

Pri kúpe náradia na stavbu by nemala byť hlavným kritériom cena výrobku, ale najmä jeho kvalita a parametre. Náradie musí byť robustné, stavané a testované na hrubé zaobchádzanie na stavbe a odolné proti prípadnému pádu na zem. Musí dokázať pracovať rovnako dobre v lete pri vysokých teplotách ako v zime v mrazoch a zároveň musí mať jednoduché, intuitívne ovládanie. Každá chyba a nepresnosť spôsobená nekvalitnou technikou alebo časté poruchy a z toho vyplývajúce reklamácie a opravy stavebníkovi pôvodnú nízku investíciu navýšia. V konečnom dôsledku tak neuvážené šetrenie môže priniesť vyššie náklady ako kúpa kvalitného náradia.

Miloš Chiko Moravčík
Foto: Air Consulting, Geotech, Hilti, Makita, Topcon
 
Autor je odborným konzultantom spoločnosti ­Makita a Dolmar.

Literatúra:
(1)    Kováč, M.: Nové meracie prístroje na stavbe. Stavebné materiály 5., 2006