Pásové brúsky
Galéria(6)

Pásové brúsky

Na finálne opracovanie dreveného povrchu alebo na odstraňovanie hrdze zo starého železa sa väčšinou používa elektrické náradie – brúsky. Na trhu existuje niekoľko typov brúsok od obyčajných vibračných, ktoré povrch opracovávajú na základe vibračného pohybu, cez rotačné, pásové, lineárne až po rotačno-excentrické. Každá z nich má svoje prednosti a odporúča sa na použitie tej-ktorej úlohy. V tomto článku budeme hovoriť o pásových brúskach a ich použití.

Pásové brúsky majú zo všetkých brúsok najväčší úber (12 g/min). Brúsia drevo a iné materiály brúsnym pásom so šírkou 60 až 105 mm, čo ich predurčuje na rovinné brúsenie dosiek, trámov, lát a iných rovinných plôch, zriedkavejšie na odstraňovanie hrdze z kovových materiálov. Keďže ich nekonečný pás brúsi iba v jednom smere odporúča sa používať ich najmä pri brúsení v smere vlákna alebo dyhovania. Týmto spôsobom sa predíde vzniku neželaných kruhových stôp, ktoré môžu vzniknúť, ak by sa plochy brúsili rotačnými alebo excentrickými brúskami.

Nekonečný brúsny pás vedú dva valce, jeden z nich je hnací a druhý napínací (hnaný). Čelné pásové brúsky brúsia pásom menšej šírky (zvyčajne 50 mm). Pás sa otáča na kladke s malým priemerom na brúsnom ramene, ktoré sa upevňuje na prednú stranu stroja. Tak sa dá pásom dočiahnuť na miesta, kam sa iná brúska nedostane. Pásové brúsky s dlhším brúsnym ramenom, ale úzkym pásom (10 až 20 mm) môžu nahradiť rašpľu alebo pilník. Z toho dôvodu sa im hovorí aj pásové pilníky.

Brúsivo a brúsne pásy

Tak ako brúsne papiere a plátna pre vibračné a excentrické brúsky, aj brúsne pásy vytvárajú niekoľko vrstiev. Aktívnou vrstvou sú zrná brúsiva. Ich ostré hrany oddeľujú pri posuve po brúsenom materiáli jemné častice – tzv. brusiny. Hrany aj celé zrná sa postupne opotrebúvajú a lámu, až sa napokon z nosného podkladu celé vylomia a ich funkciu preberajú ďalšie zrná. Brúsne zrná sú s nosným podkladom (špeciálnym papierom alebo tkaninou) spojené základným a krycím spojivom.

Papiere a plátna pre vibračné a excentrické brúsky majú na spodnej strane navyše vrstvu velúru, aby sa dali upevniť suchým zipsom na pracovnú dosku alebo kotúč brúsky. Pásy na brúsnych pásoch na obrusovanie lakov sú potiahnuté špeciálnym povlakom, ktorý bráni predčasnému zalepeniu zŕn obrusovanou vrstvou farby alebo prachom. Zvyčajne je nim stearát vápnika s antistatickou úpravou. Druh a zloženie vrstiev zodpovedá brúsenému materiálu a typu brúsky, pre ktorú sú papiere určené. Na ich životnosť má vplyv pevnosť nosného podkladu a spôsob lepenia zŕn.

Brúsne pásy, papiere a plátna sa väčšinou označujú podľa zrnitosti písmenom P od najjemnejších (P400) až po tie najhrubšie (P20). Číslo označuje mernú veľkosť zrna podľa jeho šírky v určitom rozsahu (napr. P100 označuje strednú zrnitosť so zrnami od 160 do 125 mikrometrov). Najhrubšie zrno je určené pre práce, pri ktorých sa vyžaduje najväčší úber – odstraňovanie starých náterov a hrdze, naopak, najjemnejšie brúsne pásy sa používajú na dokončovacie práce – prebrúsenie laku a podobne.

Najviac používaným brúsivom je umelý korund. Používa sa aj karbid kremíka, ten je však vhodný najmä na kovové a iné tvrdé materiály. Na trhu existuje množstvo ďalších materiálov, ktoré napríklad svojím zložením zabezpečujú lámanie použitých zŕn na predurčených miestach, čím vzniká v brúsnom nástroji efekt samoostrenia. Vďaka odlamovaným starým zrnám a ihlanovitej mikroštruktúre vytvárajú brúsne zrná ďalšie nové ostré vrstvy. Tým sa životnosť brúsneho materiálu niekoľkonásobne predlžuje. Neodporúča sa však používať napríklad diamantové brusivo, ktoré sa spája galvanicky niklom, na železné kovy s obsahom uhlíka – napr. na oceľ. Vhodné je skôr na materiály, akými sú sklo, kameň alebo veľmi tvrdé a pevné materiály vystužené napr. kevlarovými vláknami.

Podľa použitia a namáhania sa kvalitné brúsne prostriedky špecifikujú prostredníctvom farieb. Každý papier označený inou farbou je určený na iné použitie: modrá farba – brúsenie železných kovov; červená alebo oranžová – brúsenie dreva; čierna alebo ružová – betón, omietky a stierkové hmoty; žltá – ľahké a farebné kovy; strieborná – plastické hmoty; biela – lepivé nátery a podobne. Pre užívateľa je však nevýhodou, že farebné odlíšenie nie je jednotné a pri jednotlivých výrobcoch sa líši. Z toho dôvodu je dôležité si jeho farebnú špecifikáciu overiť ešte pred jeho kúpou u výrobcu.

Tab.1: Odporúčané typy brúsiva pre jednotlivé prípady

Kompaktné pásové brúsky
Existuje niekoľko druhov pásových brúsok. Tie najmenšie majú príkon 600 W a ich hmotnosť je maximálne 2,5 kg. Brúsny pás je široký od 60 do 76 mm a brúsi materiál rýchlosťou 200 až 400 m/min. Základom takejto brúsky je väčšinou hliníková skriňa s elektromotorom, ktorý poháňa hnací valec prostredníctvom jedného alebo dvoch remeňov. V spodnej časti skrine je medzi dvoma valcami leštená klzná plocha, ktorá poháňa a zároveň vedie brúsny pás na opracovávaný materiál. Rýchla a jednoduchá výmena brúsneho pásu je zabezpečená pri kvalitných brúskach beznástrojovo prostredníctvom jednej poistnej páčky. Rýchlosť brúsneho pásu je pri väčšine brúsok plynulo elektronicky regulovateľná, čo umožňuje opracovávať aj iné materiály ako drevo.

Na lepšiu manipuláciu možno na brúsky upevniť prídavné držadlo. To sa dá samozrejme odňať pri práci okolo stien a v stiesnených podmienkach. Na skvalitnenie pracovného prostredia a ochranu zdravia manipulujúcej osoby sú brúsky vybavené vlastným alebo prídavným odsávaním. Textilný vak zachytáva väčšinu prachu, ktorý sa do neho vháňa silným ventilátorom. Pri používaní brúsok v dielňach možno na koncovku odsávania pripojiť vysávač, čím sa šetrí čas potrebný na vyprázdnenie zberného vrecka a takisto sa zníži prašnosť v pracovnom prostredí. Niektoré profesionálne brúsky majú zabudovaný mikrofilter, ktorého plochu tvoria lamely skladaného porézneho materiálu.

Vysoko výkonné pásové brúsky
Od kompaktných sa líšia najmä vyšším výkonom (od 600 do 1 200 W) a hmotnosťou (od 6 do 8 kg). Brúsny pás sa pohybuje rýchlosťou 170 až 320 m/min, výnimočne dokonca 500 m/min, čo je porovnateľné s kompaktnými brúskami. Rozdiel je však v tom, že brúsny pás pri výkonných brúskach má šírku 75, 100 alebo až 105 mm. Sila motora sa prenáša na hnací valec cez bezpečnostnú spojku. Lepšie vedenie zabezpečuje brúsna podložka, ktorá sa vkladá medzi spodnú dosku skrine a samotný pás. Tá prispieva k optimálnemu behu, zabraňuje nežiaducemu zaobľovaniu hrán počas brúsenia okrajov a napomáha udržať rovnomerný prítlak.

Výkonnejší pri týchto brúskach je nielen motor, ale aj odsávanie. Brúsny prach sa rovnako ako pri kompaktných brúskach vháňa do zberného vrecka výkonným ventilátorom. Dôraz sa kladie aj na ergonómiu prevažne obojručného držania. Na držadle umiestnenom v zadnej časti stroja je okrem spínacieho tlačidla aj regulátor, ktorým sa elektronicky a plynulo menia otáčky motora. Dnešný výrobcovia prihliadajú i na bezpečnosť, čomu sa prispôsobili vodiace rámy. Tie zamedzujú nakloneniu brúsky a ich jemné kefky zabraňujú poškrabaniu materiálu. Okrem toho možno pomocou rámu nastavovať výšku stroja, a tým meniť výšku úberu. Praktickou pomôckou je aj zdvíhacie zariadenie, ktoré je súčasťou vodiaceho rámu a slúži na odkladanie brúsky v prípade, že sa nepoužíva.

Niektorí výrobcovia dodávajú k svojim brúskam aj podstavce, ktoré slúžia na upevnenie stroja. Tým sa prakticky brúska mení na stacionárne zariadenie. Podstavce sa využívajú najmä v dielňach, kde sa opracovávajú menšie obrobky a prírezy, ktoré sa dajú pritlačiť rukou. Niektoré podstavce možno kombinovať s paralelnými a uhlovými dorazmi.

Čelné pásové brúsky
Tieto brúsky s príkonom 280 až 350 W patria k tým menším brúskam. Ich pás beží na čelne predsunutom ramene zakončenom kladkou malého priemeru, ktorá je uložená v ihlovom ložisku. Keďže majú štíhly tvar, možno s nimi pracovať aj v ťažko prístupných miestach. Brúsny pás sa pohybuje v klinovitej dráhe a umožňuje brúsenie po oboch stranách klinu. Takisto dokážu v úzkom žliabku v materiáli brúsiť obidve plochy súčasne. Pri ručnom použití sa hodia na pozdĺžne brúsenie, vybrusovanie krivkových výrezov, zabrusovanie okrajov doskových alebo parketových podláh, obrusovanie okenných rámov a drevených i kovových zábradlí zložitejšieho tvaru. Rovnako aj pri týchto brúskach sa dá použiť podstavec, čím sa zabezpečí bezpečné uchytenie stroja k pracovnému stolu do viacerých polôh – vodorovnej, zvislej či šikmej.

Pásové pilníky
Ďalším typom pásových brúsok je tzv. pásový pilník. Vďaka jeho tvaru je použiteľný aj na ťažko prístupných miestach, kde by bolo možné dostať sa len rašpľou alebo obyčajným pilníkom. Jeho úzka, predĺžená predná časť slúži na brúsenie alebo odrezávanie ornamentov dreveného či kovového zábradlia, obrusovanie rámov, vybrusovanie drážok a dutín. Hnací valec poháňa pás (so šírkou 6 až 19 mm) cez kladku s malým priemerom, ktorá sa nachádza na prednom konci vymeniteľného ramena. Pásová jednotka s hlavou a ramenom je vzhľadom na os stroja výkyvná, čo prispieva k optimálnemu využitiu a držaniu náradia. Samozrejmosťou je nastavenie otáčok, takže vhodne zvoleným brúsnym pásom možno brúsiť okrem dreva aj kovy, plasty alebo keramiku.

Ing. Miroslav Dobias
Foto TTS Slovakia

Autor pracuje v spoločnosti TTS Slovakia v oblasti predaja elektrického ručného náradia na pozícii marketingového manažéra.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.