tehly stepelnou izolaciou na baze mineralnej vlnyvdutinach
Galéria(21)

Tehly s tepelnou izoláciou na báze minerálnej vlny v dutinách

Partneri sekcie:

Hranice fyzikálnych vlastností jednotlivých materiálov sa dajú posúvať len veľmi ťažko. Nová kvalita však môže vzniknúť ich kombináciou, keď sa výhody dvoch alebo viacerých materiálov spoja tak, že sa navzájom dopĺňajú. Vznikne tak nový, všestranný stavebný výrobok.

1 big image
2 big image
3 big image
4 big image
5 big image
6 big image
7 big image
8 big image
Asi takto by sa dal stručne charakterizovať výsledok ostatného vývoja tehliarskych murovacích prvkov na zhotovenie obvodových stien. Výsledkom sú tehly, ktoré vznikli spojením dvoch prírodných stavebných materiálov – pálenej keramiky a minerálnej vlny. Každý z týchto materiálov vkladá do obvodovej steny svoje výhody a prednosti:

  • tehla – pevnosť, požiarnu odolnosť, schopnosť akumulácie tepla, ochranu tepelnej izolácie,
  • minerálna vlna – zlepšenie tepelnoizolačných vlastností, požiarnu odolnosť, pozitívny vplyv na difúziu vodných pár, ochranu proti hluku.

Murivo z takýchto tehál už pri hrúbke 36,5 cm vysoko prevyšuje v norme stanovené požiadavky na tepelnú izoláciu, preto nie je nutné jeho zatepľovanie. Tehly plnené minerálnou vlnou sú vhodné na výstavbu nízkoenergetických a pasívnych domov, pretože výrazne šetria náklady na vykurovanie. Vďaka tepelnej izolácii integrovanej v dutinách tehál sú obvodové steny tenšie, čím dochádza k úspore zastavanej plochy, alebo naopak, k zväčšeniu obytnej plochy pri zachovaní rovnakých pôdorysných rozmerov domu. Tepelná izolácia je zároveň spoľahlivo chránená proti poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu. Takto chránená tepelná izolácia má zaručené tepelnoizolačné parametre a prakticky neobmedzenú životnosť.

Nielen na slovenskom trhu ide o novinku medzi murovacími materiálmi. Na európskom trhu sa tehla na výstavbu obvodového muriva s tepelnou izoláciou na báze minerálnej vlny v dutinách po prvýkrát objavila totiž až koncom roka 2010. V rámci Nemecka ju ponúka len niekoľko výrobcov medzi nimi napríklad spoločnosti Wienerberger a Schlagmann (pod názvom Poroton-MW), spoločnosť Tonwarenfabrik u. Granitwerke Fürstenzell Ferdinand Erbers­dobler (Evoton), spoločnosť Ziegelwerk Bellenberg Wiest (Thermoplan) a spoločnosť Ziegelwerk Turber (Thermopor TV). Na slovenskom trhu sú tehly plnené minerálnou vlnou dostupné zatiaľ len v ponuke spoločnosti Wienerberger-Slovenské tehelne, ktorá ich dováža od sesterskej spoločnosti v Nemecku (pod názvom Porotherm T Profi). Okrem minerálnej vlny môžu byť súčasťou dutín tehál aj napríklad hydrofobizovaný perlit alebo hydrofobizovaný diatomit.

Ideálne pre nízkoenergetické a pasívne domy
Keramické tvarovky plnené minerálnou vlnou sú aktuálne dostupné vo dvoch formátoch, a to na zhotovenie obvodovej steny s hrúbkou 36,5 cm a 42,5 cm. V dutinách tvaroviek sa nachádza tepelná izolácia na báze minerálnej vlny s celkovou hrúbkou 24, respektíve 28 cm. Realizované murivo má veľmi nízku tepelnú vodivosť U = 0,075 W/(m . K) (v suchom stave bez vrstiev omietky). Takéto murivo tak už nie je nutné zatepľovať. Má porovnateľné tepelnoizolačné vlastnosti ako stena reali­zovaná z bežných tehloblokov s hrúbkou 25 cm, zateplená izoláciou s hrúbkou 18 cm. Vďaka tomu sa znižujú náklady na výstavbu, vykurovanie a údržbu domu.
 
Akumulácia tepla a difúzia vodných pár
Jednou z výhod keramického črepu je jeho schopnosť akumulovať teplo. Vďaka tomu nedochádza v zime k rýchlemu vychladnutiu domu. V letných mesiacoch zas k rýchlemu prehriatiu vnútorného prostredia. Tepelná izolácia na báze minerálnej vlny sa vyznačuje optimálnou difúziou vodných pár, rovnako ako v prípade stien z klasických tehlových blokov. Obvodová stena tak napomáha reguláciu vnútornej vlhkosti v miestnosti. Tým sa vytvárajú podmienky vhodné pre príjemné a zdravé
bývanie.
 
Hydrofobizácia – účinná ochrana minerálnej vlny proti vlhnutiu
Minerálna vlna sa vkladá do dutín mierne stlačená. Tým sa zabezpečuje jej stabilita proti posunutiu a zabraňuje sa jej sadaniu vplyvom gravitácie. Vďaka hydrofobizácii v celom svojom objeme je minerálna vlna vodoodpudivá, a pokiaľ nie je trvale zmáčaná vodou, nedochádza k nasiaknutiu. Napriek tomu sa odporúča počas výstavby zakrývať neukončené murivo vhodným spôsobom, a tak ho chrániť proti poveternostným vplyvom (podobne ako murivo z bežných tehloblokov).
 
Pracovný postup
Murovanie obvodových stien brúsenými tehlami plnenými minerálnou vlnou je rýchle, jednoduché a presné. Muruje sa na tenkovrstvovú maltu (lepiacu maltu), ktorá sa v hrúbke asi 1 mm nanáša pomocou štandardného nanášacieho valca na rebrá tehál alebo špeciálneho valca, ktorým sa malta nanáša na celú ložnú plochu tehál.
 
Uloženie prvého radu
Prvý rad tehál sa ukladá ako zvyčajne do vyrovnávacieho maltového lôžka z vápennocementovej malty, ktorá sa nanáša na vopred natavené izolačné pásy. Pomocou nivelačného prístroja a nivelačnej laty sa určí najvyšší bod na základovej doske (obr. 1). V tomto najvyššom bode sa začne nanášať zakladacie maltové lôžko. Tu bude jeho hrúbka najmenšia (asi 10 mm).

 Obr. 2  Urovnanie rozprestretej malty hliníkovou latou  Obr. 3  Spustenie tehly po drážkach, respektíve perách už uloženej tehly

Na presné nanesenie zakladacieho maltového lôžka sa odporúča používať nivelačnú súpravu pozostávajúcu z dvoch šírkovo a výškovo nastaviteľných urovnávacích líšt.

Zakladacie maltové lôžko sa nanáša a urovnáva po úsekoch, vždy medzi dvoma urovnávacími lištami. Rozprestretá malta sa urovná hliníkovou latou, ktorá sa ťahá po urovnávacích lištách nivelačnej súpravy (obr. 2). Prebytočná malta sa odstráni.

Po nanesení a urovnaní jedného úseku sa jedna urovnávacia lišta nivelačnej súpravy presunie o dĺžku laty a malta sa opäť urovná.

Prvý rad tehál možno ukladať dvoma spôsobmi:

  • do ešte čerstvej zakladacej malty,
  • nanesením lepiacej malty na už stuhnuté zakladacie maltové lôžko a to bezprostredne pred ukladaním tehál.

Začína sa murovať osadením tehál na rohoch stavby. Medzi ne sa natiahne murárska šnúra. Tehly sa ukladajú pozdĺž natiahnutej murárskej šnúry na zraz. Neposúvajú sa po maltovom lôžku, ale sa spúšťajú tesne po drážkach, respektíve perách už položených tehál (obr. 3). Rovnaký postup platí aj pri murovaní ďalších radov.

Tehly sa následne v oboch smeroch jemne urovnajú pomocou gumeného kladiva a vodováhy (obr. 4).

Murovanie ďalších radov
Počnúc druhým radom tehál sa začína murovať na maltu na tenké škáry (lepiaca malta). Lepiaca malta sa zamieša s vodou podľa návodu uvedeného na vreci (obr. 5). Malta umožňuje dvojaké použitie, a to buď takzvané ukladanie kontaktným spôsobom na rebrá tehál, alebo celoplošne na ložnú plochu tehál. Každý z uvedených spôsobov vyžaduje iný druh nanášacieho valca a inú konzistenciu malty.

Pred prvým naplnením nanášacieho valca maltou treba zásobník nastriekať tenkou vrstvou silikónového oleja, čím sa uľahčí jeho neskoršie čistenie. Následne sa nanášací valec naplní maltou na tenké škáry. Nanášací valec treba ťahať po tehlách plynule a bez pritláčania. Pri správnej konzistencii malty a správnom nastavení nanášacieho valca (šírka štrbiny by mala byť asi 7 mm, valec musí byť čistý) sa docieli optimálne nanášanie malty na rebrá tehál (respektíve na celú ložnú plochu tehál) (obr. 6).

Tehly sa ukladajú pozdĺž natiahnutej murárskej šnúry na zraz. Neposúvajú sa po nanesenom maltovom lôžku, ale sa spúšťajú tesne po drážkach, respektíve perách už položenej tehly (obr. 7).

Počas dlhších prestávok v práci treba prázdny nanášací valec vložiť do vody (obr. 8). Tým sa zabráni zaschnutiu malty. Pred pokračovaním v práci sa voda z nanášacieho valca jednoducho vytrasie.

Po ukončení práce treba nanášací valec dôkladne umyť prúdom vody (obr. 9).

 Obr. 4  Urovnanie tehál pomocou gumeného kladiva a vodováhy  Obr. 5  Zamiešanie lepiacej malty vo vedre
Obr. 6  Nanesenie lepiacej malty na rebrá tehál nanášacím valcom Obr. 7  Uloženie tehly druhého radu jej spustením po drážkach, respektíve perách už osadenej tehly
Obr. 8  Uloženie nanášacieho valca do vody počas prestávky  Obr. 9  Umytie nanášacieho valca prúdom vody

Vzájomné napojenie stien
Na napojenie nosných stien a nenosných priečok na obvodovú stenu sa používajú ploché stenové spony z nehrdzavejúcej ocele. Aby pri zabudovaní stenových spôn nedošlo k nežiaducemu zväčšeniu hrúbky ložnej škáry, odporúča sa v mieste osadenia spony rebrá tehál zľahka prebrúsiť keramickým pilníkom (obr. 10), prípadne zaklepať sponu v určenom mieste murárskym kladivom do rebier tehly tak, aby netrčala nad ložnú plochu tehál.

Po nanesení tenkovrstvovej malty sa stenové spony na pripravenom mieste zatlačia do maltového lôžka (obr. 11).

Aby po zabudovaní stenových spôn nedochádzalo k úrazom, odporúča sa ich ohnutie smerom dole až do primurovania vnútorných stien (obr. 12).

V priebehu murovania vnútornej deliacej steny (priečky) sa trčiace konce spôn postupne ohýbajú do vodorovnej polohy a zamurujú sa do ložných škár vnútornej deliacej steny (priečky) (obr. 13). Vnútorné deliace steny (priečky) sa postupne primurujú k obvodovej stene. Pokiaľ ide o množstvo kotiev platí zásada:

  • v prípade vnútorných nosných stien treba použiť dve spony v každej druhej škáre,
  • v prípade nenosných priečok jednu sponu v každej druhej škáre.

Styčná škára medzi stenami sa úplne vyplní murovacou maltou (obr. 14).

Obr. 10  Prebrúsenie rebier tehál keramickým pilníkom Obr. 12  Ohnutie spôn smerom dole až do primurovania vnútorných stien
Obr. 11  Zatlačenie spôn do maltového lôžka Obr. 13  Zamurovanie spôn do ložných škár vnútornej deliacej steny
Obr. 14  Vyplnenie styčnej škáry maltou Obr. 15  Suché rezanie ručnou elektrickou pílou
Obr. 16  Rezanie mokrým spôsobom Obr. 17  Vytváranie otvorov na vypínače, zástrčky a rozvodné škatule
Obr. 18  Vytváranie drážky špeciálnou drážkovacou frézou Obr. 19  Hotový otvor pre zásuvku s prívodnou drážkou

Rezanie tehál
Tehly plnené minerálnou vlnou možno rezať suchým (obr. 15) aj mokrým spôsobom (obr. 16). Stolovou okružnou pílou možno rezať vyrovnávacie tehly na ľubovoľnú výšku alebo robiť šikmé rezy. Šikmo zrezané tehly môžeme využiť na vymurovanie rohu 45° alebo 135° alebo ukončenie štítovej steny.

Drážkovanie, vŕtanie, kotvenie
Otvory na vypínače, zásuvky a rozvodné škatule elektrických vedení sa vytvárajú pomocou vŕtačiek s jadrovým vrtákom určeným na tento účel (obr. 17).

Drážky sa vytvárajú vždy špeciálnymi drážkovacími frézami, ktoré umožňujú presné dodržanie šírky a hĺbky drážky (obr. 18 a 19). Vodorovné a šikmé drážky sú prípustné v prípade, že pri ich vytváraní nedôjde k prerezaniu prvého vnútorného rebra vo vnútri tehál. Musí sa s nimi rátať už pri návrhu obvodových stien.

Po ukončení práce je nutné okenné parapety a nechránené murivo zakryť vhodným materiálom, napríklad fóliou, asfaltovou lepenkou a podobne. Táto zásada platí pre všetky druhy murovacích materiálov. Prikrytie je nutné prichytiť alebo zaťažiť tak, aby ho nesfúkol vietor (obr. 20).

TEXT: Ing. Gabriel Szöllösi
FOTO: Wienerberger slovenské tehelne
 
Ing. Gabriel Szöllösi je produktovým manažérom spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.

–>–>