V holandskom Haagu navrhla architektonická kancelária cepezed transformáciu staršej kancelárskej budovy z roku 1968. V projekte Park Hoog Oostduin sa okrem iného využilo rohové riešenie v podobe zakrivených sklených výplní.

Potenciál okien stále rastie

Partneri sekcie:

Dnešné okno je viac než len konštrukčný prvok fasády. Medzi víziou architekta a výsledkom stoja výrobcovia, ktorí umožňujú predstavám o dokonalom okne rásť a zmeniť ich na realitu. Spolu s nimi sme sa preto pozreli na aktuálnu situáciu na trhu.

Stúpajúce ceny stavebných materiálov, ktoré v poslednom období azda najviac ovplyvnili trh, neobišli ani segment okien.

„V predchádzajúcom roku došlo k výraznému zdraženiu všetkých komponentov na výrobu okien, od ceny PVC na výrobu profilov cez oceľ na výrobu výstuží a kovania až po izolačné sklo. A to sa, samozrejme, odrazilo aj na výslednej cene okien, ktoré zdraželi o niekoľko desiatok percent,“ potvrdzuje Marian Macko, obchodný riaditeľ slovenskej a českej Divízie okenných systémov v spoločnosti REHAU.

Zmeny na trhu vnímajú aj v spoločnosti Kalypso SK, čo nám uviedla jej marketingová manažérka Nina Kováčová: „Stúpajúce ceny materiálov sa citeľne premietli do segmentu okien rovnako ako do ostatných odvetví stavebníctva. V ostatnom období však pozorujeme aj zmenu produktovej skladby. Priestor čoraz viac dostávajú zložitejšie a finančne náročnejšie systémy, ako hliník a drevohliník.“

Okenné riešenia vo viedenskom projekte Gudrun Business Apartments sa prispôsobili predstave architektov zo štúdia BFA x KLK o mestskej verzii tradičných záhradkárskych domčekov, ktoré možno nájsť v okolí hlavného mesta.
Okenné riešenia vo viedenskom projekte Gudrun Business Apartments sa prispôsobili predstave architektov zo štúdia BFA x KLK o mestskej verzii tradičných záhradkárskych domčekov, ktoré možno nájsť v okolí hlavného mesta. | Zdroj: David Schreyer

Ceny okien pritom v predchádzajúcom období dlhé roky stagnovali, do pohybu sa dostali počas posledných troch rokov. „Faktom je, že od roku 2020 k dnešnému dňu vzrástli ceny okien priemerne o viac ako 30 %,“ popisuje situáciu Milan Kostolník, vedúci oddelenia priameho predaja v spoločnosti Slovaktual.

„My sme zvýšené vstupy prenášali do cien okien a dverí postupne, s oneskorením a vždy len v nevyhnutnej miere. Ak si uvedomíme, ako na našich hlavných trhoch rastú hypotekárne úroky a inflácia, potom je zrejmé, že sa zákazníci a investori snažia svoje náklady optimalizovať.“ Ako dodáva, iný prístup majú stavebníci v prípade novostavieb a iný zase majitelia rekonštruovaných objektov

„Mnohí zákazníci doterajší rast cien akceptovali a vo svojich preferenciách nerobili výrazné kompromisy. Zákazníci, ktorí sa rozhodnú na oknách ušetriť, zvyčajne zmenia materiál z hliníka na plast-hliník alebo na plast. Ušetriť možno aj zmenou typu okien alebo dverí, prípadne zmenšením rozmerov alebo úpravou počtu okien,“ pokračuje Milan Kostolník

Normy a požiadavky trhu

Kým v minulosti bolo okno výdobytkom, ktorý do interiéru „iba“ vnášal viac svetla, dnes tento konštrukčný prvok podlieha celému radu požiadaviek, a to nielen z hľadiska estetického, ale aj funkčného. Dôraz sa kladie predovšetkým na tepelno-technické vlastnosti okien ako celku. Podstatná je teda kombinácia kvalitných profilov a zasklenia.

„Izolačné trojsklo s teplým rámikom je dnes už nevyhnutným štandardom. V ostatných rokoch sa čoraz viac dbá na akustický útlm okien. Najmä v prípade bytovej výstavby sa v projektoch udáva presná požiadavka na požadovanú zvukovú izoláciu okien, čo prispieva ku komfortu obývaných priestorov. Požiadavka na energetickú hospodárnosť budov v triede A0 núti premýšľať aj nad optimálnou voľbou rôznych izolačných skiel v závislosti od svetových strán. Zákazníci očakávajú aj možnosť výberu farby a dekoru, aby okná zladili s ostatnými prvkami domu podľa svojich predstáv,“ sumarizuje Milan Kostolník.

„Požiadavka na energetickú hospodárnosť budov v triede A0 núti premýšľať aj nad optimálnou kombináciou rôznych izolačných skiel v závislosti od svetových strán.“ – Milan Kostolník, Slovaktual.

Zatiaľ čo hrúbku tepelnej izolácie presne stanovuje tepelnotechnická norma, ďalšie parametre definuje projektant – sem spadá už spomenutá akustika, ale aj odolnosť okna proti vlámaniu a pod.

„Dôležitým atribútom je samotný dizajn, teda veľkosti prvkov, typy otvárania či delenia, ale aj farebná úprava. V súčasnej dobe je trendom mať veľké presklené plochy, často posuvné, aby bolo možné dosiahnuť veľké otvorené časti či ušetriť priestor v interiéri,“ dopĺňa Marian Macko.

Aktuálne väčšina vyrobených okien spĺňa hodnoty platnej tepelnotechnickej normy, ktoré sú na Slovensku dokonca prísnejšie než v okolitých krajinách. Zákonom stanovená požiadavka na minimálny súčiniteľ prestupu tepla okien je Uw = 0,85 W/(m2.K). Výrobcovia síce nepredpokladajú, že by v najbližšom čase došlo k ďalšiemu radikálnemu zníženiu hodnoty tepelnej izolácie U, pomôcť tomu však môže výrazná inovácia v oblasti zasklenia alebo profilov.

„Do budúcnosti vidíme ako kľúčové inovácie smerujúce k energetickej účinnosti. Tepelnoizolačné vlastnosti okien sa budú stále zlepšovať a dokonca môžu byť aj adaptívne s ohľadom na aktuálne klimatické podmienky,“ avizuje Nina Kováčová.

Projekt Iqon od Bjarke Ingels Group je prvou stavbou ateliéru v Ekvádore.
Projekt Iqon od Bjarke Ingels Group je prvou stavbou ateliéru v Ekvádore. | Zdroj: Pablo Casals Aguirre

Komunikácia s výrobcom

Okrem normových požiadaviek a maximálnej funkčnosti do výslednej podoby okna vstupuje ešte jedna kľúčová premenná – architekt a jeho tvorivý vklad.

„Výrobcovia profilových systémov sa snažia držať krok s požiadavkami architektov, či už sa bavíme o modernom, alebo historickom vzhľade okien. S prihliadnutím na isté konštrukčné a výrobné obmedzenia je preto možné vyrobiť akékoľvek atypické tvary okien – šikminy, oblúky a pod. Výnimkou nie sú ani veľké presklené steny tvorené takmer výlučne oknami. Rohové spájanie skiel alebo tzv. bezrámové (zapustené) okenné systémy sú dnes bežnou súčasťou moderných stavieb,“ hovorí Milan Kostolník.

Najväčší podiel na trhu s modernými oknami majú stále PVC profily a tie rovnako ponúkajú množstvo možností dizajnových úprav a ďalších parametrov – dôležité je, aby projektant, resp. architekt tieto parametre správne zadefinoval, či už ide o tepelnú izoláciu, alebo akustiku, ktorá je čoraz dôležitejšia z dôvodu narastajúceho hluku z dopravy. Pri výškových budovách do hry vstupuje aj odolnosť proti vetru.

„Dôležitou témou sú rekonštrukcie starých budov, v ktorých sa dá výmenou (aj starých PVC) okien výrazne zlepšiť energetická efektívnosť.“ Marian Macko, REHAU.

„Tieto parametre je následne nutné zosúladiť s tvarmi a veľkosťami jednotlivých okien. Z hľadiska veľkostí jednotlivých prvkov sa v posledných rokoch aj v oblasti plastových okien trend zmenil na výrazne väčšie prvky. Hoci s pomocou našich kompozitných profilov vieme robiť otváravé krídla na celú svetlú výšku podlažia, stále môžeme naraziť na limity, hlavne pri zohľadnení ostatých parametrov. Napríklad, keď sa do takého extrémne veľkého prvku musí umiestniť ešte akustické ťažké sklo, nebude to možné – musí sa zmeniť delenie. Preto je dôležitá komunikácia medzi architektom a výrobcom okien už v projekčnej fáze,“ radí Marian Macko.

Dizajn verzus prestup tepla

Samostatnou kapitolou je problematika montáže a poloha okna v ostení, čo dokáže výrazne ovplyvniť kritické detaily a zlepšiť, prípadne zhoršiť kvalitu zabudovaného výrobku.

„Čoraz viac sa stretávame s predsadenou montážou okien, ktorá výborne eliminuje akýkoľvek vplyv a vznik tepelných mostov. Na druhej strane sú však stále na našom trhu zákazníci, ktorí odmietajú aplikáciu normou predpisovaných okenných pások a fólií,“ upozorňuje Milan Kostolník a dodáva, že na Slovensku sa v období posledných 10 rokov rozvinul aj trend realizácie extrémne veľkých presklených systémov, ktoré sú síce veľmi atraktívne, majú však aj svoje nedostatky.

„Nech je okenný výrobok akokoľvek kvalitný, stále je jeho súčiniteľ prechodu tepla U približne 6- až 8-násobne horší ako predpisovaná hodnota U obvodovej steny. Keďže naše klimatické podmienky nezodpovedajú podmienkam, v ktorých takéto realizácie vo veľkom vídame, je dôležité na to nezabúdať a premýšľať racionálnejšie.

V zimnom období takéto riešenia predstavujú zvýšené nároky na vykurovanie, čo znamená, že musíme kompenzovať tepelné straty a, naopak, v letnom období môžu pri nedôslednom návrhu spôsobiť výrazné tepelné zisky s vysokými nárokmi na chladenie budovy,“ podotýka Milan Kostolník.

Novinky a inovácie

Na záver sme sa spýtali, akými najdôležitejšími inováciami prešiel sortiment výrobcov v posledných rokoch a ktoré ďalšie inovácie vidia do budúcnosti ako kľúčové. Jedným zo zásadných prínosov je elektrifikácia – súčasťou okien sú elektrické ovládania, pohony, okenné systémy ponúkajúce možnosť diaľkového ovládania prostredníctvom aplikácií či pomocou biometrie.

„Dôležitým aspektom stále zostáva estetika a dizajn. Okná a dvere okrem svojej funkčnosti predstavujú výrazný prvok architektúry a dotvárajú vzhľad každého objektu. Preto sa budú nároky na ich estetické možnosti neustále meniť a rásť,“ uvádza Nina Kováčová.

„Rokmi postupne inovujeme predovšetkým používané profilové systémy, ktoré sa neustále vylepšujú. Pracujeme so stavebnou hĺbkou rámov, geometriou komôr, rôznymi materiálmi výstuh a izolačných vložiek.

„Do popredia sa dostáva štíhlosť profilov, farebné vyhotovenia, povrchové úpravy a vzájomný súlad jednotlivých komponentov.“ Nina Kováčová, Kalypso.

Pokrok nastal aj v oblasti výroby izolačných skiel, v ktorej ako jediný výrobca na Slovensku používame termoplastický dištančný rámik, ktorý ponúkame v štandarde bez príplatku. Teplý rámik minimalizuje lineárny tepelný most zasklenia po celom obvode skla, zvyšuje Uw okna a zamedzuje roseniu,“ hovorí Milan Kostolník.

Dopĺňa, že dôraz kladú aj na komfortné ovládanie a bezpečnosť, s čím sa, naopak, snažia popasovať výrobcovia kovaní. Pri nadrozmerných riešeniach dnes využívajú rôzne motorické pohony, ako aj snímače detegujúce otvorenie okien, ktoré sú napojené na inteligentnú elektroinštaláciu budovy. Pri dverách sú značne využívané rôzne obdoby bezkľúčových systémov a ovládania prostredníctvom smart aplikácií.

Radou inovácií prešli aj podkladové profily, v ktorých pôvodné niekoľkokomorové „studené“ profily nahradili rôzne kompozity a recykláty, ktoré sú výraznou pomocou pri riešení spodných detailov, pretože majú vysokú nosnosť, zjednodušujú montáž a zabezpečujú aj debniacu funkciu pri betonáži vrstiev podláh v kombinácii s vyriešeným kritickým detailom spodného ukončenia otvorových konštrukcií

Novinky avizuje aj výrobca plastových profilov. „V tomto roku budeme uvádzať na trh nový profilový systém z nášho overeného kompozitného materiálu. Tento nový systém reaguje na aktuálne trendy veľkorozmerových prvkov a atraktívneho dizajnu. Snažíme sa tiež prinášať novinky v oblasti služieb.

Predstavili sme systém, ktorý slúži na jednoznačnú identifikáciu každého okenného elementu počas celého životného cyklu – montážnik vie napríklad jednoznačne identifikovať prvok a tiež k nemu pridávať elektronické dokumenty. Prípadne bude koncový užívateľ aj po niekoľkých rokoch schopný zadať výrobcovi detailné informácie v prípade nejakej opravy,“ dodáva Marian Macko.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 4/2023