Miroslav Haraszti: Trendom vo verejných priestranstvách sú ekologické dlažby
Podľa slov Miroslava Harasztiho, obchodného riaditeľa spoločnosti Premac, by mala byť súčasná dlažba šetrná k životnému prostrediu a zároveň ponúknuť vysokú kvalitu a funkčnosť. Len tak môžeme prispieť k ochrane životného prostredia a zároveň vytvoriť krásny a trvácny exteriér.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Aké požiadavky kladú v súčasnosti architekti a projektanti na dlažby a súvisiace prvky pri riešení mestského a verejného priestoru?
Sú väčšinou komplexné a neustále sa menia. Architekti a projektanti musia pri výbere dlažby a ďalších prvkov brať do úvahy funkčnosť, estetiku, udržateľnosť a rôzne iné faktory.
V projektovom segmente priemyselných stavieb, verejných priestranstiev, parkovísk a chodníkov vnímame požiadavky najmä na dlažby s jednoduchým tvarom v základnom sivom a grafitovom vyhotovení, s hrúbkou prevažne 8 a 10 cm. Ide o typ dlažieb, pri ktorých dosiahnete rýchlu realizáciu, funkčnosť a estetické stvárnenie priestoru zároveň.
Pri stavbách obchodných centier, nemocníc a železničných nástupíšť sa stretávame s požiadavkami najmä na dlažby, ktoré majú spracovanie hrany bez fázy. Táto nepatrná funkcia dlažby zabezpečuje výraznú absorpciu hluku z pohybu nákupných alebo batožinových vozíkov.
Rozvíjajúcim sa trendom vo verejných priestranstvách sú ekologické dlažby. Pomerne bežnou záležitosťou sa stáva zeleň v dlažbe – do dlažby vegetácia, čím sa vytvárajú zelené plochy. Rovnako rastú požiadavky aj na používanie ekologických a recyklovaných materiálov.
Ktoré produkty z portfólia spoločnosti Premac tieto požiadavky spĺňajú?
Spoločnosť Premac ponúka širokú škálu dlažieb a súvisiacich prvkov, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na dlažby v mestskom a vo verejnom priestore. Spomeniem veľkú skupinu dlažieb určenú primárne pre verejný sektor Klasiko® alebo Intak, špeciálne zámkové dlažby pre parkovacie plochy Univerzál® alebo vysokopevnostné dlažby pre nadmerné zaťažované plochy.
Do historických častí miest a nádvorí máme v ponuke dlažbu Granum®, ktorá je vyrobená špeciálnym otĺkaným postupom, pri ktorom získava dlažba rustikálnu patinu a lomenú štruktúru hrán.
Do každého jedného segmentu sa snažíme prinášať aj dlažby s ekologickou funkciou. Veľmi dobré ohlasy máme na dlažbu Siko® s patentovanými dištančnými výstupkami po jej obvode, pre dokonalú priepustnosť vody a uzamknutie dlažby. Príkladom je umiestnenie tohto produktu v už realizovaných projektoch obchodného centra v Pezinku, obchodného centra Klokan v Chorvátskom Grobe či rezidenčného projektu Karpatská v Poprade. V súčasnosti už máme niekoľko ďalších plánovaných projektov s touto dlažbou.
Do akej miery dokáže ovplyvniť tvar dlažby splnenie požiadaviek na jej funkčnosť, ale napríklad aj rýchlosť realizácie?
Tvar dlažby je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje funkčnosť a rýchlosť realizácie kladenia dlažby. Pri výbere dlažby je dôležité zvážiť všetky požiadavky na daný projekt a vybrať dlažbu s optimálnym tvarom pre daný účel.
Disponujeme širokým portfóliom dlažieb, ktorých funkčnosť spĺňa aj požadovaný dizajn daného projektu. Pre štandardné projekty máme vytvorené komplexné riešenia od obrubníka, dlažby až po odvodenie. Stačí si tak vybrať už len farebnú kombináciu.
Naopak, pri špeciálnych projektoch a požiadavkách architektov sme pripravení prinášať riešenia na mieru. Všetko sa uskutočňuje už v počiatkoch návrhu projektu, keď náš tím projektových manažérov na dennej báze komunikuje s investorom či architektom.
Spomeniem projekt modernizácie Dúbravsko-Karloveskej električkovej radiály, kde naša spoločnosť dodávala okrem nástupištných hrán PRE160 a vymedzovacích prvkov Elko®, po konštruktívnej debate s hlavnou architektkou mesta Bratislava, aj veľkoformátovú dlažbu a dlažbu pre nevidiacich vo farbe podľa špecifikácie investora.
Taktiež sme úzko spolupracovali s Metropolitným inštitútom Bratislavy pri vývoji betónovej bratislavskej dlažby. V našom vývojom centre sme vytvorili prototyp dlažby s požadovaným tvarom a dizajnom. Nasledovali skúšky požadovaných vlastností. Dlažbu sme mali pripravenú do výroby, no v tendri sme neuspeli.
Prečo je pri zložitejších projektoch, ktorých súčasťou sú napríklad električkové trate, dôležitá spolupráca architekta a dodávateľa dlažby hneď od začiatku?
Architekt má celkový koncept projektu a dodávateľ dlažby má technické znalosti o materiáloch a ich vlastnostiach. Táto spolupráca umožňuje zladiť funkčné požiadavky projektu s estetickými zámermi architekta. Dodávateľ dlažby môže navrhnúť riešenia, ktoré spĺňajú požiadavky projektu a zároveň sú esteticky príťažlivé.
Napríklad spomínaná modernizácia električkovej radiály v Bratislave si vyžiadala nové farebné riešenie aj nový formát výrobku na mieru. Ak ide o špeciálnu požiadavku na tvar výrobku, pružne komunikujeme a navrhujeme ho priamo s výrobcom formy a sme schopní zabezpečiť pre projekt novú formu. V rámci ďalších postupov zabezpečíme potrebné statické posudky a skúšky a technickú dokumentáciu výrobku. Kým sa uskutočnia potrebné legislatívne kroky na začatie stavby, máme všetko pripravené pre ostrú výrobu.
S rovnakým postupom sa stretávame neustále pri našich železničných projektoch, či už to bola veľká modernizácia Tatranskej ozubnicovej železnice, alebo mnohé železničné stanice po celom Slovensku. Spolupráca architekta a dodávateľa dlažby hneď od začiatku projektu je kľúčová pre jeho úspešné dokončenie. Vďaka včasnej koordinácii a efektívnej komunikácii je možné dosiahnuť funkčné, estetické a cenovo efektívne riešenie, ktoré spĺňa všetky požiadavky projektu.
Pre projekty železničných nástupíšť sme v tomto kontexte vytvorili ucelené riešenie nástupíšť vyskladané z infraštruktúrnych produktov: betónových dlažieb Klasiko®, Univerzál® a dlažby pre nevidiacich, uholníka Elko® na spoľahlivé spevnenie svahu v rôznych terénnych podmienkach a nástupištnej hrany. Vďaka týmto prvkom môžu vzniknúť nové, plne funkčné a dizajnovo estetické plochy zastávok.
Aké trendy prevládajú v sortimente určenom na riešenie mestského a verejného priestoru. Prenáša sa aj do tohto segmentu trend veľkoformátových dlažieb?
Na Slovensku stále vnímame dominanciu multiformátu. Kombinácia menších a väčších formátov dovoľuje vytvárať rôzne vzory, čím pomáha rozčleňovať verejný priestor. Veľkoformátové riešenia sú skôr individuálne. Spomeniem nedávno ukončený projekt námestia v Dubnici, kde sme dodávali našu veľkoformátovú dlažbu City® XL v kombinácii s ekologickou dlažbou Erba.
Ako člen medzinárodnej skupiny CRH sledujeme trendy v západných krajinách, kde sú veľkoformátové dlažby stále populárnejšou voľbou vďaka svojim estetickým a funkčným vlastnostiam. Vznikajú komplexné riešenia veľkých dlažieb prepojené s mestským mobiliárom do jedného celku.
Pri výbere dlažby pre mestský a verejný priestor je dôležité zvážiť všetky požiadavky projektu a vybrať dlažbu, ktorá spĺňa všetky požiadavky a zároveň je v súlade s najnovšími trendmi.
Vzhľadom na klimatické zmeny sa v ostatnom období dostávajú do popredia ekologické riešenia. V akom ohľade spĺňa tieto požiadavky už spomínaná ekologická dlažba z vášho portfólia?
Hlavným faktorom ekologickej dlažby je dizajn, podľa ktorého ju ľahko identifikujete. Je navrhnutá so špeciálnym vsakovacím systémom. Ten sa môže vytvoriť priamo otvormi v dlažbe alebo rozšírenými vsakovacími škárami po okraji dlažobnej kocky. Oba tieto systémy zabezpečujú zvýšenú priepustnosť v porovnaní s klasickou plnou dlažbou, čo umožňuje vsakovanie dažďovej vody do pôdy. Tým sa znižuje povrchový odtok a riziko povodní a podporuje sa dopĺňanie podzemných vôd.
Naša ekologická dlažba je šetrná k životnému prostrediu aj zložením vstupných materiálov. Pri výrobe betónu prechádzame na ekologické a recyklované vstupné materiály. Taktiež sa snažíme znižovať emisia CO2 z dopravy, a to jej výrobou v lokálnych závodoch v Bratislave, vo Zvolene a v Košiciach.
Ako túto skutočnosť reflektujú architekti vo svojich projektoch?
Segment ekologických materiálov má vo všeobecnosti stúpajúcu tendenciu, čo považujeme za veľký prínos. To, čo sme vnímali niekoľko rokov dozadu v našej medzinárodnej skupine CRH ako rastúci segment, konečne dorazilo aj k nám.
Pri ekologických dlažbách pre verejné priestranstvá architekti a projektanti požadujú výrobok s vysokou priepustnosťou vody s hrúbku 8 cm pre vysoké zaťaženie. Túto požiadavku dokážeme zabezpečiť výrobkami z aktuálneho portfólia, no zároveň neustále pracujeme na nových dizajnoch tak, aby sme čo najviac prispeli k bezpečnejším, čistejším a udržateľnejším domom a mestám, pretože planétu máme iba jednu.
Ako túto problematiku vnímate ako výrobca stavebných materiálov?
Udržateľnosť je pre našu spoločnosť veľmi dôležitá. Intenzívne sa tejto problematike venujeme aj v rámci našej medzinárodnej skupiny CRH. Neustále staviame udržateľnosť do popredia, tým že zrýchľujeme poskytovanie udržateľných riešení pre našich zákazníkov, ktoré zlepšujú náš svet teraz aj do budúcnosti. Ako už bolo spomenuté, upravujeme proces výroby zavádzaním nových postupov s cieľom znižovať emisie CO2, kladieme nároky na vstupné materiály a používame recyklovaný materiál.
ROZHOVOR PRIPRAVILA: Andrea Dingová
FOTO: Miro Pochyba, Premac