
Majme odvahu stavať z dreva, hlása medzinárodná konferencia Méty v stavaní z dreva
Z moderných drevených materiálov a s využitím pokrokových technológií sa v súčasnosti stavajú už nielen rodinné domy a chaty, ale čoraz viac veľké a viacpodlažné budovy. Aj o tom bude medzinárodná konferencia, ktorá sa koná v Žiline.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
„Vo svete prebieha revolúcia v architektúre a budovaní moderných drevostavieb s najrozmanitejším využitím a veľkosťou. Slovensko sa, napriek našej bohatej tradícii stavania z dreva a drevospracujúceho priemyslu, pridáva k celosvetovému trendu zatiaľ bojazlivo a pasívne,“ hovorí architektka Ľubica Fábri, iniciátorka a organizátorka každoročnej medzinárodnej prehliadky Fórum drevostavieb v SR, ktorá sa koná od roku 2012.
V poradí už 14. ročník nesúťažnej prehliadky modernej drevenej architektúryvrcholí programom programe v Žiline 22. 5. 2025. Na medzinárodnej konferencii Méty v stavaní z dreva vystúpia architekti a odborníci zo SR, ČR a Rakúska. V prednáškovom a diskusnom programe vystúpi vyše 15 rečníkov a diskutérov.
Rečníci
Hosťom z Rakúska bude mladý tím CARAVANAtelier s novými realizáciami, z Českej republiky predstavia svoju prácu architekt Jan Říčný, RCNKSK, Praha a statik, staviteľ a pedagóg VŠB TUO Roman Fojtík. Medzi slovenskými prednášajúcimi budú architekti a odborníci na moderné drevostavby ako Ivan Jarina z Ateliér Van Jarina; Peter Kožuško z PANTOGRAPH; Juraj Kovaľ z Naturboys; Michal Diviš z MDA + OZ ZAŽni; Andrej Hašta, nezávislý analytik a ďalší.
„ Prajeme si získať pre stavanie z dreva nielen kolegov architektov a projektantov, ale takisto aj odvážnych investorov, ktorí sa chcú stať lídrami nového veku vo formovaní nášho materiálneho prostredia – veku krásnych a funkčných moderných drevostavieb,“ dopĺňa Ľubica Fábri.
Z dreva, s použitím moderných drevených materiálov a progresívnych technológií, možno v súčasnosti stavať široké spektrum budov rýchlo, precízne a s minimálnou záťažou na okolité prostredie. Stavby z dreva majú veľké výhody v mestských zástavbách aj z hľadiska adaptácie na zmeny klímy a zabudovávanie CO2.
Sofistikované stavanie z dreva
Realizácie drevenej architektúry od popredných architektov a staviteľov v Európe a po celom svete dnes dokazujú, že drevo má takmer neobmedzené kreatívne a konštrukčné možnosti. Moderné drevené materiály na výstavbu ako CLT panely, KVH hranoly či rôznorodé lepené elementy, majú vynikajúce konštrukčné vlastnosti spojené s prednosťou nízkej hmotnosti v porovnaní s inými stavebnými materiálmi a je možné ich prefabrikovať mimo staveniska.
„Výstavba z prefabrikovaných drevených prvkov umožňuje preklenúť aj veľké plochy pri veľkých stavbách ako telocvične plavárne, športové haly. Sofistikované stavanie z dreva prináša výrazné časové a logistické úspory, vrátane eliminácie mokrých procesov na stavbách a mimoriadnej precíznosti konštrukcie,“ uvádza jeden z najrenomovanejších rečníkov na konferencii Ivan Kolárik (DM + Kontrakting), popredný dlhoročný realizátor drevených konštrukcií a stavieb v SR.
A prečo je stavanie z dreva priam nevyhnutné z pohľadu udržateľnosti a ekológie? „Drevo je jediný dorastajúci, trvalo obnoviteľný stavebný materiál na našej planéte. Kým po vyťažení iných materiálov zostáva navždy zmenené miesto, vyťažený les sa obnoví po 80 rokoch na novú ťažbu. V podobe stromov a lesov počas rastu drevo zásadným spôsobom formuje prírodné prostredie, nevyhnutné na život ľudí i pre ostatné živé organizmy, “ vysvetľuje Ľubica Fábri.
Ako dopĺňa, v podobe moderných drevených materiálov nám drevo dáva možnosť budovať kvalitné a trvácne, ekologické stavby s dlhým životným cyklom a tvoriť mestá s lepšími podmienkami na život v čase silnejúcich klimatických zmien.
Fórum drevostavieb 2025 sa zo Žiliny presunie do Košíc
Medzinárodná výberová výstava Fórum drevostavieb 2025 prebieha v Galérii PASÁ:Ž v Žiline ešte do 30. 5. 2025, otvorené v pracovných dňoch, vstup je zdarma. Výstava predstavuje vybrané architektonické diela a projekty predovšetkým od slovenských architektov a staviteľov. Dopĺňajú ich ukážky inšpiratívnych drevostavieb od českých a rakúskych autorov.
Po Žiline pripravujú organizátori reinštaláciu výstavy v Košiciach, kde bude záujemcom prístupná od 16. 9. do 30. 10. 2025 v UVP Technicom TU v Košiciach. Výstava, rovnako ako medzinárodné prednáškové podujatie dňa 2. 10. 2025 od 13:00 v UVP Technicom TUKE, budú súčasťou česko-slovenského festivalu Deň architektúry 2025.