image 90258 25 v1
Galéria(9)

Drevodom so zelenou strechou v Rusovciach

Partneri sekcie:

Strecha môže mať rôznu podobu, avšak v prípade drevostavby a v zmysle súladu s prírodou je veľmi prijateľnou kombináciou drevodom so zelenou strechou, na ktorej rastú rastliny. Zelená strecha však nie je moderným výmyslom, jej história siaha podstatne hlbšie.

RUSOVCE
LR 01 RUSOVCE fot2
LR 09 RUSOVCE fot2
LR 11 RUSOVCE fot2
LR RUSOVCE 02a
LR RUSOVCE 04
LR RUSOVCE 07b ret
LR RUSOVCE 16b ret 2

Zelené strechy poznali už v Mezopotámii

Vegetačné strechy poznali a využívali už v starovekej Mezopotámii, Asýrii a v Babylone – tieto centrá boli pravdepodobne kolískou zelených striech. Visuté záhrady kráľovnej Semiramis boli nakoniec tiež terasy – strechy, na ktorých rástla zeleň. Mali vlastný zavlažovací systém. V 11. storočí sa podobné stavby objavili v Taliansku a vo Francúzsku. Návrat zelených striech v Európe bol badateľný napríklad v polovici 19. storočia v Nemecku. Sem-tam prenikli i na naše územie. Dnes, našťastie, architekti aj investori dokážu ich význam a pozitívne vlastnosti pre dom i jeho okolie oceniť, a to nielen esteticky.

S minimálnym zásahom do pôvodnej záhrady

Dom so zelenou strechou, ktorý vyrástol v Rusovciach v roku 2014, vyšiel z dielne ateliéru VAN JARINA. Hlavnou myšlienkou projektu a tiež želaním investora bolo využiť priestor dovtedajšej záhrady na stavbu jednopodlažného obytného priestoru. Podmienkou bol minimálny zásah do pôvodného prostredia záhrady.

Ako charakterizujú stavbu samotní autori?

„Prízemný rodinný dom rešpektuje dôležitosť zatienenia rovinatého podunajského terénu. Dôsledne vypĺňa priestor medzi stromami v starej záhrade. Zalamovaná zelená strecha a voľná dispozícia nezávislá od pravých rohov umožnili nerušenú orientáciu a výhľad z interiéru. Krytá vstupná terasa prepája zasklenú fasádu so záhradou. Priznaná drevená skeletová konštrukcia, drevitá izolácia, prevetrávaná fasáda z červeného smreka a extenzívna zelená strecha zaručujú vysoký energetický štandard bez nárokov na rekuperáciu a klimatizáciu,“ vysvetľujú v správe architekti.

Súkromie vďaka nepravidelnému tvaru

Originalitu stavbe zabezpečuje netypický nepravidelný tvar, vďaka ktorému vznikla terasa a priestor na príjemný pobyt majiteľa v súkromí, ale aj ďalšie vymoženosti – napríklad pasívne zisky zo slnečného svitu. Investor trval na tom, aby dom pôsobil nenápadne, čo sa kolektívu autorov stavby, ktorých tím tvorili Ing. arch. Ivan Jarina, Ing. arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Štefan Šuster, jednoznačne podarilo. Jednoduchosť domu je vyvážená kombinovanou fasádou zo smrekovcového obkladu a obkladu z cementových dosiek.

Nejde len o estetiku

Okrem samotnej zelenej strechy zohral veľkú rolu výber prírodných materiálov a tiež fakt, že konštrukčné časti stavby z drevených materiálov sú priznané. Zelená strecha nemá len estetickú funkciu, dá sa povedať, že do istej miery nahrádza časť záhrady, na ktorej dom stojí. Ďalším dôležitým momentom je ekologická rola a skutočnosť, že takáto strecha efektívne bráni letnému prehrievaniu stavby. Presah strechy zabezpečuje potrebný tieň.

Dom so zelenou strechou v kocke
Architektonický ateliér: ateliér VAN JARINA
Architekti: Ing. arch. Ivan Jarina, Ing. arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Štefan Šuster
Lokalita: Bratislava-Rusovce
Rok realizácie: 2014
Úžitková plocha: 114 m2
Zastavaná plocha: 143 m2

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. Art. Soňa Sadloňová