Chata ANNA: Stavba, ktorú si prispôsobíte podľa počasia a nálady

Partneri sekcie:

Chata je dostupná v troch verziách: ANNA Stay, ANNA Meet a ANNA Me.

Holandský fyzik Caspar Schols bol síce vášnivým milovníkom architektúry a dizajnu, ale do roku 2016 s nimi nemal žiadne praktické skúsenosti. Keď sa jeho matka rozhodla kúpiť si montovaný prístrešok do záhrady, ponúkol jej, že sa pokúsi nejaký navrhnúť a potom ho aj postaviť.

Výsledkom bol Záhradný dom s posuvnými presklenými a drevenými stenami, ideálny na večere s priateľmi, divadelné predstavenia vnúčat, meditácie či maľovanie. Po publikovaní výsledku v článkoch a videách na internete nasledovali nominácie v niekoľkých architektonických súťažiach.

Fyzikovi sa vďaka tomu podarilo získať aj štipendium na Škole architektúry Architektonickej Asociácie v Londýne. Počas štúdia rozvíjal myšlienku vytvoriť podľa vzoru Záhradného domu prototyp predajného dizajnového montovaného obydlia.

ANNA Meet.
ANNA Meet.
ANNA Meet.
ANNA Meet.
ANNA Meet.
ANNA Meet.
ANNA Meet.
ANNA Stay.

Chata ANNA

Po experimentovaní s rozložením priestoru a jeho využiteľnosťou predstavil Caspar Schols v roku 2020 (staro)nový projekt Chata ANNA, ktorý je dostupný v troch verziách: ANNA Stay, ANNA Meet a ANNA Me.

Všetky verzie sú založené na rovnakom princípe. Skladajú sa z dvoch vrstiev na kolieskach osadených v drážke na základovej doske domu. Hlavným materiálom vonkajšej vrstvy je neošetrené drevo smrekovca, ktorý pochádza z trvalo udržateľných zdrojov. Drevenú konštrukciu vnútornej steny vypĺňa sklo.

V interiéri sa nachádza obloženie z brezovej dosky, izolované päť centimetrovou vrstvou pilín. Priestor vykuruje malá piecka na drevo, prípadne elektrinu. Horizontálne okná umiestnené pod strechou zabezpečia, že v lete sa ANNA neprehrieva. Rovnako umožňujú panoramatický výhľad priamo z postele.

ANNA Meet.
ANNA Meet. | Zdroj: Jorrit ‘t Hoen & Tõnu Tunnel

Pohyblivé škrupiny

Najzaujímavejším a zároveň najprogresívnejším prvkom celého projektu ANNA sú ľahko posúvateľné steny, ktoré sa ovládajú manuálne zvnútra objektu. „ANNA je dynamický domov postavený na otvorenej platforme, v ktorom sa dá žiť skôr v súlade so živlami ako proti nim a umožňuje hrať sa s konfiguráciou vrstiev domu. Rovnako ako spôsob, akým sa oblečiete, aby to vyhovovalo rôznym poveternostným podmienkami, príležitostiam a náladám,“ hovorí Caspar Schols.

ANNA ponúka tri hlavné možnosti usporiadania posuvných škrupín, ktoré sa môžu navzájom kombinovať: zatvorený priestor, úplne otvorený stred chaty a otvorené centrum so sklenenou stenou a strechou. Chatu si tak môžete prispôsobovať rytmu okolitej prírody a ročných období.

„ANNA je svojím spôsobom iba ďalším organizmom v širšom ekosystéme,“ dodáva Schols. Ak túžite po útulnej atmosfére v chladnejších mesiacoch, zatvoríte ju. Keď sa oteplí, otvoríte ju a získate bližšie spojenie s okolím.

Každý model ANNA možno dodať v jednom kuse už dopredu zmontovaný alebo rozložený na kusy v plochom balení. Chata sa dá demontovať a  presunúť po čase na iné miesto, montáž trvá päť dní trom ľuďom.

ANNA Stay

Typ ANNA Stay je určený na krátkodobý alebo dlhodobý pobyt pre štyri osoby. V pevnej časti chaty, ktorej steny nie sú pohyblivé, sa nachádza sprcha, splachovacie WC, úložný priestor a plne vybavená kuchyňa. Jedna posteľ je umiestnená v hlavnom priestore, druhá v mezaníne nad kuchynským kútom a je prístupná po rebríku. Chatu ANNA Stay je možné postaviť doslova kdekoľvek – na streche, v parku či na brehu jazera.

ANNA Stay.
ANNA Stay. | Zdroj: Jorrit ‘t Hoen & Tõnu Tunnel

ANNA Meet

Model ANNA Meet predstavuje koncepciu určenú pre rôznorodé aktivity či stretnutia. Prázdnu plochu s rozmerom viac ako 50 m2s typickými posuvnými stenami môžu majitelia využívať pre súkromné, ale aj podnikateľské účely. Interiér možno prispôsobiť, dajú sa pridať výstavné panely, úložný priestor či vonkajšie WC.

ANNA Meet.
ANNA Meet. | Zdroj: Jorrit ‘t Hoen & Tõnu Tunnel

ANNA Me

ANNA Me je označenie pre model prispôsobený na mieru konkrétnemu zákazníkovi. Namiesto sprchy, napríklad, možno vybudovať vaňu v otvore v základovej doske. Nápadom sa medze nekladú a nie je vylúčený ani návrh úplne nového značkového konceptu autora Caspara Scholsa.

Vaňa.
Vaňa. | Zdroj: Jorrit ‘t Hoen & Tõnu Tunnel

Experience ANNA

Ak túžite stráviť noc doslova pod hviezdami, chatu ANNA Stay si môžete aj vyskúšať . Prvá a zatiaľ jediná ANNA na krátkodobý prenájom je v obci Holenberg v Holandsku. V blízkosti sa nachádza prírodná rezervácia De Maashorst, ktorá je domovom bizónov. Počas pobytu máte  zabezpečené absolútne súkromie.

Namiesto rozdeľovania životného prostredia sa ANNA snaží začleniť doň a spojiť návyky prírody a ľudí. „V skutočnosti je hlavným cieľom byť vonku. Vytvárať spojenie medzi vami, vaším domovom a prírodou,“ vysvetľuje Caspar Schols.

„Zmeniť jednorazový dizajn na reprodukovateľný a cenovo dostupný produkt bolo oveľa ťažšie, ako som čakal,“ priznáva. „ANNA je dnes plne obývateľný dom alebo pracovisko, možno ho flexibilne poskladať a rozobrať kdekoľvek na svete. Je fantastické, že to nakoniec vyšlo,“ uzatvára architekt.

CHATA ANNA

Autor: Caspar Schols
Návrh: 2016 – 2020
Video: Jonas Sacks
Fotografie: Jorrit ‘t Hoen & Tõnu Tunnel
Info: https://www.cabin-anna.com/

Denisa Hudáková