Vizualizícia Novej Meriny v Trenčíne

Novinka v developmente: Väčšinu Novej Meriny v Trenčíne kúpila WOOD & Company

Projekt Nová Merina je rozsiahly rezidenčný development v priemyselnom brownfielde, vo veľmi perspektívnej časti krajského mesta. Projekt v širšom centre kúpila stredoeurópska finančná a investičná skupina WOOD & Company. O zmene v pondelok informovali obe firmy v tlačovej správe. V roku 2022 bola investícia na úrovni 75 mil. eur.

Doterajší spoluinvestor Occam Real Estate zostáva v projekte ako minoritný partner a manažér. Occam Real Estate a Across Properties získali v júni 2022 pomerne veľkú časť plochy bývalého podniku na projekt Nová Merina. V tom istom roku Occam Real Estate v spolupráci s Trenčínom vyhlásil architektonickú súťaž. V nej zvíťazil projekt ateliéru Sadovsky & Architects v spolupráci s Marko & Placemakers a Štúdia CHYBIK + KRISTOF.

Stav pozemku, kde postavia Nova Merina
Stav pozemku, kde postavia Nova Merina | Zdroj: Occam

Následne investor pokračoval spracovaním architektonicko-urbanistickej štúdie celej zóny. Architektonický návrh je v súlade s územným planom, ktorý bol mesto v roku 2023 pozmenilo za 10 mesiacov.

Transformácia zanedbaného areálu tak môže pokračovať povoľovacím procesom uvažovaného projektu. Na území bývalej fabriky vznikne viac ako 600 bytov a ďalšie priestory pre maloobchodné prevádzky, či športové a kultúrne aktivity.

Začiatok výstavby prvej fázy bytov je naplánovaný na rok 2026. Ďalšie fázy budú pokračovať podľa aktuálnych podmienok na realitnom trhu Marek Kalma, jeden z dvoch partnerov v Occam Real Estate, v decembri 2022 však pre ASB uviedol, že začiatok výstavby prvej fázy projektu plánujú v roku 2025 a podľa podmienok na trhu chcú pokračovať v ďalších fázach, predbežne by mali byť tri.

Skupina WOOD & Company má podľa informácií z oficiálneho webu realitné fondy, do ktorých nakupuje komerčné nehnuteľnosti. Ide o 15 nehnuteľností s prenajímateľnou plochou vyše 355-tisíc m2. Spoločnosť tak spravuje aktíva v hodnote 1,14 mld. eur. V roku 2021 kúpila bratislavské nákupné centrum Aupark za 450 mil. eur od Unibail-Rodamco-Westfield. V súčasnosti pokračujú stavebné práce na jeho rozšírení o takmer 10-tisíc m2 predajnej plochy.