Ilustračná foto, obchody

V strednej a východnej Európe evidujú zvýšený dopyt po malých obchodných jednotkách

Najviac zo žiadaných priestorov sa nachádza v Poľsku.

Celková ponuka priestorov typu malých obchodných jednotiek a logistických priestorov v krajinách strednej a východnej Európy predstavuje viac ako tri milióny metrov štvorcových. Najviac priestorov sa nachádza v Poľsku, približne dva milióny. Tieto zistenia uvádza správa spoločnosti Colliers.

„Dopyt nájomcov zo sektoru priemyslu a logistiky bol v krajinách strednej a východnej Európy v posledných rokoch silný. Počas pandémie sme zaznamenali zvýšený záujem nájomcov zo sektora e-commerce a logistických operátorov ponúkajúcich svoje služby maloobchodníkom a spoločnostiam zaoberajúcim sa internetovým predajom,“ povedal regionálny riaditeľ pre kapitálové trhy v strednej a východnej Európe spoločnosti Colliers Kevin Turpin.

Ako uviedol riaditeľ oddelenia priemyselných nehnuteľností spoločnosti Colliers Tomáš Horváth, prvé projekty malých obchodných jednotiek sa objavujú aj na Slovensku.

„Dopyt po tomto type prevádzky súvisí tiež s rozvojom e-commerce. Tento koncept však môže zaujať aj klientov, ktorí majú potrebu šikovne spojiť svoje kancelárske sídlo so showroomom a menšou skladovou jednotkou s rozlohou cca 500 m2, napríklad pre segment funkčného dizajnu, doplnkov alebo športových potrieb. Niečo také na trhu doteraz chýbalo,“ povedal Horváth.

Pre logistický realitný segment nemá Slovensko z geografického hľadiska predpoklady. „Sme malá a vnútrozemská krajina, ktorá nedisponuje veľkými intermodálnymi centrami, teda nevzniká tu potreba vzniku schémy medzistupňov skladových jednotiek a z nich doručovanie tovarov,“ konštatuje Horváth.

SITA