Downtown, križovatka

Obrovská rekonštrukcia v downtowne: Pri Moste Apollo vznikne najmodernejšia križovatka v Bratislave

Z rušného dopravného uzla najmodernejšia križovatka Bratislavy. To sľubuje developer J&T Real Estate v rámci rozsiahlej rekonštrukcie frekventovaných ulíc Landererova – Košická – Prístavná pri Moste Apollo. V dynamicky sa rozvíjajúcom downtowne tak konečne prejde transformáciou aj priľahlá dopravná infraštruktúra. Ide však o najideálnejšie riešenie?


Nie je tomu tak dávno, čo sme písali o premene Košickej ulice v downtowne. Dôležitá dopravná tepna má na niektorých miestach až deväť pruhov a vychádza z Miletičovej ulice až k Mostu Apollo, čím spája Ružinov so Starým Mestom. Pre hlavné mesto je tak nesmierne dôležitou.

Jej rekonštrukciu je potrebné zrealizovať pre výraznú transformáciu downtownu, ktorý sa čochvíľa rozrastie o ďalšie megaprojekty ako Portum Towers, Downtown Yards (Klingerka II. a III., pozn. red.) či nedávno ohláseného Urban Oasis s novou centrálou Penta Real Estate. Obnova a skvalitnenie dopravnej infraštruktúry je preto nanajvýš dôležitá, čo dnes potvrdzuje aj významný hráč v realitnom biznise, J&T Real Estate (JTRE).

Ten ohlasuje premenu rušnej križovatky Landererova – Košická – Prístavná pri Moste Apollo. Komplexná úprava frekventovaného uzla bola na základe dohody medzi bratislavským magistrátom a JTRE – developerom štvrtí Eurovea City a Downtown Yards – načasovaná tak, aby sa požiadavky vyvolané všetkými dokončenými developerskými projektami v okolí realizovali naraz.

J&TREALESTATE mrakodrap 3734
Križovatka Landererova – Košická – Prístavná | Zdroj: J&T Real Estate

To znamená, bez nutnosti opakovaných dopravných obmedzení. Súčasťnou rekonštrukcie preto bude aj príprava pre budúcu električkovú trať, aby sa neskôr implementovala bez rozsiahlych a dlhodobých rozkopávok.

Komplexnú obnovu križovatky v celkovej hodnote 1,4 milióna eur zrealizuje na vlastné náklady developer J&T Real Estate. Stavebník Hlavné mesto SR Bratislava celý proces koordinuje a bude dohliadať na plynulý priebeh realizácie. Na rekonštrukciu vyťaženého dopravného uzla, ktorý je napojený na diaľnicu D1 a rýchlostnú cestu R7, sa využije prioritne obdobie letných prázdnin, avšak prípravné práce sa pre náročnosť kompletnej výmeny technológií začnú už v onedlho.

„Rekonštrukciu pripravujeme s projektantmi a dopravnými inžiniermi už niekoľko mesiacov a okrem príslušných oddelení na bratislavskom magistráte spolupracujeme aj s Dopravným podnikom mesta Bratislava a Políciou SR, aby rekonštrukcia v čo možno najmenšom rozsahu zasiahla bežný život Bratislavčanov,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE a dodáva, že rekonštrukcia by mala byť ukončená začiatkom školského roka.

Snímka obrazovky 2024 06 10 o 16.21.53
Situácia križovatky Landererova – Košická – Prístavná | Zdroj: J&T Real Estate

Na obmedzenia počas jednotlivých etáp prác bude upozorňovať dopravné značenie. Samotnej rekonštrukcii však predchádza informačná kampaň pre širokú verejnosť, aby sa účastníci premávky oboznámili s obchádzkovými trasami a vedeli sa vopred pripraviť na obmedzenia a využili iné trasy. Rekonštrukcia bude mať niekoľko etáp, počas ktorých bude k dispozícii vždy aktuálna informačná mapka dostupná na webe, sociálnych sieťach a v médiách.

Prvá fáza sa uskutoční už od 15. júna a trvať bude do konca júla. Na etapy bude uzatvorený chodník na Prístavnej, Landererovej a Košickej spolu s priliehajúcimi priechodmi pre chodcov. Jazdné pruhy budú zúžené a dočasne sa zruší autobusová zastávka na Košickej (od 12. 6. do ukončenia celej rekonštrukcie križovatky).
Druhá fáza sa uskutoční od 1. augusta a potrvá do konca mesiaca. V tejto etape pribudnú obmedzenia pre automobilovú dopravu, o čom bude developer ešte podrobnejšie informovať.

Najzásadnejšou zmenou prejde svetelná signalizácia. Pôjde o jej kompletnú výmenu za najmodernejší systém s najväčšou a najkomplexnejšou riadiacou jednotkou centrálneho dopravného systému. Jeho súčasťou budú časovacie zariadenia, kamery a senzory, ktoré zabezpečia inteligentné a dynamické riadenie križovatky.

Znamená to, že priepustnosť jednotlivých koridorov bude priebežne vyhodnocovaná a regulovaná na základe aktuálneho náporu vozidiel, aby bola zabezpečená nielen maximálna plynulosť premávky, ale aby sa čo najviac eliminovali možné zápchy na nadväzujúcich križovatkách, ako je to často napríklad na križovatke Mlynské Nivy – Košická.

Snímka obrazovky 2024 06 10 o 16.23.48
Križovatka Landererova – Košická – Prístavná | Zdroj: J&T Real Estate

Kapacita križovatky sa zvýši vďaka novým jazdným pruhom. Z Landererovej na Most Apollo budú dva odbočovacie pruhy, z Prístavnej budú 2 priame pruhy a 2 pruhy pre odbočenie doľava. 

Zvýši sa aj bezpečnosť chodcov a cyklistov vďaka rozšíreniu ostrovčekov, ktoré sú dnes nedostačujúce. Najviac tak trpia cyklisti či rodičia s detskými kočíkmi pri čakaní na zelenú. V rámci rekonštrukcie preto vzniknú bezpečnejšie priechody s ostrovčekmi, ktoré znesú aj vyšší nápor ľudí prichádzajúcich do nového centra hlavného mesta.

Rekonštrukcia zlepší komfort cestujúcich mestskou hromadnou dopravou. Vybudovaná bude nová zastávka autobusov na Košickej ulici v smere z Petržalky, ktorá sa po zväčšení ostrovčekov v križovatke posunie smerom bližšie k stanici Nivy. Počas obnovy bude dočasne zrušená, cestujúci môžu využiť zastávku na Moste Apollo, ktorú už aj v súčasnosti uprednostňujú. Taktiež sa posilní cyklodoprava prepojením Nív cez Plátenícku ulicu s medzinárodnou cyklotrasou pri Dunaji.

Iniciatíva developera je plusom pre dopravnú infraštruktúru v downtowne, na ktorú sa – popri budovaní ikonických projektov – akosi pozabudlo. Nárast dopravy v tomto území sa zvýšil a áut pribudlo. Prestavba tejto križovatky je preto nutná, je však otázkou, či bude prezentovaný spôsob najvhodnejší.

Rozšírenie jazdných pruhov totiž nie je riešením pre nárast automobilovej dopravy, ktorá sa v horizonte rokov na toto miesto opäť vráti. Riešením je jej utlmenie a zriadenie infraštruktúry pre všetky druhy dopravy, vrátane cyklistov, ako zrealizovalo napríklad hlavné mesto na Vajanského nábreží v minulom roku. Tento krok ale v rekonštrukcii križovatky Landererova – Košická – Prístavná absentuje, čo je na škodu.