Rekonštrukcia SNG
Galéria(7)

Slovenská národná galéria

Súbor galérie je situovaný na prestížnom mieste centra mesta medzi nábrežím Dunaja a historickým centrom v tesnom susedstve. Pozostáva z kontrastujúcich architektonických vrstiev baroka, novoklasicizmu a najmä periódy projektovanej architektom Vladimírom Dedečkom v 70. rokoch minulého storočia.

Okrem obnovy a rozšírenia jestvujúcich výstavných priestorov bol areál doplnený o ďalšie priestory a objemy. Svojou hustotou je tento súbor súčasťou historickej mestskej štruktúry. Areál je tiež miestom heterogénnej materiality pôvodných barokových vojenských kasární a oceľových stavieb s hliníkovými plášťami zo 70. rokov periódy architekta Vladimíra Dedečka.

Rekonštrukcia SNG
Rekonštrukcia SNG
Rekonštrukcia SNG
Rekonštrukcia SNG
Rekonštrukcia SNG
Rekonstrukcia SNG 22

Obnova a dostavba súboru Slovenskej národnej galérie bola neobyčajne komplexnou a mnohovrstevnou úlohou. Okrem splnenia nových nárokov programu na limitovanej ploche pozemku bola obzvlášť náročná rekonštrukcia v podmienkach absentujúcej metodológie jej obnovy.

Taktiež bolo potrebné korigovať viaceré provizóriá pochádzajúce z predchádzajúcich prestavieb v 50. a 70. rokoch minulého storočia. V barokovom korpuse areálu bol vytvorený nový centrálny vstupný vestibul a výstavné priestory boli doplnené o novú expozičnú halu pre veľké inštalácie a podujatia. K objemom súboru bolo pridané teleso nového depozitára.

Pôvodne relatívne uzavretý súbor je koncipovaný ako areál otvorený pre verejnosť prostredníctvom nádvorí, pasáží a priechodnosťou priestorov parteru. Má byť miestom širokej škály rôznych aktivít.

Z hľadiska materiálovej koncepcie boli pre rôzne časti súboru uplatnené rôzne postupy. Cenné barokové arkády nádvoria boli starostlivo reštaurované. Odvrátená fasáda barokovej časti bola vážne poškodená počas predchádzajúcich prestavieb. Pri tejto rekonštrukcii bola obnovená nie ako replika, ale v jej tektonickej podstate. Stavby areálu neskorej moderny zo 70. rokov minulého storočia mali oceľovú nosnú konštrukciu. Ich fasády museli byť kompletne prepláštené pre ich nedostatočné termofyzikálne vlastnosti.

Bol uplatnený pôvodný razantný červeno-biely farebný kód tejto periódy. Nové alumíniové fasádne elementy sú sčasti replikou tých pôvodných. Pôvodné ALU-lamely so svojím autentickým zvetraným povrchom sňaté z odvrátenej barokovej fasády boli osadené na nový objem depozitára.

Viaceré pôvodné povrchy, materiály a elementy boli znova použité v rôznych pozíciách. Zničené kamenné dlažby boli ako plnivo použité v terazzových podlahách barokových arkád. Takmer všetky vonkajšie verejné plochy sú vodopriepustné. Vzrastlé stromy na nádvorí zostali zachované.

Cieľom projektu bola obnova jestvujúcich architektúr súboru a jeho doplnenie o nové priestory pre potreby inštitúcie tohto druhu v 21. storočí. Okrem naplnenia priestorových nárokov programu bolo podstatným zámerom výrazné otvorenie areálu voči mestu, a teda verejnosti. Takýto areál má byť miestom aktivít, ktoré presahujú jeho galerijnú funkciu.

Rekonštrukcia a dostavba Slovenskej národnej galérie
Rekonštrukcia / Budova
Prihlasovateľ:
Združenie Hornex, a. s. a STRABAG Pozemné staviteľstvo, s. r. o.Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Martin Kusý II, Ing. arch. Pavol Paňák, Ing. arch. Martin Kusý III., Ing. arch. Mária Michalič-Kusá, Ing. arch. Jana Paňáková
Hlavný inžinier projektu: Ing. Helena Augustínová, Ing. arch. Martin Kusý III.
Projektanti stavebnej časti: A B.K.P.Š., spol. s r. o., Ing. Richard Kereškényi, Ing. arch. Michaela Čechová, Ing. Juraj Lutišan, Mgr. art. Andrea Dilhoffová, Ing. arch. Martin Simonides

Projektanti rozhodujúcej odbornej časti: Statika stavieb: Ing. Ladislav Tausinger
Konštrukcie inžinierskych stavieb: Ing. Soňa Ridilová
Elektrotechnické zariadenia stavieb: Ing. Valdemar Čihák, Ing. Somorovský, Ing. Litavský
Energetické zariadenia stavieb: Ing. Valdemar Čihák
Technické vybavenie stavieb (TZB, vykurovanie a pod.): Ing. Pavol Repčík, Ing. Peter Komrska, Ing. Norbert Jókay
Technologické zariadenia stavieb: Ing. Valdemar Čihák, Ing. Peter Komrska, Ing. Július Vážny

Hlavný zhotoviteľ: Združenie HORNEX, a. s. a STRABAG Pozemné staviteľstvo s. r. o.
Hlavný stavbyvedúci: Ing. Štefan Baksa, zástupca Ing. Juraj Trnovec
Stavebník, developer: Slovenská národná galéria
Dozorná činnosť: Ing. Zlatica Páleníková, SGS Czech republic s. r. o.
Stavebné nákl. (bez DPH): 61,75 mil. EUR
Doba výstavby: 01/2016 – 10/2022

Súvisiace
Súvisiace