image 78105 25 v1
Galéria(3)

Kvíz o takzvanej „Rašiho a Chomovej dani“ alebo čo ešte neviete o miestnom poplatku za rozvoj

Partneri sekcie:

Ako uviedol Inštitút urbánneho rozvoja vo svoje tlačovej správe, v piatok 20. 11. 2015 schválili poslanci NR SR zákon o miestnom poplatku za rozvoj. Už návrh zákona obsahoval viaceré riziká pre drobných stavebníkov, ako aj veľkých developerov. V druhom čítaní boli navyše prijaté neodborné zmeny, ktorých negatívne dopady si neuvedomili ani predkladatelia návrhu zákona. Nový zákon bude znamenať dodatočné zaťaženie najmä pre občanov s nižšími príjmami a nečakané predraženie aj pri rekonštrukciách už existujúcich budov.

MG 9836
02 DanoV 9077
MG 1440

Developeri prišli s nápadom hrať hru podľa jasných pravidiel, namiesto toho vzniká prostredie pre korupciu. Starostovia budú môcť vyrubiť poplatok doslova, ako sa im zapáči, a zaplatené poplatky použiť takmer rovnakým spôsobom.

Otázka prvá: Ako asi bude vyzerať rokovanie developera či akéhokoľvek investora a starostu na miestnom úrade?

Developeri chceli platiť jasne stanovené poplatky, teraz budú platiť dvakrát. Prvýkrát pri stavebnom povolení, pričom už bytový dom s tridsiatkou malých bytov (okolo 50 m2) bude spoplatnený pri najnižšej sadzbe vo výške 15 000 eur. Druhýkrát developer zaplatí v podobe vybudovania verejného parku či novej príjazdovej cesty (očakávať, že to spraví obec za peniaze vybrané ako poplatok za miestny rozvoj, je súčasťou slovenskej ilúzie o schopnostiach miestnej samosprávy). Cenníky bytov budú čoskoro obsahovať novú kolónku: tzv. „Rašiho a Chomovu daň“. Pri štartovacom byte s rozlohou cca 50 m2 a s podielom na spoločných priestoroch to môže vrátane DPH predstavovať sumu 2 500 eur.

Otázka druhá: Kto to vo finále zaplatí?

Kto si postaví rodinný dom do 150 m2, nemusí sa báť, poplatok platiť nebude.
Na príjazdové cesty, po ktorých jazdí majiteľovo aj manželkino auto, na materskú školu pre ich deti či na iné vybavenie sa poskladajú tí, ktorí si v obci kúpili byt. Trebárs malý, štartovací, do 50 m2.

Otázka tretia: Aká skupina obyvateľstva si stavia rodinné domy s takouto rozlohou?

Otázka štvrtá: Prečo budú mať čoskoro všetky rodinné domy v spoplatnenom území v projektovej dokumentácii uvedenú rozlohu 149,9 m2?

Foto: Dano Veselský

Výstavba rodinných domov nemusí priniesť do obecnej pokladnice ani cent.

Rekonštrukcie vypadli z výnimiek, ktoré boli od poplatku oslobodené. V televíznych správach sa žilinský primátor vyjadril, že „rekonštrukcia tam nie je práve preto, aby sa tento inštitút investorom nezneužil“. Ak sa teda chystáte kompletne rekonštruovať bytovku (čiže pôjde o významnú obnovu), mali by ste sa poponáhľať s vydaním stavebného povolenia. Vďaka novému zákonu príde tento nápad obyvateľov čoskoro draho, tiež budú platiť poplatok za rozvoj. Obyvatelia malej bytovky s 10 bytmi s rozlohou bytov okolo 70 m2 (klasické socialistické trojizbáky) v spoplatnenej zóne si budú musieť od banky vypýtať úver o 7 000 až 24 500 eur vyšší, aby mohli zaplatiť miestny poplatok za rozvoj. Šanca je, že ak budú mať peniaze zo ŠFRB, ten im 15 % istiny odpustí, pri troche šťastia sa tak dostanú na nulu.

Foto: Dano Veselský

Ak sa chystáte na významnú obnovu bytového domu, preštudujte si zákon o miestnom poplatku za rozvoj. Ak budete v spoplatnenej zóne, môže sa Vám obnova značne predražiť.

Otázka piata: Kto všetko si bude u miestneho starostu podávať kľučku na dverách?

Návrh zákona, ktorý bol len nedokončenou verziou bez dôkladnej analýzy, rekordne rýchlo prešiel legislatívnym konaním a rekordne rýchlo ho poslanci NR SR aj schválili. Nebrali ohľad ani na otvorené listy (číta ich tam vôbec niekto?), ktoré im spolu s konštruktívnymi pripomienkami a riešeniami posielal Inštitút urbánneho rozvoja. Zákon poslúži obciam ako ďalší zdroj príjmu, ktorý zaplatia samotní obyvatelia (odpoveď na druhú otázku). Vitajte v Kocúrkove.

Otázka šiesta: Napadlo vás niekedy, ako to v praxi s prijímaním zákonov vyzerá?

Pomôcka: Odpovede na otázky si pýtajte od poslancov NR SR, ktorí zákon schválili.

Tipovacia súťaž: Ktorý starosta či primátor bude mať odvahu zaviesť vo svojom rajóne poplatok ako prvý a v akej výške?

Schválený zákon o miestnom poplatku

Text: Mária Nováková
Foto: Dano Veselský