Kde môžu správcovia nájsť pomoc pri procesoch prechodu na euro

Správa bytových domov pozná dve formy – vlastníci bytov v bytovom dome sa môžu rozhodnúť pre založenie spoločenstva vlastníkov alebo uzavrú zmluvu o výkone správy so správcovskou firmou. Aby vlastníci bytov boli spokojní, spýtali sme sa kompetentných za správu bytových domov, či sú pripravení poskytnúť svoje služby rovnako kvalitne aj po zmene meny. Procesy zmeny koruny na euro od januára 2009 sa totiž priamo týkajú aj vlastníkov bytov a podnikateľov.


Téma zavedenia eura je taká široká, že ju nemožno obsiahnuť na niekoľkých stranách. Preto sa teraz len dotkneme konkrétneho pohľadu na účtovné doklady, ktoré sa vlastníkom bytov budú vydávať v podobe zálohového predpisu, výpočtového listu či pokladničného dokladu pri platbe v hotovosti.

Pri ich popise a ukážkach s nami spolupracovali odborníci priamo zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov (ZSVB) a Združenia bytového hospodárstva. Veríme, že tak otvoríme novú a pravidelnú rubriku týkajúcu sa prechodu na novú menu, ktorej sa budeme aktívne venovať až do konca roka 2009. Jej cieľom je dať priestor všetkým čitateľom časopisu Správa budov a pomôcť tak nájsť odpovede na otázky týkajúce sa tejto problematiky v praxi.

Povinnosti spoločenstiev vlastníkov bytov
Ak v spoločenstve dochádza k zmene zálohového predpisu po 1. 9. 2008, výslednú sumu na predpise zmenených preddavkov treba uviesť v eurách. Ak predpis zostáva nemenný do konca roka 2008, informatívna mena (EUR) sa vlastníkovi bytu neuvádza.

Zálohové predpisy platieb spojené s užívaním bytu od 1. 1. 2009, doručené vlastníkom v decembri 2008, budú spoločenstvá zabezpečovať s uvedením duálneho zobrazenia. V zálohovom predpise zároveň uvedú, že informatívna mena (EUR) sa po 1. 1. 2009 mení na hlavnú menu. Mesačné zálohové predpisy odporúčame vlastníkom vystaviť takto:

  • Kúrenie    550,00 SKK    18,26 EUR
  • Studená voda    380,00 SKK    12,61 EUR
  • Upratovanie    45,00 SKK    1,49 EUR
  • Ohrev vody    970,00 SKK    32,20 EUR
  • Zrážková voda    21,00 SKK    0,70 EUR
  • Havarijná služba    12,00 SKK    0,40 EUR
  • Fond opráv    940,00 SKK    31,20 EUR

Úhrada spolu    2.918,- SKK    96,86 EUR

Takto vystavený predpis v roku 2008, ale aj na rok 2009, dáva vlastníkovi možnosť skontrolovať každú položku predpisu, a teda by mala byť zaručená jeho spokojnosť.

V prípade vystavovania príjmových pokladničných dokladov pri prijímaní mesačných zálohových platieb alebo doplatkov od vlastníkov uvedie spoločenstvo výslednú sumu na príjmovom pokladničnom doklade duálne, teda v eurách. Jednotlivé položky sa uvedú len v SKK.

Podľa slov Zdenky Jurčákovej organizuje Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov dni otvorených dverí a rozličné školenia. Rovnako sa pripravujú Informačné listy a zástupcovia Združenia sú ochotní odpovedať na všetky otázky či už písomnou alebo ústnou formou.

Povinnosti pre správcovské spoločnosti

Prezident Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Ing. Štefan Tóth uviedol, že správcovské firmy majú samotné účtovné procesy vyriešené s dodávateľmi softvéru, v ktorom účtujú. Je už na rozhodnutí každého správcu, aký softwér si vyberie. Softvérové spoločnosti by mali, samozrejme, nielen zaškoliť zamestnancov v používaní programov, ale aj vysvetliť im výstupy. V prípade potreby sa správcovské firmy môžu kedykoľvek informovať v Združení bytového hospodárstva. Najčastejšie využívanými nástrojmi tohto združenia sú workshopy a semináre, kde sa podnikateľom v oblasti správy bytových domov venujú renomovaní odborníci.  

MF SR vyhláškou č. 75/2008 Z. z. určilo pravidlá prepočtu a zaokrúhľovania peňažných súm na účely účtovníctva, dane z príjmov, atď.
MPSVaR SR vyhláškou číslo 251/2008 ustanovilo podrobné pravidlá pre duálne zobrazovanie a prepočty v oblasti miezd, platov a ostatného odmeňovania za prácu, oblasť cestovných náhrad, atď.


Aký je záujem o informácie

Obaja zástupcovia združení uviedli, že záujem zo strany vlastníkov bytov aj správcov o informácie o konverzii je už od začiatku „euro – témy“. V týchto inštitúciách sa preto na zodpovedanie otázok starostlivo pripravovali. Podľa odporučenia Zdenky Jurčákovej sa na stránke www.euromena.sk dajú nájsť inštrukcie, ako postupovať v konverznej problematike, ale je tu aj možnosť naštudovať si legislatívu a pozrieť si reálie eura.

Práve na otázku stále nedoriešenej legislatívy sme sa spýtali Iva Rozehnala, senior managera spoločnosti Deloitte, poradenskej firmy v problematike zavedenia eura. Podľa jeho slov je problémom legislatíva v oblasti účtovníctva a daní, na ktorú musia byť firmy schopné zareagovať na poslednú chvíľu. Dodávatelia softvérov musia byť pripravení na dosah zmeny legislatívy. Softvéry musia analyzovať, naprogramovať, otestovať a odovzdať na testovanie užívateľom, ktorí sa so zmenami musia oboznámiť, a napokon správne skonvertovať. Spoločenstvá vlastníkov bytov prijímali v roku 2008 zálohové platby v korunách. Ročné vyúčtovanie bude realizované takisto v korunách, (pretože platná mena pre rok 2007 je SKK), iba preplatok alebo nedoplatok za rok 2007 bude na tomto vyúčtovaní v EUR.

Konverzný proces nebude mať žiaden vplyv na výšku cien a súm uvedených na účtovných a iných dokladoch.

„Účtovné systémy musia byť po novom roku schopné účtovať transakcie v slovenských korunách do „starého“ roka 2008 ako súčasť uzávierkových operácií, no v rovnakom čase musia spracúvať transakcie bežného roka (2009) v eurách,“ uzatvára Ivo Rozehnal. Veríme, že oficiálna eurokampaň a všetky podobné nástroje sú informačne dostačujúce. Keďže je však správa bytových domov špecifická téma a oficiálne kampane sa jej podrobne nevenujú, v časopise Správa budov dávame priestor na otázky, ktorých odpovede vám zabezpečíme prostredníctvom odborníkov.

Čo bude znamenať zmena meny
Podľa Zdenky Jurčákovej, prezidentky ZSVB by už v tomto období mal každý vedieť tieto základné informácie:

  • Súčasne v jeden deň bude v hotovostnom i bezhotovostnom platobnom styku zákonným platidlom euro.
  • Od 1. 1. 2009 do 16. 1. 2009 bude možné v hotovostnom styku prijímať platby v slovenských korunách, výdavok v eurách.
  • Všetky ceny sa prepočítajú konverzným kurzom 1 EUR = 30,126 SKK.
  • Konverzný kurz je platný od 1. 1. 2009 a do konca roka 2008 slúži len pre potreby duálneho oceňovania/prepočet cien.
  • Zavedenie eura nemôže ovplyvniť platnosť zmlúv a hodnoty uvádzané v zmluvách sa považujú automaticky za platné sumy v EUR, prepočítané konverzným kurzom.
  • Na dokladoch vo vzťahu štát – občan budú sumy zaokrúhľované na 10 eurocentov v prospech občana. Poplatky a dane sa zaokrúhlia na 10 eurocentov nadol, platby občanom na 10 eurocentov nahor.
  • Dňom začiatku povinného duálneho zobrazovania cien bol 24. 8. 2008.
  • Vstupom do eurozoóny od 1. 1. 2009 bude hlavnou menou EUR a informatívnou menou  SKK.
  • Od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009 sa začína druhá etapa duálneho zobrazovania cien EUR/SKK, mena v SKK bude slúžiť len ako informatívna cena.

Henrieta Peškovičová
Foto: Dano Veselský

Autorka je poradkyňou v oblasti správy bytových domov.

Tento článok bol uverejnený v magazíne Správa budov 3/2008.