Firma FINEP eviduje 30 % rezervačných zmlúv na byty v SR od cudzincov

Nielen o rezidenčný segment stavebníctva sa v Česku a na Slovensku čoraz častejšie zaujímajú cudzinci. Developeri sa zhodujú, že cudzinci pozorne sledujú pohyby na trhu nehnuteľností oboch krajín. Časť z nich sa orientuje na nové projekty výstavby bytov a lokality ich realizácie, predovšetkým v hlavných mestách.

Cudzinci si v SR a ČR byty kupujú nielen na investovanie, ale v nich aj reálne bývajú. V súčasnosti má v ČR nahlásený prechodný alebo trvalý pobyt vyše 300 000 cudzincov, z nich je približne 60 000 Slovákov.

Kým občania Ruska a iných ázijských krajín platia za nákup nehnuteľností zväčša v hotovosti, Európania si zvyknú brať na nákup bytu hypotéky.

Tento trend potvrdila aj firma FINEP. Ide o jednu z najväčších developerských spoločností v Prahe, ktorá realizuje na Slovensku zatiaľ jediný rezidenčný projekt – Jégého alej v Bratislave. „Počet rezervačných zmlúv uzatvorených s cudzincami na Slovensku predstavuje približne 30 %. Najväčší záujem eviduje spoločnosť FINEP zo strany Španielov. Nasledujú Angličania a Česi,“ oznámila hovorkyňa spoločnosti FINEP pre ČR a SR Pavla Temrová.

Polyfunkčný objekt Jégého alej ponúkne v dvoch etapách 485 bytových a apartmánových jednotiek (30 090 m2 obytnej plochy). Ďalšie plochy (3 500 m2) budú určené na parkovanie, obchodné a reštauračné účely. Projekt architektonicky členitej stavby s 10 resp. 15 podlažiami, zakončenej 21–podlažnou vežou, pochádza z projektantskej dielne spoločnosti Helika. Stavebné práce realizuje český dodávateľ TCHAS. Spoluinvestormi sú Czech and Slovak Property Fund zo skupiny Českej sporiteľne a slovenská firma P&PARK. Ukončenie projektu je naplánované na záver roku 2009.

Cudzí štátni príslušníci, uviedla ďalej Temrová, vlastnia v Prahe, podľa odhadov miestnych developerov, približne každý šiesty nový byt. Pražský developer a. s. FINEP & partners predal cudzincom takmer 10 % novopostavených bytov z celkového počtu okolo 4 000 bytových jednotiek. Tie postavil za 13 rokov svojho pôsobenia na trhu.

Impulzom k hromadným nákupom českých nehnuteľností cudzincami bolo pred niekoľkými rokmi uvoľnenie reštrikcií devízového zákona, vstup do EÚ a silný ekonomický rast. Vďaka týmto faktorom sa Praha stala atraktívnou lokalitou pre investorov. „Najväčší záujem o  nehnuteľnosti v Prahe prejavili Briti, ktorí tvoria takmer 80 % cudzincov, ktorí si vo firme FINEP kúpili byt. Nasledujú Rusi s podielom asi 13 % a Slováci so 6 %,“ konštatovala Temrová.

Zdroj: TASR