So svojou výškou 85 metrov sa na projekte Sky Park realizovalo najvyššie lešenie v histórii Slovenska.

V Bratislave pribúdajú luxusné nehnuteľnosti. Cena? 6 až 12-tisíc eur za meter štvorcový

Cenovku konečnej predajnej ceny nad 6-tisíc eur za meter štvorcový s DPH ponúka viac ako šesť percent ponuky.

V Bratislave pribúdajú luxusné nehnuteľnosti, predávajú sa za 6 až 12-tisíc eur s DPH za meter štvorcový. Ako uvádza risk manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič, podoba rezidenčného trhu v hlavnom meste sa počas posledných mesiacov očividne mení.

Prispieva k tomu nielen nová ponuka nehnuteľností, ktorá prináša stále vyššiu kvalitu bývania, ale aj nezastaviteľný trend výrazného zdražovania.

„Tri až štyri roky dozadu dosahovala jednotková cena bytu či apartmánu úroveň 3 500 eur za meter štvorcový, pričom už išlo o pomyselnú hranicu medzi štandardom a nadštandardom. Dnes je táto cenová úroveň bežná,“ konštatuje Ondrovič.

Aktuálne v mnohých bratislavských lokalitách jednotkové ceny nehnuteľností prevyšujú túto cenovú hranicu. Vývoj kvality bývania v strednom trhovom segmente, ako aj rýchlejšiu dynamiku rastu cien na trhu nehnuteľností v Bratislave do určitej miery podľa Ondroviča spôsobili nadštandardné a luxusné nehnuteľnosti.

„Ich výstavba sa samozrejme koncentrovala v najlukratívnejších častiach Bratislavy. Rekordy v podobe cenových nárastov sa prepisovali z kvartálu na kvartál,“ dodáva.

Na primárnom rezidenčnom trhu je podľa Ondroviča v rámci kategórie „horných päťtisíc“ v súčasnej aktívnej ponuke v bratislavských projektoch skoro 15 percent z celkového počtu voľných bytov či apartmánov.

„Cenovku konečnej predajnej ceny nad 6-tisíc eur za meter štvorcový s DPH ponúka viac ako šesť percent ponuky. Magickú hranicu konečnej predajnej jednotkovej ceny 7-tisíc eur za meter štvorcový a viac tvoria zhruba dve percentá aktívnej ponuky,“ priblížil Ondrovič s tým, že toto je ešte rozšírené o hŕstku lukratívnej neverejnej ponuky a sporadicky o ponuku na sekundárnom trhu.

„Dnes už nie je žiadnym problémom nájsť v rámci verejnej alebo neverejnej ponuky nehnuteľnosť, ktorej hodnota prevyšuje konečnú jednotkovú cenu 10-tisíc až 12-tisíc eur s DPH za meter štvorcový,“ doplnil.

Postupnou zmenou sa tak podľa Ondroviča vytvára na trhu v Bratislave čoraz väčší priestor na špecifické, neštandardné a v určitom ohľade možno aj bizarné typy nehnuteľností. Luxus dnes už neznamená len veľkometrážnu nehnuteľnosť v dobrej lokalite.

„Dnes sa nárok na luxusnú nehnuteľnosť v rámci požiadaviek kupujúcich zmenil. K tradičným veľkometrážnym bytom pribudli špecifické a niekedy veľmi lukratívne jednotky vo forme penthousov s veľkými vonkajšími priestormi umiestnené v jedinečných lokalitách s nádherným výhľadom, mezonety či dnes pomaly vo väčšej miere zastúpenia prichádzajúce špecifické jednotky na trh v Bratislave – lofty,“ vysvetlil Ondrovič.

V Bratislave dnes podľa neho existuje niekoľko potencionálnych bývalých priemyselných objektov, ktoré by mohli v najbližšej dobe priniesť na trh práve takúto formu nehnuteľností. „Pár nehnuteľností z tejto budúcej ponuky má potencionálne veľký predpoklad stať sa nadštandardnými, až dokonca luxusnými nehnuteľnosti na trhu, ktoré by mohli konkurovať luxusným nehnuteľnostiam v lukratívnych oblastiach či projektoch v Bratislave. Potenciál na trhu v radoch kupujúcich je,“ myslí si Ondrovič.

Ako dodáva, vzhľadom na špecifickosť trhu v hlavnom meste sa skôr otvára priestor pre lofty, ako nehnuteľnosti navrhované v štýle kompromisov dnešnej doby. „Dá sa predpokladať, že mnohé takého priestory budú vytvárané aj systémom nehnuteľností ako duplex,“ uzavrel.

SITA