Pohľad na Vilhariu z uličnej strany
Galéria(9)

Vilharia bude ikonou slovinskej Ľubľany

Mestské lokality v blízkosti dopravných uzlov, železničných či autobusových staníc lákajú developerov, aby ich v spolupráci s architektmi preskúmali a zmenili. Výrazná modernizácia čaká aj zanedbané územie v centre Ľubľany, ktorá je známa ako zelené hlavné mesto.

Do slovinskej metropoly ju prinesú prostredníctvom projektu Vilharia s predcertifikáciou LEED Platinum developer Corwin s uznávaným ateliérom Schmidt Hammer Lassen z Dánska.

Ten vo svojich dielach integruje drevo do dizajnu objektov pre kultúru, obchod, občianske využitie alebo vzdelávanie. Developer kúpil vo verejnom tendri pozemok, keď mal v územnom pláne inú funkciu a prebiehali jeho zmeny. Celý proces bol však rýchly a transparentný.

„Očakávame, že do konca leta by sme mali dostať stavebné povolenie a na jeseň by sme chceli začať so stavbou – teda asi dva roky od kúpy pozemku,“ avizoval šéf marketingu a PR developera Michal Hájek.

Pohľad na Vilhariu z uličnej strany
Vilharia vyrastie v blízkosti najväčšieho dopravného uzla v Slovinsku.
Vilharia
Z aktívnej vegetačnej strechy bude výhľad aj na staré mesto.
Kancelárie Vilharie
Zelené átriá maximalizujú množstvo prirodzeného svetla a umožňujú ľahký prístup do exteriéru.
Situácia
Rez budovou

Vedenie Ľubľany oceňuje, že Corwin chce toto miesto zveľadiť. O to viac, že tu vyrastie prvá stavba v krajine s certifikátom LEED Platinum. V Bratislave už postavil Einpark Offices, ktorý je najzelenšou administratívnou budovou na Slovensku a držiteľom uvedeného prestížneho certifikátu.

Mimochodom, môže sa ním pochváliť len 1 % najudržateľnejších budov na svete. Rovnaký prístup a technológie plánuje uplatniť v prípade Vilharie.

Pribudne aj námestie

Vilharia bude trvalo udržateľným administratívnym centrom a miestom stretnutí. Projekt so zmiešaným využitím má rozlohu 57-tisíc m2. Podľa informácií z webovej stránky ateliéru bude zahŕňať nákupnú ulicu, mestské námestie, zelené strešné terasy a flexibilné kancelárske priestory. Za námestie by sa dal podľa Hájeka označiť priestor v západnej, oddelenej časti Vilharie spojenej iba mostom.

Vilharia vyrastie v blízkosti najväčšieho dopravného uzla v Slovinsku.
Vilharia vyrastie v blízkosti najväčšieho dopravného uzla v Slovinsku. | Zdroj: Corwin

„Skôr by sme povedali, že vytvárame aktívny parter a moderný bulvár, ktorým zanedbanú a doteraz čisto na dopravu využívanú ulicu zmeníme na priestor pre peších a atraktívnu a živú zónu. Tým sa aj vďaka zeleni a cyklochodníkom prepojí staré centrum s modernou časťou mesta,“ vysvetlil zámer.

Pozemky sa nachádzajú pozdĺž centrálnej železnice a priamo susedia s najväčším slovinským uzlom verejnej dopravy. Výstavba, ktorá sa tiahne viac ako 200 metrov pozdĺž ulice Vilharjeva, vytvorí v meste život. Má obdĺžnikový objem s mestským námestím zo severnej strany. Elegantný fasádny raster vytvára otvorenú a transparentnú štruktúru.

Regulácia nasávania vzduchu

Mriežkovitá fasáda je obložená prírodným vápencom s eloxovanými hliníkovými okennými rámami bronzovej farby. Mierne vyčnievajú a kontrastujú s ťažšou matnou kamennou mriežkou.

Sklenené panely severnej fasády sú umiestnené v rôznych hĺbkach, aby vytvorili dynamický exteriér a silný vizuálny pohyb pozdĺž ulice. Okná od podlahy až po strop maximalizujú výhľad a denné svetlo.

Prirodzené vetranie a voľba dizajnu znižujú energetickú náročnosť budovy a umožňujú nájomníkom regulovať množstvo prirodzeného nasávania vzduchu. Projekt uprednostňuje flexibilitu a dlhú životnosť budovy. Vonkajšie priestory, kde je počas slnečných dní možné pracovať, poskytujú výhľad na zeleň.

Terasy, balkóny a veľká strešná terasa ponúkajú priestory na stretávanie sa a prácu. Strešné terasy orientované na juh sú zdobené kvetináčmi pozdĺž okraja strechy. Strechy budú vegetačné, dostupné pre nájomcov. Mali by slúžiť aj na oddych a rekreačné aktivity.

Vilharjeva Office2 1170x878 1
Kancelárie Vilharie | Zdroj: Corwin, Schmidt Hammer Lassen Architects

Ruka v ruke s plánmi hlavného mesta Slovinska podporovať výstavbu udržateľných a zelených budov ide aj fakt, že Vilharia bude získavať energiu z obnoviteľných zdrojov či zachytávať zrážky systémom dažďových zdrží.

Vilharia, Ľubľana

Developer: Corwin
Architekt: Schmidt Hammer Lassen Architects
Rozloha: 39 000 m² v 6 nadzemných podlažiach + 18 000 m² v dvoch  podzemných podlažiach
Realizácia: 3. Q/2022
Monika Voleková