Ako mrak vznášajúci sa v horách. Cloud Art Museum v Číne pracuje so symbolmi
Architekti sa pri projektovaní stavieb často inšpirujú rôznymi geometrickými tvarmi alebo symbolmi. Tak vzniklo aj Múzeum umenia v tvare mraku.
V čínskej provincii Guizhou sa pri rieke Laoma vznáša biely mrak. Ide o Cloud Art Museum v parku Wetland, ktorého názov odráža práve jeho tvar.
Zvlnenú, priehľadnú, sklenenú konštrukciu zospodu aj zvrchu sceľuje biela strecha oblých tvarov. Múzeum návštevníkom v každej svojej časti prostredníctvom súvislej presklenej steny od podlahy až po strop ponúka jedinečný pohľad na okolitú scenériu a hory.
Budova vďaka bielej farbe a priehľadnosti pôsobí elegantne a upokojujúco. Tento pocit umocňuje aj dômyselná základňa s vodnými prvkami, v ktorých sa v noci zrkadlia svetlá hlavnej budovy. Fasádu tvorí sklo a hliníkové panely, ktoré použili predovšetkým na zníženie stavebného zaťaženia spôsobeného tvarom a na zabezpečenie svetlej a odolnej fasády.
Tento druh materiálu s dobrou odolnosťou proti korózii bol tou najlepšou voľbou. V oblasti sa často vyskytuje silný kyslý dážď. Aj vďaka materiálom obrys budovy a odraz oblohy vo vode vytvárajú živý obraz svetla a tieňov.
Maketa hviezdnej noci
Tím dizajnérov hľadal nový spôsob, akým by futuristickejšie predstavil umeleckú koncepciu Orientu. Vytvoril návrh, ako spojiť orientálnu kultúru s modernou. Wetland Study Camp sa pohrával s myšlienkami „pri hore“, „na oblaku“ a „výroba vody“.
Napokon sa inšpirovali symbolom oblaku v tradičnej čínskej kultúre. Plynulé architektonické línie umožňujú lepšiu integráciu budovy do životného prostredia. Podarilo sa im zväčšiť priestor medzi chodníkom, ktorý slúži ako koridor, a hlavnou budovou, a vytvorili tak tiché nádvorie s rybníkom.
Dizajnéri navrhli exteriér múzea tak, aby vytváral zvlnený komplex, ktorého konštrukciu nesie jednoduché stĺporadie uprostred chodníka. Vrchné zakončenia hyperboloidných stĺpov sa akoby vlievajú do strechy, čo zvyšuje interakciu medzi chodníkom a mokraďovým parkom.
Pravidelne perforované hliníkové strechy v kombinácii s dizajnom nepravidelného svetla pri pohľade z výšky vytvárajú maketu hviezdnej noci. Tá navodzuje ilúziu, že ľudia majú pocit, akoby sa vznášali nad oblakmi.
Spolužitie hôr, riek a oblakov
Na začiatku navrhovania projektu sa pozornosť sústredila na to, ako vybudovať „malé“ múzeum umenia nachádzajúce sa medzi horami a riekou, ktoré plne využíva zdroje krajiny bez toho, aby boli závislé od okolitých budov.
Aby sa minimalizoval zásah do pôvodného prostredia, múzeum umenia v tvare oblaku je rozdelené na dve časti – na halu s recepciou v prednej časti a výstavnú sieň. Vstupná hala je napojená na koridor, ktorý návštevníkov múzea vedie cez celý areál.
Výstavná sieň leží priamo v horách. Pri pohľade z rieky vyzerá presne ako mrak vznášajúci sa medzi horami. V budúcnosti bude na vrchole susediacej hory postavené múzeum mokradí, ktoré navrhol japonský architekt Shigeru Ban.
CLOUD ART MUSEUM
Miesto: provincia Guizhou, okres Qingzhen, hlavné mesto Guiyang, Čína
Klient: Beijing China Railway Nobie
Architekti: Challenge Desing & Zhongshe Design
Úžitková plocha: 2 280 m²
Realizácia: 2020