Business Center Bajkal 2

Zvládne Business Center Bajkal 2 reštart po 10 rokoch? Projekt je už na dobrej ceste

Partneri sekcie:

Hoci Business Center Bajkal 2 naprojektovali nanovo už pred desiatimi rokmi, budovu doteraz nepostavili. Stavba však už má územné rozhodnutie a najnovšie aj začaté stavebné konanie na celý komplex.

Keď dostal architektonický ateliér Kosi pred viac ako desiatimi rokmi zákazku, aby vytvoril administratívnu budovu na Bajkalskej ulici, inšpirovali sa architekti manhattanským mrakodrapom Hearst Tower od Sira Normana Fostera.

Ich projekt však neprešiel schvaľovacími procesmi úradu vtedajšej hlavnej architektky Bratislavy Ingrid Konradovej, preto ho ešte vtedy zmenili. Iný je nielen vzhľad, ale aj počet podlaží výškovej budovy. Z pôvodných dvadsiatich troch ich skresali na šestnásť.

V apríli uplynú dva roky od vydania územného rozhodnutia k polyfunkčnému komplexu Business Center Bajkal 2 a zdá sa, že ľady sa konečne pohli. Ktovie koľko vody ešte pretečie Dunajom, kým polyfunkčné centrum na Bajkalskej postavia. Objekt má však dnes oveľa reálnejšie šance na realizáciu ako kedykoľvek predtým. Mestská časť Ružinov už na svojej úradnej tabuli zverejnila dokument o začatí stavebného konania. 

Nová nižšia „výška“

Rušná Bajkalská ulica by tak mala získať nový prírastok, ktorý zmení jej charakter. Z rýchlostnej komunikácie sa môže pretransformovať na významnú mestskú triedu s kancelárskymi, hotelovými, so športovými a s rezidenčnými komplexmi.

Projekt Business Center Bajkal 2 je naplánovaný na prázdnej parcele oproti bývalému hotelu Holiday Inn v bratislavskom Ružinove, v blízkosti priľahlej čerpacej stanice. Development svojou štruktúrou ovplyvní líniu Bajkalskej ulice a jej celkové vnímanie pri akomkoľvek uhle pohľadu. A to tu teda pribudne aj výšková budova. Aj keď sa pôvodne hovorilo o dvadsiatich troch podlažiach, nakoniec ich bude šestnásť s celkovou výškou 61 metrov.

Business Center Bajkal 2
Business Center Bajkal 2 | Zdroj: Kosi Architekti

S vybavením na úrovni

Polyfunkčný súbor bude zložený z troch základných priestorových blokov – objektu A, B a C. Objekt A je výškový objekt so 16 nadzemnými podlažiami. Na prvom nadzemnom podlaží budú vstupné priestory, recepcia a zázemie hotela.

Druhé nadzemné podlažie je určené pre administratívu hotela, hotelové lobby s prechodom do bloku B a C. Na druhom až ôsmom nadzemnom podlaží bude hotelové ubytovanie v počte 123 izieb. Na deviatom až šestnástom podlaží sú navrhnuté bytové jednotky a apartmány – nebytové priestory určené na krátkodobý pobyt (70 bytov a 14 apartmánov).

Objekt B bude mať päť nadzemných podlaží. Na prvom z nich sú situované vstupné priestory a technické zázemie. Na druhom podlaží sa nachádzajú kongresové miestnosti a na treťom až piatom bude wellness centrum.

Administratíva, obchod, služby, reštaurácia.

Objekt C je navrhnutý pozdĺž Bajkalskej ulice so siedmimi nadzemnými a jedným ustúpeným podlažím. Na prvom a druhom architekti navrhli komerčné priestory pre obchod a služby, hotelovú reštauráciu a administratívu.

Na treťom až siedmom a na ustúpenom podlaží budú veľkoplošné administratívne priestory. Pod úrovňou terénu v tejto časti umiestnili podzemnú garáž s tromi podzemnými podlažiami. Nachádza sa tam 466 parkovacích miest.

Na úrovni terénu bude k dispozícii ďalších 18 parkovacích miest. V jednotlivých častiach objektov sú parkovacie stojiská určené aj pre zdravotne znevýhodnených obyvateľov. Development celkovo počíta až s 1 822 návštevníkmi a rezidentmi vrátane nájomcov administratívy, hotelovej časti, wellness centra či bytovej časti.

Business Center Bajkal 2
Business Center Bajkal 2 | Zdroj: Kosi Architekti

Architekt by veľa nemenil

Architekt Pavel Kosnáč, ktorý je autorom projektu, hovorí, že s odstupom času viac ako jedno desaťročie by na projekte menil máločo, možno len výškovú časť projektu.

„Momentálne pracujeme na ďalších stupňoch projektu, teda pripravujeme projekt pre stavebné povolenie. Ďalší rok bude trvať, kým úrady vydajú stavebné povolenie, inžiniering a až potom príde na rad realizačný projekt.“

Investorom projektu je významný hráč v oblasti cestovného ruchu František Hodorovský, ktorý je majiteľom susedného bývalého hotela Holiday Inn. Počas pandémie koronavírusu COVID-19 ho museli po štvrťstoročí zatvoriť a vznikli tam priestory na dlhodobé ubytovanie. Hotel v tomto projekte bude mať pravdepodobne tiež skôr charakter dlhodobého ubytovania.

Nová tvár Bajkalskej

Jednu z najvýznamnejších ulíc v Bratislave čakajú veľké zmeny. Business Center Bajkal 2 príde so 16-poschodovou budovou a veľkým komplexom stavieb. Ráz ulice ovplyvní aj ďalší administratívny projekt Rosum od Penta Real Estate. Pri križovatke Bajkalskej a Ružinovskej vznikla prvá etapa rezidenčnej časti projektu Rozeta od YIT Slovakia. Dobudovať sa má aj administratívna časť od Záhradnícka Property.

Výpočet nových projektov v tejto časti mesta zahŕňa aj polyfunkčný projekt Saida či dostavbu športovej haly na Pasienkoch a nakoniec aj komplex Národného futbalového štadióna. To všetko posunie túto lokalitu v architektonickom výraze na oveľa vyššiu úroveň, než mala doteraz.

Business Center Bajkal 2 

Investor: Slovkarpatia
Architekt:
Kosi Architekti
Počet bytov:
105
Odhadované náklady: 50 miliónov eur
Zastavaná plocha:
3288 m2
Podlažná plocha nadzemná: 33 179 m2
Podlažná plocha podzemná: 17 880 m2
Spevnené plochy: 3446 m2
Plocha zelene: 2425 m2
Počet parkovacích miest: 484
Začiatok realizácie: 2023