GBC 5, Bratislava
Galéria(10)

Galvaniho Business Center 5 zavŕšil vývoj biznis centier vo východnom okraji Ružinova

Výhodou moderného komplexu Galvaniho Business Center je najmä jeho strategická poloha. Nachádza sa v tesnej blízkosti diaľničnéhoobchvatu, bratislavského letiska a obchodného domu Avion.

GBC 5 je administratívna budova, ktorá dynamickou fasádou a meniacou sa tektonikou okien parametricky reaguje na svetelné podmienky a orientáciu na svetové strany.

Širokými panoramatickými výhľadmi na svahy Karpát a sever Bratislavy, hustými vertikálnymi slnolamami na južnej strane a pozdĺžnymi východnými a západnými fasádami s meniacou sa geometriou perforácií, ako aj nepravidelnými fasádnymi átriami so zeleňou sa architekti snažili priniesť do predmestského urbanizmu zmenu a originálny dizajn.

GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava

Bloková forma administratívneho komplexu v tvare písmena C rešpektuje stavebnú dispozíciu pozemku, svetlo-technické podmienky, ekonomiku stavby a dnešné technologické trendy riešenia kancelárskych budov. Prevádzkové dispozície variabilných prenajímateľných priestorov umožnili architektom aplikovať individualizované riešenia prevádzky, cirkulácií a dizajnu kancelárií.

„Práve pre schopnosť absorbovať vo svojom vnútri akékoľvek zmeny nemá budova v sebe výraznú hierarchiu – je univerzálna, no nie nudná či uniformná. Dokonca i zeleň je v podobe átrií „demokraticky“ rozdistribuovaná po fasádach tak, aby z nej profitoval každý,“ vysvetľuje architekt Tomáš Šebo.

Benefity dizajnu

Hybridná architektúra diela rešpektuje okolie. Tmavý obal je perforovaný okennými otvormi, ktoré reagujú na svetové strany – smerom na juh sa zmenšujú a znižujú, aby sa zredukovali tepelné zisky zo slnečného žiarenia, naopak, smerom na sever sa zväčšujú a maximalizujú príjemné severné svetlo. Tento parameter je programovo čitateľný a podporený aj rastom modulov okien smerom k severu.

GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava | Zdroj: Tomáš Manina

Biele vnútro s košatými stromami je zasa oázou pokoja a svetla uprostred čiernej škrupiny. GBC 5 poskytuje benefity zelenej architektúry s koncepciou zelených terás, lodžií a otvorených priestorov, čím zlepšuje pracovné prostredie.

Zeleň je pevnou súčasťou vnútorných spoločných priestorov i blízkeho okolia diela. Budova GBC 5 sa stala príjemným zakončením vývoja biznis centier v danej lokalite. Urbanisticky uzatvára celý kampus a zároveň prináša do prostredia novú kvalitu. Stáva sa pomyselnou tvárou nového kampusu administratívnych budov.

GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava | Zdroj: Tomáš Manina

GBC 5, Bratislava, administratíva

Výška investície: 40 mil. €
Developer a investor: Asseco + KRON Real
Architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Imrich Vaško, Aleš Hradecký, Juraj Murín, Martina Bognerová Hrašková, Michal Romanec, Patrik Kuva
Zhotoviteľ: ING Steel
Generálny dodávateľ: Jozef Draškovič
Zastavaná plocha: 4 137 m2
Plocha kancelárskych priestorov: 20 500 m2
Realizácia: 2019 – 2021