Vila Horák pri Pardubiciach sa inšpiruje slávnou vilou Tugendhat
Galéria(7)

Vila Horák pri Pardubiciach sa inšpiruje slávnou vilou Tugendhat

Klasické diela modernej architektúry neustále priťahujú pozornosť súčasných tvorcov a slúžia ako spoľahlivá inšpirácia pri napĺňaní ich zámerov. Taká je aj brnianska vila Tugendhat od Mies van der Roheho, ktorá patrí medzi kľúčové stavby architektúry 20. storočia. Ide o nezameniteľný rukopis vychádzajúci z jednoty priestoru, ktorého plynutie obmedzujú len jednotlivé stavebné prvky zrealizované v najkvalitnejších materiáloch a detailoch. Aj to bol podnet pre manželov Horákovcov na to, aby oslovili slovenského architekta Ľuboša Ďurčeka a požiadali ho o navrhnutie a realizáciu voľnej paralely tohto domu pri Pardubiciach.

Prelínanie priestoru

Samozrejme, nešlo o rozhodnutie mechanicky preniesť vilu Tugendhat do mestečka Holice, nachádzajúceho sa neďaleko mesta perníkov, ale o pokus tvorivo nadviazať na Miesovo majstrovské dielo a predstaviť ho v novej interpretácii. Navyše, Ľuboš Ďurček má v Bratislave niekoľko vydarených realizácií na tému rodinný dom, pričom vila pod Bôrikom v Bratislave – známa aj ako Vila Paldauf – naplno presvedčila českého investora.

„Nadčasovosť vily Tugendhat spočíva najmä vo voľnom prelínaní vnútorného priestoru, ale aj v prelínaní priestoru z interiéru do exteriéru a jeho formálnej čistote. A práve tento moment bol leitmotívom nášho konceptu,” hovorí architekt Ďurček, ktorý vyzdvihuje aj jej konštrukčné riešenie. Tvorí ho oceľový skelet, pričom stropy nenesú steny, ale iba subtílne oceľové stĺpy krížového prierezu obalené leštenou nehrdzavejúcou oceľou. Práve táto konštrukcia umožnila opláštiť dom z veľkej časti veľkorozmernými sklenenými tabuľami. Aj preto prišiel investor s myšlienkou postaviť vilu formou oceľového skeletu.

V spolupráci s architektmi a statikom už počas riešenia architektonickej štúdie sa rozhodlo o využití strateného debnenie z trapézových plechov na železobetónovú zálievku. Jednoduchý nosný konštrukčný systém rodinného domu vychádza z jeho architektonického tvaru, navrhnutého oceľového skeletu a zastrešenia plochými strechami s vysunutými terasami.

Dom je založený na železobetónových pilótach so železobetónovou základovou doskou. Zadná stena 1. podzemného podlažia, ktorá bude slúžiť aj ako oporný múr, bude vytvorená z monolitického vibrovaného železobetónu s hrúbkou 300 mm. Nosný skelet domu je vytvorený zo zvislých a vodorovných oceľových profilov, ktoré sú vzájomne zoskrutkované. Obvodový plášť jednotlivých podlaží je navrhnutý ako sendvičový, tepelnoizolačný s hrúbkou 295 mm.

 Vila Tugendhat v Brne  Pohľad z južnej strany, montáž fasády

Kompozícia v tvare L

Vila Horák je terasovitý objekt, ktorý v duchu svojho vzoru sleduje kontext krajiny a kopíruje svahovitý terén. Základom architektonickej kompozície tohto solitéru je jednoduchá hmota 1. nadzemného podlažia v tvare L. Dom je prirodzene zastrešený plochou strechou a časti plochých striech, prekrývajúce pôdorys 1. podzemného podlažia, sú riešené ako pochôdzne terasy. Navrhnuté sú pri východe z obidvoch podlaží so širokým panoramatickým výhľadom do záhrady a okolitej krajiny.

Dispozícia sa odvíja od požiadaviek investora v nadväznosti na konštrukčné riešenie a jeho orientáciu na svetové strany. Funkcie domu sú rozložené na dvoch podlažiach.

Na 1. podzemnom podlaží je denná obytná časť domu s bazénom a technickým zázemím. Obytná časť sa skladá z haly, jedálne, kuchyne, obývacej izby s galériou a s výhľadom do záhrady a krajiny. Z obývacej izby je priamy prístup na terasu, pričom je opticky a funkčne prepojená s kuchyňou, jedálňou a bazénovou halou.

Na vstupnom (1. nadzemnom) podlaží sa nachádza dvojgaráž, vstup do domu a oddychová, t. j. spálňová časť domu. Vstup sa začína zádverím, odkiaľ sa pokračuje do vstupnej haly a k schodisku, ktoré prepája tento priestor s 1. podzemným podlažím, troma izbami s kúpeľňami, ako aj s dvoma pracovňami. Zo zádveria je prístup aj do dvojgaráže.
 

Súčasný stav

V súčasnosti je zrealizovaná hrubá stavba objektu s hydroizoláciou plochých striech a pochôdznych terás a so sendvičovými obvodovými stenami. Na pozemku s veľkosťou 65 árov sú hotové hrubé terénne úpravy súvisiace s vyterasovaním prudko zvažujúceho sa terénu.

Na jeho úpätí  je  jazero. V týchto dňoch sa ukončuje výberové konanie na dodávateľa okien, ktoré na objekte tvoria polovicu fasády, pričom z veľkej časti je to fasádny systém. Podľa architekta Ďurčeka treba na dome ešte zrealizovať technické inštalácie (TZB, vykurovanie, VZT) a zabezpečiť dodávku nábytku a interiéru. Tieto práce sú naplánované do konca tohto roka.
 
„Pôvodnú ideu pri riešení stavby sa darí realizovať vďaka dôslednému autorskému a stavebnému dozoru a v neposlednom rade aj vďaka inteligentnému investorovi s dostatočným architektonickým rozhľadom a potrebnej technickej zdatnosti,” dodáva architekt Ľuboš Ďurček.

 

Vila Horák

Miesto: Holice, okres Pardubice
Investor: Alena a Milan Horákovci
Autori: Ing. arch. Ľuboš Ďurček , Ing. arch. Michaela Hantabalová  
Začatia výstavby: 02/2007
Ukončenie výstavby: 08/2009
Úžitková plocha: 453,00 m2
Plocha pozemku: 6515,00 m2
Zastavaná plocha: 304,22 m2

Ľudo Petránsky
Foto a vizualizácie: archív Ľuboša Ďurčeka, Michaela Hantabalova