Dom Sierra Fria
Galéria(16)

Debutový projekt rodinného domu svetoznámeho štúdia stavia súkromie na prvé miesto

Partneri sekcie:

Dom Sierra Fria, dokončený v roku 2019, patrí k debutovým rezidenčným projektom dizajnérskeho a architektonického štúdia Esrawe.

Štvorčlenná rodina

Dom navrhli pre štvorčlennú rodinu – matku a jej tri dcéry v tínedžerskom veku. Hlavnými požiadavkami bolo zabezpečiť obyvateľkám súkromie a pocit bezpečia. Priestor mal však poskytnúť aj miesta na vzájomné stretávanie a interakciu domácich. „Najväčšou výzvou bolo skonzultovať s klientkou celý koncept,“ spomína riaditeľ štúdia Héctor Esrawe.

Architekti zvolili pôdorys v tvare písmena U. Dva paralelne umiestnené bloky domu spája úzka chodba. Uprostred je vnútorný dvor – záhrada, rámovaná presklenými stenami. Je viditeľná z každej miestnosti v dome a sami architekti ju nazvali „jadrom dizajnu, ktoré spája spoločenskú a súkromnú oblasť.“ Okrem toho je aj dôležitým zdrojom svetla pre celý objekt.

Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria | Zdroj: César Béjar

Exteriér z jedného materiálu

Fasády, vonkajšie terasy a parkovacie miesto sú obložené úzkoprofilovými tehlami červených a hnedých odtieňov, ktoré vytvárajú kontinuálny, textúrovaný povrch. Výber tohto materiálu nie je náhodný. „Vždy ma fascinovala tehla a jej široké využitie v latinskoamerickej architektúre,“ priznáva Héctor Esrawe.

V návrhu sa inšpiroval tehlovými konštrukciami budov z 20.rokov 20.storočia zo štvrte Lomas de Chapultepec, kde stojí aj dom Sierra Fria. Orientovanie dovnútra domu a na prvý pohľad neprístupná fasáda je zas dedičstvo mexických koloniálnych stavieb.

Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria | Zdroj: César Béjar

Nepretržite plynúci priestor

Severný roh stavby je z vonkajšej strany zmenený na krytú predsieň s hlavným vstupom. Za zmienku stoja aj samotné vchodové dvere. S výškou 2,7 metra a šírkou 2,4 metra zaberajú celú časť steny. Po ich otvorení sa naskytne moment prekvapenia a pohľad, ktorý sa obyvateľkám tak skoro nezovšednie.

Esrawe je dizajnérske a architektonické štúdio, založené v Mexiku v roku 2003. Prvotne sa zameriavalo na výrobu nábytku na mieru, neskôr svoje portfólio rozšírilo aj o návrhy architektúry.

Rozľahlý, plynúci priestor z kvalitných a nadčasových materiálov vo svetlých farbách a so stále zelenou záhradou v centre domu. Prvá miestnosť vpravo od vstupu je obývačka. V porovnaní s úrovňou chodby je mierne zapustená do zeme. Architekti sa týmto gestom snažili obývaciu izbu výraznejšie prepojiť s nádvorím a vytvoriť hlbší vzťah medzi interiérom a exteriérom.

Priestor pod presklenou stenou vyplnila viacúčelová drevená zostava, ktorá sa dá využiť ako knižnica aj lavica na sedenie. Na protiľahlej strane prízemia domu sú situované kuchyňa, jedáleň, krytá terasa s miestom na stolovanie a prístup do vínnej pivnice v suteréne.

Materiálnosť interiéru podporuje aj schodisko, vedúce na prvé poschodie do privátnej zóny rodiny. Prvé štyri schody sú vytesané z bloku kameňa, zvyšok tvoria drevené konzoly. Celé poschodie v časti nad obývacou izbou je určené pre mamu.

Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria | Zdroj: César Béjar

Okrem spálne a kúpeľne sem architekti umiestnili aj priestor na oddych a prácu. Detské izby pre dcéry s vlastnými kupeľňami a spoločná denná miestnosť sú situované v druhej časti domu. Ďalšia pracovňa sa nachádza na sprístupnenej strešnej terase. Presne definované požiadavky klientky, historické prvky mexickej architektúry a autorský príspevok architekta vytvárajú z domu moderné rodinné sídlo plné zelene.

Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria
Dom Sierra Fria

Dom Sierra Fria

Autor: Esrawe Studio
Lokalita: štvrť Lomas de Chapultepec, Mexico City, Mexiko
Kreatívny riaditeľ: Héctor Esrawe
Vedúci architekt: Ángel Campos
Záhradná architektúra: Štúdio Entorno
Realizácia: 2019
Rozloha: 576 m2