PRINCE PLAZA
Galéria(12)

V čínskom ohnisku inovácií vyrástol nový mrakodrap od OMA

Partneri sekcie:

Rešpektovaná architektonická kancelária OMA so sídlom v Rotterdame skompletizovala svoj ďalší projekt. Koncom augusta tohto roka sa otvorili dvere do 200-metrového mrakodrapu Prince Plaza v juhočínskom meste Šen-čen, ktorý priniesol byty aj administratívne priestory.

Šen-čen patrí k najrýchlejšie rastúcim mestám na svete a 12,5 mil. obyvateľov ho radí medzi najväčšie aj v Číne. Spôsobil to obrovský príliv investícií zo samotnej Číny, ale aj zo zahraničia, ako aj fakt, že ide o špeciálnu ekonomickú oblasť v rámci krajiny.

PRINCE PLAZA
PRINCE PLAZA
PRINCE PLAZA
PRINCE PLAZA
PRINCE PLAZA
PRINCE PLAZA
PRINCE PLAZA
PRINCE PLAZA

Dôkazom ekonomického boomu je aj panoráma mesta, keď už od konca roka 2016 má viac budov s výškou nad 300 m než New York. Dominuje im 600-metrový mrakodrap Ping An International Finance Centre od americkej architektonickej kancelárie Kohn Pedersen Fox Associates, a hoci má Prince Plaza len tretinovú výšku, architekti z OMA jej spolu s investorom pridali na hodnote vďaka iným výhodám. Prvou je lokalita.

More a mesto, história a súčasnosť

Mrakodrap je situovaný v štvrti Nan-šan, kde sídli vyše 130 obchodovaných firiem s celkovou trhovou hodnotou približujúcou sa k 400 miliardám eur, a má väčší príjem na obyvateľa než Hongkong. V rámci Nan-šanu sa nachádza aj štvrť Shekou, ktorého pobrežná zóna tiahnuca sa pozdĺž celého morského zálivu definuje jeho charakter.

Oblasť obklopuje pohorie Nan-šan a je tak na prirodzenom rozhraní medzi horami a morom na území niekdajšieho brownfieldu. Samozrejme, Prince Plaza využíva tento prírodný kontext i ekonomický rozmach mesta a architekti zdôrazňujú jeho reakciu s okolím. Či už sú to výhľady, priehľady, odrazy, či krajinné dotvorenie miesta.

„Prince Plaza je v kontakte s dynamikou časti Shekou, s jej bezprostredne morským pobrežím i neďalekým pohorím, priemyselnou štruktúrou mesta vybudovanou v rámci niekdajšej hospodárskej reformy, ako aj mrakodrapmi, ktoré sú symbolom súčasnej konjunktúry,“ hovorí architekt David Gianotten z kancelárie OMA. „Áno, jej tri otvorené paluby na oblohe sú dôležité dizajnové prvky a zároveň verejné priestory pre návštevníkov z ulice, ktorí sem môžu prísť cez hlavnú vyhliadkovú chodbu. A práve tieto ,sky decks‛ kultivovane, ale sebavedomo narúšajú monolitickú hmotu mrakodrapu a vytvárajú architektúru, ktorá živo korešponduje s rozmanitým architektonickým okolím.“

PRINCE PLAZA
PRINCE PLAZA | Zdroj: v

Inšpirácia kopcami a vlnami

Dvesto metrov vysoká veža ponúka vyše 66 000 m2 kancelárskych priestorov. Vrstvená fasáda s extraširokými sklenenými panelmi umožňuje nájomcom vizuálny kontakt s horami a morom. „Sky decks“, slúžiace nájomcom i verejnosti, sú zvýraznené farebnou šesťuholníkovou fasádou inšpirovanou horami a morskými vlnami.

Základňu veže tvorí rozsiahla podnož s retailovým centrom, ktoré má až 40 000 m2. Zaberá celú dĺžku ortogonálneho areálu, aby sa maximalizovalo priečelie obchodných prevádzok na úrovni ulíc. Na mieste, kde sa začína spomenutá vyhliadková chodba, je výrazný otvor s podobnou štruktúrou fasády ako „sky decks“.

Toto obchodné mólo, obsahujúce poréznu fasádu a pochôdznu strechu, je ďalším rozšírením už existujúcej obchodnej a rekreačnej ponuky v celej štvrti. Ako zdôrazňuje architekt projektu z OMA Bauke Albada: „Žiadna iná mestská štvrť v Šen-čene nie je tak blízko k horám a moru. Umožnila nám to vyhliadková chodba a mnohé ďalšie otvorené plošiny, ktoré sa stali symptomatickými pre dizajn Prince Plaza.“

Viac o štúdiu OMA a najobľúbenejších projektoch Rema Koolhaasa v budúcom čísle ASB, ktoré vyjde 28.9.2020.

TEXT: Ľudovít Petránsky
FOTO: Courtesy of OMA, Seth Powers
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: OMA