ÚVO bude obhajovať metodické usmernenie vydané pre 6 stavebných firiem

Partneri sekcie:

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal sa pokúsi 21. júna presvedčiť zástupcov Generálnej prokuratúry SR o opodstatnení metodického usmernenia ÚVO, ktorým 6 stavebným firmám na 5 rokov zakázal účasť na verejných súťažiach. Ide o spoločnosti Doprastav, Inžinierske stavby, Strabag, Skanska DS, Betamont a Mota Engil (Portugalsko).

Toto opatrenie ÚVO z 27. novembra 2006 nasledovalo po tom, ako Protimonopolný úrad SR rozhodol o cenovom karteli stavebných firiem v tendri na časť úseku podtatranskej diaľnice D1 Mengusovce – Jánovce. Za koordináciu tendra a uzatvorenie kartelovej dohody stanovil PMÚ pre dotknuté podniky pokutu 1,4 miliardy Sk.

Firmy však zhodne odmietli rozhodnutie PMÚ a obrátili sa so žalobou na súd. Jedna z nich, a. s. Doprastav, podala podnet aj na GP. Úhrada pokuty bola tak pozastavená. V tejto veci minulý týždeň GP protestovala proti metodickému usmerneniu ÚVO a očakáva zrušenie tohto nezákonného nariadenia.

Tlačová tajomníčka ÚVO Helena Fialová pre TASR potvrdila, že v rovnakej veci budú rokovať 20. júna Angyal a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomír Vážny. Po schôdzke s GP bude mať ÚVO 30 dní na definitívne rozhodnutie vo veci, teda v lehote, ako ukladá zákon o prokuratúre č. 153 z roku 2001.

V súvislosti s vyjadreniami ohľadne protestu prokurátora vo veci kartelovej dohody, ktoré zverejnili médiá, sa ÚVO domnieva, že „došlo k nedorozumeniu, nakoľko GP v proteste nijakým spôsobom nespochybnila vecné stanovisko úradu, že uzavretie kartelovej dohody je závažným porušením odborných povinností“. Obsahom protestu prokurátora nie je podľa Angyala ani údajná predčasnosť konania úradu vo veci vyčiarknutia dotknutých firiem zo zoznamu podnikateľov tak, ako to médiá prezentovali. Prokurátor, upozornil predseda ÚVO, v proteste nespochybňuje ani právoplatnosť rozhodnutia PMÚ SR.

V tejto súvislosti ÚVO upozornil, že „GP v proteste vyjadrila svoj názor na procesné otázky spojené s vedením zoznamu podnikateľov. Tento názor je v rozpore s dlhoročnou praxou úradu. Podľa ÚVO toto ponímanie inštitútu zoznamu podnikateľov nie je v súlade s účelom, na ktorý zoznam slúži“. Vzhľadom na rozdielny pohľad na opatrenie ÚVO predmetný protest prerokuje so zástupcami GP.

Protest GP, tvrdí úrad, „nesmeruje proti rozhodnutiam ÚVO, v ktorých konštatoval, že dotknuté firmy nespĺňajú podmienky účasti vo verejnom obstarávaní“. ÚVO zdôraznil, že spoluúčasť na kartelovej dohode je podľa názoru Európskej komisie potrebné posudzovať ako závažné porušenie odborných povinností. Nevylúčenie účastníkov kartelovej dohody zo súťaží je v rozpore so zásadou transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.

Zdroj: TASR