Umelecké centrum Ľvova: Neogotická budova prekvapila aj architektov

Partneri sekcie:

Minulý rok otvorili v ukrajinskom Ľvove prvé Mestské umelecké centrum. Sídli na ulici Stefanika 11 v najstaršej neogotickej budove v meste.

Prízemie tohto pôvodne bytového domu bolo opustené takmer 30 rokov. Architekti zo štúdia Replus Design Bureau z neho vytvorili moderný multifunkčný priestor, v ktorom si nájdu svoje miesto umelci i návštevníci.

Umelecké centrum sa zameriava najmä na predstavovanie umelcov a diel, ktoré formujú kultúrny život Ľvova. Združuje kulturológov, hudobníkov, filmárov a ďalších odborníkov z rôznych kultúrnych oblastí.

Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova.

Súčasťou komplexu je galéria, prednášková sála s miestom na sedenie, kníhkupectvo, kuchyňa spojená s útulnou kaviarňou, dielňa a multimediálna knižnica s gramofónom, platňami a knihami. V priestoroch sa môžu konať výstavy, prednášky, koncerty, premietanie filmov či záujmové kurzy pre všetky vekové skupiny, píšu architekti z Replus Design Bureau.

Budova s bohatou históriou

Štvorpodlažný dom stavali v rokoch 1873 – 1876 podľa návrhu ľvovského architekta Adolfa Kuhna. V minulosti slúžil aj ako sídlo pre rôzne spoločnosti, redakcie novín či kníhkupectvo Národného inštitútu Ossoliński.

V súčasnosti je umiestnenie Mestského umeleckého centra výhodné aj preto, že sú v blízkosti ďalšie kultúrne inštitúcie. V susedstve sa nachádza Národná vedecká knižnica Stefanika, Ľvovská národná galéria Borisa Voznického či Ľvovský umelecký palác.

Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova. | Zdroj: Andrey Bezuglov

Citlivé zásahy

Architekti pristupovali k premene priestoru veľmi opatrne. Okrem toho, že dali zbúrať jednu vnútornú stenu, sa rozhodli zrekonštruovať a zachovať všetky autentické prvky budovy.

Namiesto podlahy sa v interiéroch pôvodne nachádzali potery s odtlačkami starých rakúskych dlaždíc. Architekti sa ich rozhodli nahradiť súčasným terazzom, ktoré je odolné a vzhľadovo vhodné aj pre budovu z 19.storočia.

Výnimočným nálezom boli pôvodné dekoračné maľby na stenách a stropoch. Objavili sa po prebrúsení omietky na viacerých miestach a v budúcnosti ich plánujú čiastočne zreštaurovať. Z galérie, ktorá zaberá 30% priestoru, museli vytvoriť „bielu kocku“.

Na tenký rám zavesili sadrokartónové dosky, vďaka ktorým ostali pôvodné steny a strop neporušené. Okná smerom do vnútorného dvora vymenili za repliky a neskôr doplnili o autentické mosadzné kľučky.

Interiér je vybavený kvalitným nábytkom. Farba kuchynskej linky ladí k trinástim maľovaným tabuliam s výjavmi choreografie na stenách. Obrazy, ako aj visiace stropné lampy, pochádzajú z miestneho konzervatória. Pravdepodobne ich namaľovali pre baletnú triedu pred 50 rokmi.

Ďalším jedinečným detailom je obloženie jedného z nároží kuchyne glazovanými dlaždicami. Tie sa zvyčajne ukladali iba do chodieb a nie do interiérov obytných budov. Keď ich architekti objavili, boli náramne prekvapení.

Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova. | Zdroj: Andrey Bezuglov

Prístupné všetkým

Pre architektov bolo dôležité sprístupniť centrum pre čo najviac záujemcov. V jednom zo vstupov sa nachádza rampa pre invalidný vozík. Ocenia ju aj rodičia s kočíkmi, starší ľudia či deti na bicykloch.

Po vzore pôvodných nárožných dlaždíc boli týmto spôsobom v kontrastných farbách obložené aj ďalšie rohy a prechody medzi miestnosťami. Dostupný je aj 3D plán pre nevidiacich a slabozrakých hostí.

Umelecké centrum Ľvova.
Umelecké centrum Ľvova. | Zdroj: Andrey Bezuglov
Umelecké centrum Ľvova

Autor: Replus Design Bureau
Klient: Mestské umelecké centrum
Miesto: Ľvov, Ukrajina
Celková plocha: 280 m2
Dokončenie: 2020
Hlavná architektka: Khrystyna Badzyan
Architektonický tím: Chyzhovskyy Mychaylo, Malets Andrii, Sorokevych Dmytro
Projektový manažér: Iyana Mytsko
Fotografie: Andrey Bezuglov

Denisa Hudáková