Stavby ukryté v korunách stromov
Galéria(11)

Stavby ukryté v korunách stromov

Partneri sekcie:

Koľkí z nás snívali o malom domčeku vysoko na strome, keď boli malými deťmi? Realizovať ľuďom dávne sny sa prostredníctvom svojich projektov domov na stromoch rozhodol brémsky ateliér Baumraum. Nejde pritom o žiadne domácky skonštruované bunkre, ale o seriózne stavby s premysleným dizajnom, v ktorých môžu čas tráviť aj dospelí a ktoré sa môžu využívať aj na oveľa prozaickejšie účely než len na bezstarostné hry. Škála ich stvárnenia je široká, v ateliéri však už dnes vznikajú nezvyčajné futuristické koncepty domov, ktoré sú zhmotnením túžby človeka návratu k prírode či detským snom.

Každý koncept je originál
Ateliér, na čele ktorého stojí architekt Andreas Wenning, sa zaoberá prípravou a výstavbou atypických prístreškov od roku 2003. Táto drobná architektúra zahŕňa domčeky pre deti a ich rodičov, exkluzívne obývateľné príbytky, ako aj neobyčajné výstavné pavilóny. Vychádzajúc z klasickej predstavy detského úkrytu vysoko v korune stromu navrhujú konštrukcie, ktoré zďaleka neslúžia iba maloletým. Ba práve naopak, k vytváraniu podivuhodných stavieb na stromoch pristupujú so serióznou projekčnou prípravou. Ide totiž o stavby v náročných podmienkach, kde statické výpočty zohrávajú veľmi dôležitú úlohu.

Mnohé z týchto originálnych domov sa nachádzajú v pomerne veľkej výške, ukryté v lese, v spleti konárov, či dokonca na okraji útesu. Každý objekt je originálnou výpoveďou v konkrétnom prostredí. Jednotlivé koncepty vznikajú individuálne podľa existujúcich podmienok a predstáv zadávateľov. Baumraum stavia pre súkromných klientov, lesnícke firmy, hotely či cateringové spoločnosti. Ubytovacie zariadenia využívajú tieto stavby ako špeciálne druhy apartmánov, ľudia ako oddychové „miestnosti“ mimo domu alebo pracovne, v ktorých sa dá nerušene tvoriť.

Doteraz sa zrealizovali stavby v Európe, ale napríklad aj v Brazílii alebo USA. Popri Nemecku architekti pracovali na zákazkách v Taliansku, Rakúsku či v susednom Maďarsku. Objekty na stromoch sa navrhujú tak, aby vyhovovali po urbanistickej aj environmentálnej stránke. Využívajú preto znalosti odborníkov na stavebné konštrukcie, krajinných architektov, dendrológov aj stavbárskych majstrov. Nadimenzovanie objektu a výška, v ktorej sa prístrešok umiestni, závisia od vitality, robustnosti a celkovej stability stromu. Pružnosť a odolnosť kmeňa či celej koruny proti víchriciam sa overuje pomocou moderných metód simulácie. Požiadavky na osadenie dreveného domu však najčastejšie spĺňajú duby, lipy, jasene, buky, gaštany, či cédre a borovice.

Aby sa nepoškodil strom
Väčšina z týchto domov má veľkosť porovnateľnú s rozmermi menšieho obytného prívesu. Kabína, zahŕňajúca rozličné inštalácie, sa skladá z prefabrikovaných dielov, ktoré sa skonštruujú v dielni. Objekt sa môže sa doplniť potrebnou izoláciou, oknami, sieťovým napájaním, osvetlením, vykurovaním, elektronikou alebo vstavaným nábytkom, napríklad ležadlami, úložnými priestormi či minikuchynkou. Na výrobu interiérových prvkov sa používa najmä drevo, textílie a syntetické materiály. Inštalácia hygienických zariadení závisí najmä od výšky umiestnenia domu na strome a od možností napojenia domčeka na prívod vody či kanalizačného zberača na pozemku.

V každom projekte však do popredia na prvom mieste vystupuje potreba ochrany a zachovania samotného stromu a jeho okolia. Objekty sa preto nekotvia pomocou skrutiek alebo klincov, či iných postupov, ktoré by mohli strom poškodiť. Používajú sa špeciálne pásy z pevných textilných materiálov a nastaviteľné oceľové laná. Ide o metódu, ktorá neničí kôru a nevytvára podmienky pre napadnutie trupu alebo vetiev hubami.

Kotviace remene pritom neobmedzujú strom v jeho raste. Vďaka oceľovým lanám sa konštrukcia môže pre zmenu jednoducho osadiť, prípadne veľmi rýchlo upraviť podľa potreby. Niekedy je lepším riešením ukotviť stavbu na viacerých stromoch, než iba na jednom. Formálne sa môžu domy rozkladať horizontálne alebo vertikálne s viacerými úrovňami alebo ich môže tvoriť niekoľko vzájomne prepojených konštrukcií, ktoré sa umiestnia v rôznej výške. Ak strom či zoskupenie stromov neudrží celú hmotnosť domu, pripája sa doplnková opora.

V niektorých prípadoch je samotný objekt iba akousi predĺženou časťou stromu, s ktorým je spojený terasou. V závislosti od nosnosti kmeňa a konárov sa časť záťaže prenáša na textilné remene a oceľové laná, poprípade sa dom podopiera drevenými pilótami. Na vyhotovenie kabíny sa zvyčajne používa smrekovcové drevo, ale vhodné je aj dubové alebo borovicové. Vyberajú sa predovšetkým domáce dreviny pre ich zaujímavú farbu, stálosť a odolnosť proti vode, ale takisto výstavbe vyhovuje tropické drevo certifikované medzinárodnou organizáciou FSC (Forest Stewardship Council). Na izoláciu týchto objektov volia architekti najmä prírodné materiály, napríklad drevovláknité dosky, ovčiu vlnu alebo rohože z kokosových vlákien. Podstatnou súčasťou projektovania týchto objektov je však stavebná legislatíva. Keďže presahujú veľkosť bežných detských bunkrov a sú profesionálne navrhnuté a skonštruované, podľa zákonov mnohých krajín sa považujú za regulárne stavby, a preto si vyžadujú aj stavebné povolenie.

Majitelia sa rozhodli, že nezvyčajná stavba na pozemku ich prázdninovej chaty bude mať aj nezvyčajný výraz. Schránka objektu je skladbou niekoľkých rozlične naklonených rovín. Tomu sa v plnej miere prispôsobuje aj tvar okien, ktoré ponúkajú výhľad na široké okolie. Vytvoriť tento úkryt medzi stromami v mestečku neďaleko Brém predstavovalo pre architektov veľkú výzvu najmä vďaka riešeniu oválneho tvaru objektu a pridružených detailov. Domček pripomína vajíčko prekrojené po dĺžke. Túto asociáciu zosilňuje aj použitie bieleho plexiskla na bočných plochách objektu, či eliptické tvarovanie okien.
Len dve hodiny cesty autom z New Yorku možno v blízkosti rieky Hudson nájsť objekt, ktorý sa nakláňa z príkrej skaly spolu s majestátnym javorom. Celá záťaž stavby sa prenáša na dve krátke oceľové podpery umiestené v spodnej časti a dva nosníky tvaru V, ktoré sa nachádzajú pod prednou časťou objektu.

Tvaroslovie domov na stromoch je veľmi premenlivé. Môžu pôsobiť ako aerodynamické lode mimozemských civilizácií, ktoré akoby náhodou pristáli medzi hustým porastom, či ako hranaté prívesy bez kolies.

Pripravované projekty ateliéru Baumraum však naznačujú, že tvorivý potenciál siaha oveľa ďalej. Pohrávajú sa s myšlienkou domov zavesených na palmách, objektov v podobe veľkých šišiek, hadov alebo lekien.

Anna Salvová
Foto: Alasdair Jardine
Vizualizácie: www.baumraum.de

Článok bol uverejnený v časopise ASB.