Trvalo udržateľný víkendový dom

image 75287 25 v2

Je len niekoľko rodinných domov, ktoré majú ambíciu byť sebestačnými. Medzi ne patrí aj víkendový dom na pobreží holandského ostrova Schiermonnikoog.

Víkendový dom Dockboot, decentný svojím vzhľadom, avšak prekvapujúco priestranný, leží na ostrove Schiermonnikoog na severnom pobreží Holandska, priamo na mieste lemovanom piesočnými dunami. Vďaka svojej trvalo udržateľnej architektúre a použitým materiálom výborne zapadá do okolitého prostredia. Vzhľadom na čas, ktorý tu rodina trávi, bola pôdorysná plocha povolená na ostrove 110 m2 nedostatočná. Tento problém sa architekti rozhodli riešiť umiestnením prevažnej časti funkčných zón na prízemie, čím sa dosiahla želaná priestorová kvalita a veľkosť.

Víkendový dom Dockboot vďaka svojej trvalo udržateľnej architektúre a použitým materiálom výborne zapadá do okolitého prostredia.

Dom s pôdorysom v tvare písmena L je situovaný prirodzene na dunách a jeho tvar bol navrhnutý tak, aby sa dosiahlo maximálne súkromie. Časť domu otočená do privátnej časti pozemku má zasklenú fasádu, ktorá poskytuje obyvateľom úžasný výhľad na prekrásne okolie. Fasáda otočená do ulice je uzatvorená až na dlhé horizontálne okno takmer po celej dĺžke fasády, ktoré dáva okoloidúcim možnosť zazrieť minimálne dianie v dome. Výsledkom takto riešenej fasády je, že do domu počas celého dňa preniká dostatok slnečného svetla.

Časť domu otočená do privátnej časti pozemku má zasklenú fasádu, ktorá poskytuje obyvateľom úžasný výhľad na prekrásne okolie.

Fasáda je obložená dreveným obkladom z červeného smreku rozličných formátov a farieb, ktorý postupom času zosivie, vďaka čomu splynie s okolitými dunami. Časť strešnej konštrukcie je pokrytá zinkovým plechom a časť machom a rozchodníkmi. Sklon a tvar obidvoch striech sú podobne ako fasáda navrhnuté tak, aby vytvorili s dunami jednoliaty celok, vďaka čomu získal dom osobitý vzhľad.

Dennú časť domu tvorí veľký svetlý otvorený priestor, pričom rozličné zóny sú definované a ohraničené šikmou strešnou rovinou. Dom je rozdelený na nočnú a dennú zónu, vďaka čomu si obyvatelia môžu užívať život v dome bez rušivých elementov.

Fasáda otočená do ulice je uzatvorená až na dlhé horizontálne okno takmer po celej dĺžke fasády, ktoré dáva okoloidúcim možnosť zazrieť minimálne dianie v dome.

V podzemnom podlaží sa nachádzajú spálne, kúpeľne a sauna. Terasa na úrovni podlahy je chránená pred zvedavými pohľadmi drevenou stenou na západnej fasáde. Ňou preniká dostatok svetla a vzduchu. Prírodné materiály ako drevo a kameň sú použité tak v exteriéri, ako aj v interiéri domu.

Trvalo udržateľný víkendový dom f - 03a_DZH_DockbootHolidayHome-_MichelKievits-(1)

Pokiaľ ide o dizajn, dôraz sa kládol na to, aby sa vytvoril dom v súlade s trvalo udržateľnou výstavbou, a to nielen vďaka prírodným materiálom používaných mnohými generáciami v dávnej minulosti, ale aj kontrolovanou spotrebou energie. Vhodne zvolená tepelná izolácia, okná s izolačným trojsklom, vhodná orientácia domu na pozemku, prirodzené tienenie na južnej fasáde realizované presahom strechy a udržiavanie konštantnej teploty v podzemnom podlaží – to všetko prispieva k trvalej udržateľnosti. Z tohto hľadiska sú nezanedbateľnými aj inštalované LED osvetlenie a kozub v obývacej izbe. Ambíciou tohto víkendového domu je byť sebestačným ostrovom.

Riešenie fasády umožňuje prenikanie dostatočného prirodzeného svetla do celého interiéru domu.

Fasáda je obložená dreveným obkladom z červeného smreku rozličných formátov a farieb, ktorý postupom času zosivie, vďaka čomu splynie s okolitými dunami.

Prírodné materiály ako drevo a kameň sú použité tak v exteriéri, ako aj v interiéri domu.

Názov projektu: Dockboot Holiday Home
Miesto realizácie: Schiermonnikoog, Holandsko
Typ stavby: víkendový dom
Pôdorysná plocha: 260 m2
Realizácia: 2012 – 2015
Architekt: De Zwarte Hond
Tím: Henk Stadens, Jurjen van der Meer, Freddy Siekmans, Marek Pronk
Klient: Polman Beverdam family

TEXT: De Zwarte Hond, wad
FOTO: Michel Kievits

Komentáre