Vlastnoručne postavený pasívny dom zo slamy (v kombinácii s hlinou a drevom) v obci Dobřejovice pri Prahe.
Galéria(9)

Pasívny slamený dom

Partneri sekcie:

Jan Chvátal získal so svojím projektom cenu v kategórii stavba a zároveň sa stal absolútnym víťazom jubilejného 10. ročníka súťaže E.ON Energy Globe. Aké boli jeho motívy vytvoriť takúto ojedinelú stavbu a projekt, v rámci ktorého pomáha stavať slamené domy aj ďalším ľuďom?

Absolútnym víťazom jubilejného 10. ročníka súťaže E.ON Energy Globe sa stal vlastnoručne postavený pasívny dom zo slamy (v kombinácii s hlinou a drevom) v obci Dobřejovice pri Prahe. Slamené balíky, ktoré sú zvonku pokryté vápennou omietkou, zabezpečujú tepelnú izoláciu domu. Stavba využíva aj dažďovú vodu, fotovoltiku a vykurovanie drevom. Obyvatelia ušetria ročne až 40 % pitnej vody.

Cesta k tomu však viedla cez trojročnú prácu vlastnými rukami. Jan Chvátal mal ku ekológii vždy blízko, preto chcel dom čo najšetrnejší k prírode – už počas svojho vzniku takmer nezaťažoval svoje okolie a produkoval minimum odpadu a stále to tak zostáva aj pri súčasnej prevádzke. Autor chcel zároveň ukázať, že dom zo slamy môže byť moderný aj na pohľad, aj z hľadiska prevádzky. A takisto, že ho možno postaviť svojpomocne. Čo všetko stálo za úspešným výsledkom? Pýtame sa samotného autora Jana Chvátala.

Jan Chvátal získal so svojím projektom cenu v kategórii stavba a zároveň sa stal absolútnym víťazom 10. ročníka súťaže E.ON Energy Globe.
Jan Chvátal získal so svojím projektom cenu v kategórii stavba a zároveň sa stal absolútnym víťazom 10. ročníka súťaže E.ON Energy Globe. |
Jan Chvátal mal ku ekológii vždy blízko, preto chcel dom čo najšetrnejší k prírode.
Jan Chvátal získal so svojím projektom cenu v kategórii stavba a zároveň sa stal absolútnym víťazom 10. ročníka súťaže E.ON Energy Globe.
Počas zamračených dní sa prikuruje drevom v kozubovej vložke.
Vlastnoručne postavený pasívny dom zo slamy (v kombinácii s hlinou a drevom) v obci Dobřejovice pri Prahe.

Ako sa u vás vlastne zrodila myšlienka postaviť si pasívny dom zo slamy?
Chceli sme s rodinou dom, ktorý by bol čo najšetrnejší k prírode. Tento spôsob stavania nás jednoducho zaujal a nadchol. Už pri samotnej výstavbe vzniklo minimum odpadu, pretože sme používali prevažne prírodné a obnoviteľné materiály. Do stavby sme sa s nadšením vrhli pred piatimi rokmi, ja som na nej potom pracoval vlastnými rukami na plný úväzok celé tri roky. Hlavnou devízou nášho projektu je podľa mňa to, že ukazuje, ako môže byť dom zo slamy na pohľad aj z hľadiska prevádzky moderný. A tiež, že ho možno postaviť svojpomocne. Svoje skúsenosti z reálnej stavby sa navyše snažím odovzdávať všetkým ostatným nadšencom, ktorí by si tiež radi taký dom postavili.

Ako vám napadlo, že sa o svoje skúsenosti budete deliť a pomáhať tak ostatným nadšencom?
Chápem to ako akúsi pomyselnú splátku ľudom, ktorí zase s nami zdieľali svoje skúsenosti počas plánovania a realizácie stavby a pozvali nás k sebe domov. Jeden rozhovor s človekom, ktorý postavil dom, vám dá viac, než prečítanie niekoľkých kníh. V súvislosti s tým som už počas výstavby začal písať blog www.slamacek.cz. Zároveň som sa radil s ďalšími ľuďmi, ktorí stavali podobné domy, a vymieňali sme si svoje skúsenosti. Zaujali ma aj aktivity Centra pasívneho domu, a tak sme náš dom zaradili do ich databázy pasívnych domov. Rovnako sa každý rok zúčastňujeme na ich akcii Dni pasívnych domov.

 

Koľko ľudí už využilo vaše rady a skúsenosti? Je v Českej republike veľký záujem o stavby zo slamy?
Za tých päť rokov sa u nás bolo pozrieť na dom a inšpirovať okolo troch stoviek ľudí. No vzhľadom na to, že sme v dome už začali bývať, sa snažíme tento okruh ľudí obmedzovať len na skutočných záujemcov o podobnú stavbu a na tých, ktorým naše skúsenosti môžu zásadne pomôcť. S ďalšou viac než stovkou ľudí som konzultoval ich projekty a otázky prostredníctvom emailu či telefónu. A dosah nášho webu či rôznych článkov ani nedokážem odhadnúť.

My totiž nepomáhame len ľuďom, ktorí majú záujem o slamené stavby. Ten okruh je oveľa širší. Patria medzi nich aj záujemcovia o pasívne domy a s tým súvisiace technológie, ďalej ľudia, ktorí sa chystajú stavať svojpomocne, či vlastne ktokoľvek, kto sa chystá stavať rodinný dom. Neustále ma pritom príjemne prekvapuje, koľko je záujemcov o stavanie z prírodných materiálov. A aj to, koľko slamených stavieb už vzniklo v Českej republike. Aj keď nejaká centrálna databáza neexistuje, podľa informácií, ktoré mám, by som to odhadol pokojne aj na dve stovky domov.

Váš dom je vizuálne efektný, ladí s okolitou prírodou, a to nielen vďaka zeleným strechám a drevu. Poďme však k jeho princípom – na akých funguje a ako šetrí energiou?
Základným princípom je, že vďaka veľmi dobrej tepelnej izolácii všetkých konštrukcií a výplní potrebuje dom len veľmi málo energie na vykurovanie. Tomu pomáha aj vzduchotechnika so systémom spätného získavania tepla a tiež pomerne výrazne zasklená južná stena. Energia, ktorú prinášajú slnečné lúče cez okná aj v mrazivých dňoch, stačí na príjemné vykúrenie celého priestoru. Slnko nám navyše vďaka strešnej fotovoltickej elektrárni dodáva aj elektrickú energiu na prevádzku elektrospotrebičov a dohrev teplej vody. Počas zamračených dní prikurujeme drevom v kozubovej vložke.

Zvoleným spôsobom vykurovania zaťažujete okolitú prírodu len minimálne. Čo ukazujú o prevádzke čísla?
Všetka energia na prevádzku 160 m2 stojí našu štvorčlennú rodinu len okolo 700 korún (okolo 27 eur) mesačne. Dažďovú vodu zo strechy využívame na splachovanie na toaletách a pri zalievaní záhrady. Vďaka tomu ušetríme ročne viac ako 40 % pitnej vody. Vodou zo strechy nad časťou terasy potom napájame malé záhradné jazierko.

Počas zamračených dní sa prikuruje drevom v kozubovej vložke.
Počas zamračených dní sa prikuruje drevom v kozubovej vložke. |

Ako ste sa cítili, keď ste preberali ocenenie nielen za najlepšiu stavbu, ale aj ocenenie celkového víťaza súťaže?
S manželkou sme tam išli bez akýchkoľvek očakávaní. Obaja sme mali vtedy pracovne pomerne náročné obdobie, tak sme si išli hlavne oddýchnuť a pobaviť sa. To sa nám v konečnom dôsledku podarilo. Medzi nominovanými, odovzdávajúcimi ceny aj ďalšími hosťami sme totiž stretli veľa známych, ale tiež inšpiratívnych ľudí, s ktorými bola radosť sa porozprávať. Myslím si, že časť hlasujúcich zaujalo, že otvorene hovoríme aj o problémoch, s ktorými sme sa stretávali počas stavby, a že s ostatnými zdieľame naše vlastné skúsenosti. Zo samotného odovzdávania ocenení si úprimne veľa nepamätám…

Mení víťazstvo v súťaži E.ON Energy Globe nejakým spôsobom vaše plány? Uvažujete ešte o prípadnom zdokonaľovaní domu?
Z víťazstva mám, samozrejme, ohromnú radosť. Vnímam to ako prejav záujmu o to, čo som urobil, a tiež ako istý druh ocenenia. No pravdupovediac, nejako zásadne sa tým pre mňa nič nemení. Chcem aj naďalej pokračovať v osvete z pohľadu stavania z prírodných materiálov, pasívnych domov a svojpomocných stavieb. Aj ďalej budem rád poskytovať prostredníctvom webu slamacek.cz, emailov či osobných kontaktov rady a skúsenosti všetkým záujemcom, ktorí sa chystajú stavať podobný dom a majú záujem o naše skúsenosti z reálnej stavby. Najväčším ocenením je pre mňa to, že som dokázal náš dom dostavať a že sa nám v ňom krásne žije. Žiadnu ďalšiu technológiu neplánujeme využiť, pretože dom je skutočne dostatočne úsporný. Skôr mám stále dlhý zoznam drobných „dorábok“, najmä čo sa týka interiéru. Ako majiteľ domu som totiž zistil, že slovo „dom“ je vlastne nedokonavé sloveso…

Článok vznikol z podkladov E.ON Energy Globe.

Foto: Jakub Moravec, E.ON Energy Globe

Článok bol uverejnený v časopise TZB Haustechnik 1/2019.