Kus prírody v prírode: pasívna Stodola pod Tatrami

Partneri sekcie:

V obci Liptovská Kokava stojí malý nenápadný drevený domček s výhľadom na Kriváň. Postavili ho z čisto prírodných materiálov a má minimálne energetické nároky, čo ho radí do kategórie pasívnych stavieb.

Projekt Stodola z architektonického štúdia CREATERRA je príkladom toho, že aj dom s tradičným rustikálnym dizajnom môže mať atribúty modernej, nízkonákladovej stavby.

Dom v kontexte okolitých budov.
Symetrické riešenie fasády.
Krytý vchod.
Ústredné kúrenie - úplne vystačí pre celý dom.
Masívne drevené schody.
Podporná konštrukcia terasy z masívneho dreva.
Aplikovanie vzduchotesnej, ale difúzne otvorenej membrány.
Pôdorys 1. NP

Dom vyhrieva pec a slnko

Výstavba domu trvala len 8 mesiacov. Požiadavka rodiny, ktorá si dom objednala, bola jasná – stavba má mať minimálne prevádzkové náklady. Bola preto vyhotovená tak, aby ročná spotreba tepla na vykurovanie dosahovala len 13,6 Kw/h (m2/a).

Projekt patrí do kategórie pasívnych domov, ktorých účelom je eliminovať tepelné straty na minimum. Ročná spotreba, spojená s reguláciou teploty, nesmie v pasívnom dome prekročiť hodnotu 15 Kw/h (m2/a). V porovnaní so staršou stavbou tak môžete ušetriť aj 90 % nákladov za ohrev a chladenie. Oproti klasickej novostavbe sa dá ušetriť okolo 75 % nákladov.

V prípade stodoly v Liptovskej Kokave ohrev zaisťuje malá pec a vďaka správne umiestneným oknám aj dostatok slnečného svetla, najmä z južnej strany. Vďaka presvetleniu dom pôsobí útulne, vzdušne a priestranne. Vodu ohrievajú fotovoltické panely.

Ústredné kúrenie - úplne vystačí pre celý dom.
Ústredné kúrenie – úplne vystačí pre celý dom. | Zdroj: Milan Hutera

Minimalizmus s maximálnym využitím priestoru

Ďalšou požiadavkou rodiny bolo, aby dom tvorili výhradne prírodné materiály. Exteriérom stavba zapadá do tatranského prostredia. Hoci je svojím vzhľadom v súlade s prírodou, pôsobí moderne a jednotne najmä pre vonkajšie obloženie z červeného smreka a vďaka streche z drevených väzníkov vyplnenej fúkanou celulózou. Okná a dvere sú drevo-hliníkové. Pred vchodom do domu stojí malá terasa, ktorú tvorí iba jednoduchá drevená doska podopretá nosníkmi.

Obvodové steny domu sú zo slamených panelov omietnutých hlinou. Vnútorné priečky zasa z drevenej konštrukcie s hladkým záklopom. Interiér domu je tiež rustikálny, no minimalistický. Na prvom podlaží nájdete na menšiu stavbu s úžitkovou plochou 112 mbohaté priestory – zádverie, kuchyňu, jedáleň, obývačku, pracovňu spojenú so spálňou a kúpeľňu.

Druhé podlažie tvorí detská izba a sklad. Zvláštnosťou stavby je otvorená galéria cez obe podlažia. K domu patrí aj drevený prístrešok na auto.

Krytý vchod.
Krytý vchod. | Zdroj: Milan Hutera
Natália Mrázová