Pasívne domy

Uvažujete o stavbe pasívneho domu? V článku Dizajnový rodinný dom za 170 000 eur sa dozviete viac o dôvodoch, prečo sa majitelia domu rozhodli pre pasívnu drevostavbu.

Partneri sekcie:

Počuli ste už niekedy termíny off-grid, pasívny, sebestačný či ostrovný dom alebo dokonca slamák či zemeloď? Niekoľko takýchto stavieb bolo realizovaných aj na Slovensku a v Česku, nehovoriac o zvyšku sveta, kde ich stoja ďalšie stovky.

V obci Liptovská Kokava stojí malý nenápadný drevený domček s výhľadom na Kriváň. Postavili ho z čisto prírodných materiálov a má minimálne energetické nároky, čo ho radí do kategórie pasívnych stavieb.

Odpoveď môžete nájsť na odborných školeniach spoločnosti Zehnder, ktoré budú prebiehať po celý rok 2020 a na ktorých odborníci vysvetlia, ako systém komfortného riadeného vetrania s rekuperáciou tepla Zehnder pomôže postaviť dom zodpovedajúci novým predpisom. Sprísnenie pravidiel výstavby rodinných domov bude tiež jednou z hlavných tém odborných výstav, ktorých sa Zehnder v roku 2020 zúčastní.

Jan Chvátal získal so svojím projektom cenu v kategórii stavba a zároveň sa stal absolútnym víťazom jubilejného 10. ročníka súťaže E.ON Energy Globe. Aké boli jeho motívy vytvoriť takúto ojedinelú stavbu a projekt, v rámci ktorého pomáha stavať slamené domy aj ďalším ľuďom?

Príspevok pre rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie, ktorý schválil parlament, by mohol v tomto roku znamenať podporu pre výstavbu 600 – 1 200 takýchto domov. Dotáciu plánuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR dávať z programu Výstavba a obnova bytového fondu, na ktorý pre rok 2019 vyčlenilo prostriedky vo výške 40 miliónov eur. Vlani sa v rámci tohto programu na rôzne podprogramy vyčerpalo spolu približne 30 miliónov eur. Ak by tieto sumy ostali približne na podobnej úrovni, znamenalo by to, že na podporu výstavby takmer nulových domov by sa mohlo vynaložiť približne 5 - 10 miliónov eur.

Pasívne domy sa u nás bežne stavajú už asi 12 rokov. Stavebný materiál, z ktorého sa stavajú už od začiatku a ponúka tak množstvo skúseností, je Ytong. Ako jediný u nás tvorí kompletný sortiment presných dielov vrátane masívnej strechy. Hodnôt pre pasívnu výstavbu navyše môžete dosiahnuť aj bez zateplenia. Výsledná stavba sa tak stáva investíciou do zdravého a kvalitného bývania, ktorého životnosť je takmer neobmedzená a nebude vyžadovať veľké investície ani v budúcnosti. 

V auguste 2007 odovzdala firma ATREA, s. r. o., do užívania pilotný obytný súbor dvanástich pasívnych rodinných domov a školiaceho strediska v obci Koberovy. Išlo o vôbec prvú hromadne realizovanú experimentálnu výstavbu v ČR na báze úspornej drevoskeletovej konštrukcie, ktorá preukázateľne dodržala parametre energeticky pasívnych domov. Projekt ukázal svoju životaschopnosť a minulý rok oslávil už 10 rokov svojho fungovania. 

Nízkoenergetický, pasívny a nulový dom. Ak sa rozhodnete postaviť si dom, tak sa skôr či neskôr s týmito kategóriami stretnete. Začnete hľadať argumenty a rady, z akého materiálu a ako najlepšie postaviť nový a ekonomický dom. Začnete hľadať riešene stavby domu, v ktorom sa bude lacno, zdravo a spokojne bývať. Preto by sme vás chceli stručne zoznámiť s tým najpodstatnejším, čo súvisí so stavbou pasívnych domov z výrobkov HELUZ.

Dom, ktorý si vďaka mokradi na streche sám čistí vodu, sa stal zároveň víťazom v kategórii Stavba. Unikátna stavba púta pozornosť kvetinovou strechou, ktorá slúži aj ako koreňová čistička vody. Dom je postavený v pasívnom štandarde, využíva vlastné obnoviteľné zdroje energie a svojou existenciou nijako nezaťažuje okolie.

Uvažujete o stavbe pasívneho domu? Inšpirujte sa príbehom mladej rodiny, ktorá si svoj vysnívaný dom postavila v Dobřiši. Do drevostavby sa presťahovali z malého panelového bytu, ktorý im prestal vyhovovať po narodení druhého dieťaťa. Architekt Ondrej Kaluš pre nich navrhol moderný dom s čistým dizajnom, vďaka ktorému si každý deň môžu užívať krásny výhľad na Brdské lesy.

Dom v pasívnom štandarde zo slamy a dreva sa nachádza v Melčickej doline situovanej v západnej časti Bielych Karpát. Bola to klasická architektonická výzva, ktorá motivuje svojich tvorcov. Je to pozemok v doslova panenskej prírode, na jednej strane je lemovaný potôčikom s husto zarastenými brehmi a na druhej strane veľkým lesom.

V mestečku Solbjerg na predmestí druhého najväčšieho dánskeho mesta Aarhus sa na jar tohto roku konala výstava domov budúcnosti, v rámci ktorej bol predstavený aj reálny aktívny dom s energetickými parametrami budúcnosti A2020. Pochádza od spoločnosti KFS Boligbyg, ktorá systematicky pripravuje pre svojich užívateľov aktívne domy. Dispozícia bungalova s prehľadným pôdorysom priniesla mnoho svetla a priestoru.

Český projekt sebestačných domov získal tzv. Ekologického Oskara v rámci E.ON Energy Globe Awards a mieri do celosvetového finále tohto najväčšieho ekologického ocenenia