image 97748 25 v1
Galéria(17)

Pasívny drevodom z masívnych drevených panelov

Postaviť si drevodom na kopci má veľa výhod – nezaplaví ho voda, je z neho dobrý výhľad a nie je ho možné prehliadnuť. A ak je dobre postavený, nesfúkne ho ani vietor. A to ani v prípade, že kopec, na ktorom dom stojí, je veterný. Či už skutočne, alebo len podľa mena.

A práve takýto dom na jednom veternom kopci vyrástol. Majitelia si navyše priali dom v pasívnom štandarde. Preto na spoluprácu prizvali architektov zo štúdia ARCHCON atelier. Od myšlienky k činom, samozrejme, ubehol nejaký čas.

Bolo nutné rešpektovať a dodržať pomerne prísne miestne nariadenia a ďalej prispôsobiť návrh mierne svahovitému terénu. Nakoniec vznikol zaujímavý dom, ktorý zodpovedá predstavám a potrebám investorov.

DSC2060 HDR
JILOVE VETRY 01
JILOVE VETRY 04
DSC1953 HDR
DSC2235 HDR
DSC1178
DSC1729 HDR
DSC1949

Architektonický výraz domu

Už v štádiu vypracovania štúdie sa pôvodná predstava domu vykryštalizovala na dve jednoduché až symbolické hmoty. Hlavný objekt – obytný dom s pôdorysom v tvare obdĺžnika – je krytý strmou sedlovou strechou so sklonom 45 stupňov, pričom podkrovie je možné čiastočne využiť.

Takáto koncepcia tvaru domu citlivo kopíruje svahovitý terén a vytvára dve rozdielne výškové úrovne, ktorým zodpovedá aj poloha vonkajších spevnených plôch. Týmto boli minimalizované terénne úpravy a nebolo potrebné vytvárať náročné a neprirodzené násypy.

Hrebeň strechy je orientovaný na osi sever – juh a vstup do domu sa nachádza z východnej strany. Z rovnakej strany sa nachádza aj prístavba garáže a kryté parkovacie státie so sedlovou strechou. Oba objekty sú prepojené ľahkou konštrukciou, čiastočne krytou sklom proti dažďu. Táto konštrukcia postupne prechádza k subtílnej pergole, podpornej konštrukcii na popínanie rastlín, ktorá počas letných mesiacov chráni interiér domu pred prehriatím.

Fasádu tvorí vertikálny drevený obklad zo sibírskeho smrekovca bez povrchovej úpravy. Zvislý smer zdôrazňuje výškové parametre stavby a dodáva jej štíhlosť a eleganciu. Časom sa na povrchu obkladu vytvorí patina v sivostriebornom odtieni. Línia okien na prízemí je zvýraznená smerom od vstupu na východnej strane cez južnú fasádu až k odskoku na fasáde západnej strany.

Veľké zasklené plochy obvodových stien sa striedajú s omietkou sivá farby, ktorá imituje betón. Južná stena a časť fasády na východnej strane sú chránené proti vysokému teplu zeleňou, ktorá sa nachádza na popínavej subtílnej pergole na vypnutých nehrdzavejúcich lankách. Pergola nenásilne prechádza ku sklenenému vstupnému zastrešeniu.

Tienenie okien zaistia vonkajšie textilné rolety s priznanými vodiacimi lankami a skrytými hrantíkmi. Jednoduchý vzhľad domu je ozvláštnený kombináciou dreva a kovu na fasáde, oknách a na klampiarskych prvkoch, ku ktorým je vhodným kontrastom všadeprítomná zeleň. Popínavé rastliny na východnej a južnej strane krytého priestoru na sedenie príjemne utlmia letné slnko a súčasne chránia terasu pred kontaktom s verejnými komunikáciami.

Osobitosť v materiáloch i farbách

Na 1. NP je situovaný denný obytný priestor – v južnej časti domu sa nachádza kuchyňa spojená s obývacou izbou, pričom tento priestor je výškovo oddelený od zvyšku podlažia tromi schodiskovými stupňami.

V severnej časti sa nachádza izba pre hostí, kúpeľňa a šatník. Schodisko je umiestnené vo vnútornej dispozícii domu. Na 2. NP sa nachádza oddychová časť s tromi spálňami, spoločnou kúpeľňou, šatníkom pre severnú spálňu a komorou, ktorá je prístupná z chodby.

Ladenie interiéru korešponduje so štýlom vonkajšej obálky domu. Charakteristickým prvkom je hladký strop obložený smrekovou biodoskou a tradičný štýl reprezentujú priznané škáry v obytnom priestore a marmoleum v odtieni sivej a krémovej na podlahe. Farba a textúra smreku sa opakuje na interiérovej strane drevo-hliníkových okien.

V nadväznosti na kuchyňu je časť schodiskovej steny riešená ako tabuľa na odkazy a ďalší diel má betónovú stierku. Drevo schodiska svojím odtieňom zodpovedá vzhľadu stropu. Základná farebnosť vybavenia kladie dôraz na chladnú a nadčasovú kombináciu čiernej a bielej, na prvky z nehrdzavejúcej ocele a na doplnky v sýtych odtieňoch.

Základné informácie:
Názov: Dom na veternom kopci
Návrh: ARCHCON atelier, s.r.o., www.archcon.cz
Generálny dodávateľ: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Realizácia: 2015
Charakteristika domu: samostatný
Konštrukčný systém: masívne panely, drevovláknité izolácie
Energetický štandard: pasívny dom
Úžitková plocha: 176 m²
Obytná plocha: 83,60 m²
Zastavaná plocha: 176 m²
Obstavaný priestor: 961,20 m³
Dispozícia: 5 + kk/5 + 1
Text: Daniela Bartošová
Foto: archív ARCHCON atelier