Dom s cédrovým obkladom ctí tradície, nové trendy i okolie

Poľskí architekti Jarek Krysiak, Barbara Borowik-Krysiak postavili v blízkosti Krakova dom s panoramatickým výhľadom na okolité pohoria. Vyšli z tradičného štýlu architektúry, ktorý je typický pre poľské horské stavby, ale posunuli ho do novej podoby.

Strecha ako ochranca

Autori projektu tvrdia, že chceli vylepšiť starý štýl architektúry, charakteristický pre danú oblasť, ktorému sa hovorí „styl zakopiański“. Vytvorili expresívnu trojuholníkovú strechu, ktorá z každej strany prekrýva základňu domu. Tak vytvára krytý priestor v štýle aj u nás známych veránd.

Poloha domu umožňuje vniesť do interiéru okolité krásy prírody, čo sa podarilo viacerými zaskleniami a panoramatickým oknom na poschodí. Po oboch stranách strechy sú strešné okná.

týl zakopiański

Splynie s prostredím

Nerovnosť terénu – mierny sklon svahu – vyrovnali soklom, ktorý je na jednej strane takmer zarovno s terénom. Z opačnej strany sú doň začlenené prístupové schody vedúce k hlavnému vstupu do domu. Celý koncept stavby dotvorili šindle a obklady z kanadského cédra.

Dom obložili cédrom a nechali miznúť
Dom obložili cédrom a nechali miznúť

Je to prírodný materiál, ktorý bude starnúť spolu s domom tak, že každý rok bude stavba vyzerať ináč a čoraz viac splývať s prostredím. Garáž je riešená ako nenápadná prístavba domu s jednoduchou bielou fasádou.

indle z kanadského cédra.

Terasa okolo celého domu

Interiér je kombináciou minimalizmu „otepleného“ bohatým použitím dreva. Dominujú tmavé farby, ktoré kontrastujú s bielymi stenami a zdôrazňujú krásu prírody prenikajúcu cez zasklenia. Z časti jedálne spojenej s kuchyňou je možné vyjsť na terasu s vonkajším posedením.

Priestor nad jedálenským stolom je otvorený až po krov
Priestor nad jedálenským stolom je otvorený až po krov

Terasa v užšej či širšej podobe obkolesuje celý dom. Najširšia je v časti pri jedálni, kde nie je zastrešená úplne celá. Presahy strechy chránia dom a terasu či verandu pred nepriazňou počasia, ale aj prisilným slnkom v letnom období.

Obývaciu časť od jedálenskej delí pôsobivé vzdušné schodisko so skleným zábradlím.

Galéria vedie do spální

Priestor nad jedálenským stolom je otvorený až po krov, v druhej časti je galéria so súkromnými miestnosťami – spálňami a hygienickým zázemím. Obývaciu časť od jedálenskej delí pôsobivé vzdušné schodisko so skleným zábradlím. Zaujímavo je do priestoru zakomponovaný rohový kozub – tak, aby smeroval do jedálenskej, ale i do obývacej zóny so sedačkou.

Dom s výhľadom v skratke

Architektonické štúdio: doomo
Architekti: Jarek Krysiak, Barbara Borowik-Krysiak
Lokalita: Mogilany, Poľsko
Rok projektu: 2014
Rok realizácie: 2015
Celková zastavaná plocha: 180,1 m2
Interiérový dizajn: Minimoo, www.minimoo.pl

Sabína Zavarská
Foto: doomo, Piotr Lipecki

KategórieRodinné domy