Dom Mirai
Galéria(12)

Oblúkovite klenuté fasády indického domu ulahodia oku a ochránia aj pred horúčavami

Partneri sekcie:

Indická kancelárie Sanjay Puri Architects dokončila v máji tohto roku výstavbu rodinného domu Mirai v indickom meste Bhilwara.

Projekt mal dve hlavné úlohy: vytvoriť pohodlné bývanie pre tri generácie rodiny a ochrániť pred horúcim a suchým vzduchom z neďalekej púšte. Architekti si so zadaním poradili a výsledkom je stavba, pripomínajúca sochársky objekt.

Fasády prispôsobené svetovým stranám

Dom stojí na nárožnom pozemku, pri križovatke dvoch ulíc v rezidenčnej štvrti. Vysoké teploty vzduchu, ktoré v oblasti dosahujú minimálne 40° počas ôsmych mesiacov v roku, ovplyvnili celkovú formu domu. Základné, vnútorné objemy sú obalené do vlnitej, oblúkovite klenutej fasády, prispôsobenej každej svetovej strane.

Dom Mirai
Dom Mirai
Dom Mirai
Dom Mirai
Dom Mirai
Dom Mirai
Dom Mirai
Dom Mirai

Zo severu a západu je voľný priestor medzi stavbou a vozovkou vyplnený nízkou zeleňou a stromami. Po obvode domu sa na týchto stranách nachádzajú najväčšie výklenky, ktoré vytvárajú tieň na polouzavretých terasách a príjemný vánok v interiéri.

Na južnej a východnej strane je dom najviac vystavený priamemu slnku aj pohľadom zo susediacich pozemkov. Oblúkové otvory sú preto čo najmenšie. „Táto fasáda je navrhnutá tak, aby zmierňovala tepelné zisky v reakcii na horúcu klímu a udržiavala celý dom chladný,“ vyjadrili sa architekti.

Dom Mirai
Dom Mirai | Zdroj: Dinesh Mehta

Pre tri generácie

Veľkorozmerné oblúky sú použité aj v interiéri na rozdelenie interiéru vo všetkých troch podlažiach domu. Obývačka, jedáleň či rodinná miestnosť na prízemí majú minimálne o polovicu väčšiu svetlú výšku ako spálne na prvom poschodí. Architekti sa týmto spôsobom snažili vytvoriť dynamický priestor s rôznymi úrovňami súkromia. Na najvyššom poschodí sa okrem vonkajších terás nachádza aj spoločná pracovňa či posilňovňa.

Pozoruhodným prvkom interiéru je malý, plytký bazén na konci chodby oproti hlavnému vstupu ale aj výťah, prepájajúci všetky poschodia.

Dom Mirai
Dom Mirai | Zdroj: Dinesh Mehta

Dom Mirai je udržateľný, disponuje solárnymi panelmi a systémom na zber a recykláciu vody. Stavali ho domáci stavebníci s využitím miestnych materiálov ako je tehla, pieskovec a vápenná omietka červenohnedej farby.

„Tento sochársky dom je v kontexte svojho okolia, klímy a potrieb majiteľa a vytvára zaujímavú hru objemov na každej úrovni,“ uzatvárajú Sanjay Puri Architects.

Dom Mirai

Autor: Sanjay Puri Architects
Projektový tím: Ishveen Bhasin, Shreiya Kumar, Nilesh Patel, Tanya Puri, Kalpesh Kacha
Klient: súkromný
Rozloha pozemku: 622 m2
Lokalita: mesto Bhilwara, štát Rádžastán, India
Výstavba: Jún 2020/ Máj 2022