Zelená strecha či neoplotený pozemok. Litovský Dom pri rieke doslova splýva s prírodou

Partneri sekcie:

Pozemok, na ktorom neskôr postavili Dom pri rieke, mal špecifickú orientáciu, čo museli zohľadniť aj v samotnom projekte. Výsledok je originálny aj vďaka tomu, že záhrada nie je oplotená a ostala súčasťou okolitej voľnej prírody.

Časť predmestia Panevėžys, piateho najväčšieho mesta v Litve, tvorila donedávna prázdna zelená plocha.

“Keď sme túto oblasť prvýkrát navštívili, neboli tam žiadne domy, iba rozkvitnutá lúka plná včiel a malého hmyzu,” spomína Gabrielė Ubarevičiūtė, ktorá spolu s Giedriusom Mamavičiusom založila architektonické štúdio After Party.

Parcela je súčasťou prímestskej zástavby rodinných domov. Na juhu sa nachádza miestna komunikácia a hlavná prístupová cesta, na severe parcela klesá k miestnemu potoku, resp. malej rieke. Z dvoch širších strán, západnej a východnej, susedí s ďalšími pozemkami.

Dom pri rieke
Dom pri rieke, Litva | Zdroj: Giedrius Mamavičius

“Vediac, že sa v budúcnosti táto oblasť zmení na živú štvrť, naším hlavným cieľom bolo zachovať to, čo tam už bolo a nájsť spôsoby, ako kompenzovať zásah do miestnej biodiverzity,” pokračuje Ubarevičiūtė.

Netypická strecha

Dom je dvojpodlažný, so šikmou zelenou strechou, na severnom konci siahajúcou až po úroveň zeme. Pokrýva ju výsadba kvetov, tráv a bylín pre okolitý hmyz. Kompaktnosť strechy je narušená vonkajšou drevenou terasou, diagonálne vloženou do objemu domu. Objednávateľkou projektu je žena, ktorá žije sama, avšak s častými návštevami rodiny a priateľov.

Preto je centrom domu obývacia izba zariadená tak, aby bola rovnako pohodlná pre jedného aj viacero ľudí. Je plynulo prepojená s malou kuchyňou a miestom pre jedálenský stôl. Vznikol tak rozľahlý priestor, ktorý cez veľkoformátové okná vizuálne aj fyzicky láka človeka von, do prírody. “Veľká drevená terasa vytvára pocit súkromia od susedných domov, rámuje výhľady na rieku a slúži ako obývacia izba pod holým nebom,” vysvetľuje Ubarevičiūtė.

Vďaka jej šikmému natočeniu smerom na východ sa do interiéru dostanú aj prvé ranné slnečné lúče. Doslova naboso je prístupná aj malá zeleninová záhradka pri severnom rohu terasy. Prístupová cesta s miestom na parkovanie zvýrazňuje sklon svahu a úpravou sa prispôsobuje susedom.

Dom pri rieke, Litva
Dom pri rieke, Litva | Zdroj: Giedrius Mamavičius

Funkčný interiér

Na prízemí sa okrem obývačky nachádzajú aj dve spálne a kúpeľňa. Ako úložné priestory sú využité časti pod strechou v miestach s najnižšou výškou stropu. Jeden je prístupný z interiéru, druhý z exteriéru. Poschodie je určené primárne pre majiteľku a zaberá len časť nad kuchyňou.

Spálňa a súkromná kúpeľňa sú v samostatných izbách, pracovňa je otvorená a viditeľná aj z prízemia. Architekti sa pri výbere farieb a materiálov v interiéri rozhodli staviť na istotu. Biele podlahy, steny i stropy dopĺňa svetlohnedé drevo na schodoch, dverách či rámoch okien.

Originalitu a jedinečný charakter vytvárajú v interiéri detaily. Mozaikový obklad a ružový kuchynský ostrovček s terazzovou doskou v kuchyni, skrinka po starej mame či výklenok zlatej farby s balvanom zo susedného pozemku v obývačke.

„Všetky tieto prvky vyjadrujú myšlienku, že luxus sa buduje nie prostredníctvom drahých vecí alebo materiálov, ale pomocou príbehov, ktoré rozprávajú,“ uzatvára Ubarevičiūtė. Na jednej strane asfaltová cesta a susedia, na druhej voľná príroda. Architekti zohľadnili každý aspekt pozemku a navrhli dom, ktorý do okolia presne zapadol.

Dom pri rieke, Litva
Dom pri rieke
Dom pri rieke, Litva
Dom pri rieke, Litva
Dom pri rieke, Litva
Dom pri rieke, Litva
Dom pri rieke, Litva
Dom pri rieke, Litva

Dom pri rieke

Architekt: Architektonické štúdio After Party
Architekti: Gabrielė Ubarevičiūtė, Giedrius Mamavičius
Lokalita: predmestie Panevėžys, Litva
Klient: súkromný
Realizácia: 2020
Rozloha: 150 m2
Fotografie: Giedrius Mamavičius