Prekvapenie za Nitrou
Galéria(11)

Prekvapenie za Nitrou

Partneri sekcie:

Cesta medzi Nitrou a Hlohovcom je známa nebezpečnosťou a neprehľadnosťou premávky. To, že autá na jednom mieste spomaľujú, nie je však len opatrnosťou šoférov. Za Nitrou sa totiž nedávno dokončila budova, ktorá púta pozornosť svojou jednoduchosťou, technicizmom ladiacim s jej funkčným využitím a sviežou racionálnosťou. Sídlo spoločnosti Ematech – technológie, v ktorom sa spája funkcia administratívy a skladov, ukazuje, že architektúra výrobného tvaroslovia a kancelárskych priestorov sa môže prelínať v zaujímavej zhode.

Architekt, investor aj dodávateľ spokojní

Každý, kto sa pohybuje v oblasti stavebníctva a architektúry, potvrdzuje, že na dobrú realizáciu je nevyhnutný súlad medzi investorom, architektom a realizačnou firmou. Pri budove Ematech sa to podľa slov všetkých troch strán podarilo. A nám, ktorí sme pri vzniku budovy neboli, túto skutočnosť potvrdzuje kvalitný výsledok.

„Táto realizácia ma naplnila veľmi dobrým pocitom. Budova sa zrealizovala presne podľa projektu, investor sa na nás spoľahol a nehľadal žiadne lacnejšie alternatívy či obmedzujúce riešenia, skôr naopak – počas realizácie vznikli riešenia, ktoré architektúru projektu ešte viac zvýraznili,“ pochvaľuje si hneď na úvod architekt Milan Csanda, ktorý je autorom architektonického konceptu budovy.

Ing. Oľga Lajdová, riaditeľka spoločnosti Ematech, ktorá sa zaoberá predajom a servisom poľnohospodárskych strojov, s úsmevom potvrdzuje: „Je dobré, keď každý robíme to, s čím máme skúsenosti, a preto sme nechali návrh nášho sídla na architekta. Jedinou predstavou, ktorú sme mali, bolo určenie plôch, ktoré sme pre našu firmu potrebovali – administratívne priestory aj s kanceláriami pre našich obchodníkov a servisných technikov, sklad a predvádzacie plochy pre stroje. A na prvotnej predstave priestranných, svetlých a nečlenených priestorov sme sa s architektom zhodli hneď v úvode. Na strohú jednoduchosť návrhu som si ja osobne potrebovala zvyknúť, ale po krátkom čase som sa s ňou celkom stotožnila a musím povedať, že po niekoľkých mesiacoch, čo budovu užívame, sme s ňou veľmi spokojní – cítime sa tu dobre.“

Harmóniu investor – architekt dopĺňa ešte spokojnosť generálneho dodávateľa, spoločnosti LUMEN, družstvo Nitra, ktorú – mimochodom – vedie manžel investorky Ing. Ján Lajda: „Bola to pre nás veľká výzva, zatiaľ sme ešte nerealizovali budovu takéhoto rozsahu. Sme radi, že architekt s nami intenzívne spolupracoval aj počas výstavby a mohli sme doladiť všetky detaily tak, aby bol výsledok čo najlepší.“

Skĺbenie administratívy a výrobnej haly

Trojpodlažná budova sídla spoločnosti, ktorej pôdorys má tvar písmena L, sa obracia k ceste administratívnou časťou, za ktorou sa zimnou záhradou pripája skladovo-servisná hala.
Budova púta okoloidúcich svojou jednoduchosťou – architekt stavil na pravouhlé tvary a presilu bielej s doplneniami tmavomodrej farby, ktorá je zhodná s farbou loga spoločnosti. Táto úsporná architektonická rétorika bielej steny s modrými predelmi je ohľaduplným „obalom“ samotného diania vnútri budovy – výrazným prvkom fasády sú totiž práve zasklené plochy, ktoré veľmi otvorene naznačujú, čo sa deje vnútri. Cez deň interiéry prežiarené prirodzeným svetlom, v noci zas rafinovane nasvietené kancelárske priestory s množstvom zaujímavých detailov – to sú akcenty, ktoré by v jednoduchšej architektonickej kompozícii nevynikli tak, ako pôsobia v tomto strohom, ale efektnom ráme.

Hlavné zasklenia sú situované na protiľahlých stenách – na vstupnej strane i zo strany nádvoria, ktoré vzniká medzi oboma traktmi budovy. Aj interiérové predely v tejto vizuálne otvorenej časti – dokonca aj schodisko – sú priehľadné, takže z nástupného pohľadu je budova úplne transparentná. Jedinými plnými objektmi sú ľudia v budove a s citom vyberané a kombinované interiérové doplnky, ktoré pôsobia, akoby sa v priestore vznášali. Samotný architekt s trochou zveličenia nazýva túto časť budovy akváriom.

Pôsobivá finta obrovských otvorení na oboch protiľahlých stenách sa opakuje aj v skladovom trakte. Obrovské garážové vráta na strane spevneného nádvoria i na opačnej strane umožňujú pri ich vytiahnutí premeniť uzavretý sklad na prejazdný prístrešok, ktorého hmota sa otvorením vrát úplne stráca.

Premyslený priemyselný dizajn

Návštevník, ktorého priláka život v budove viditeľný už zďaleka, vstúpi do vstupnej haly so zaujímavým recepčným pultom, dizajnovým sedením a vkusnou interiérovou zeleňou. Naľavo sa nachádza zasadačka oddelená sklenou stenou, napravo od recepčného pultu sa prechádza popri archíve dokumentov a kuchynky do veľkého administratívneho priestoru určeného pre servisných technikov, ktorý z exteriéru spoznáme podľa veľkých pásových okenných otvorov. A pohľad upretý vpred nás zavedie od vstupu rovno k podstate budovy – nádvoriu s poľnohospodárskymi strojmi, ktorými sa spoločnosť zaoberá.

Veľmi podobnú dispozíciu nájdeme aj na druhom podlaží, na ktoré vyjdeme po vzdušne pôsobiacich, z čelného pohľadu takmer neviditeľných schodoch s elegantnými antikorovými zámočníckymi prvkami, ktoré boli zostrojené ako prototyp pre túto budovu. Nehmotný predel medzi podlažiami podporuje aj otvorenie priestoru galériou vedľa schodiska. Jediným rozdielom dispozície druhého podlažia je, že nad zasadačkou je kancelária riaditeľky firmy. Na treťom ustúpenom podlaží sa nachádza hosťovská izba so zázemím, terasy a technické priestory budovy.

Do skladovej časti sa z administratívnej časti vchádza zimnou záhradou na prízemí, ktorá tvorí akýsi filter medzi oboma funkciami objektu. Medzi traktmi administratívy a skladu je spevnená plocha, na ktorej sa nachádzajú ponúkané poľnohospodárske stroje. Dizajn strojov je v zaujímavej paralele s racionálne riešenou architektúrou i jej okolím – decentne upravené okolie budovy, sadové úpravy a nevtieravá architektúra vytvárajú priestor na to, aby ich dizajn vynikol a zaujal návštevníka.

Názov stavby: sídlo firmy Ematech – technológie
Miesto stavby: Nitra-Lužianky
Účel stavby:    administratívna budova a sklad
Charakter stavby: novostavba
Projekt: Architektonická kancelária Csanda – Piterka
Architektonický návrh: Ing. arch. Milan Csanda
Stavebnotechnické riešenie: Ing. Marián Piterka
Plocha pozemku: 10 004 m2
Zastavaná plocha: 363 m2
Projekt na stavebné povolenie: december 2005
Realizačný projekt: máj 2006
Začiatok výstavby: jún 2006
Ukončenie výstavby: jún 2007
Celkové náklady stavby: 25 mil. Sk
Generálny dodávateľ: LUMEN, družstvo Nitra

Subdodávatelia:
HSV, PSV: LUMEN, družstvo Nitra
Monolitické železobetónové konštrukcie: AB Stav, spol. s r. o., Malý Cetín
Strešná konštrukcia: Mediderma, spol. s r. o.
Opláštenie haly: Borbély Ladislav – ZÁMOČNÍCTVO „KOVO“, Vinodol (dodávateľ), Kingspan, s. r. o. (výrobca)
Zasklená fasáda, zimná záhrada: Promont AL, spol. s r. o., (dodávateľ)
Garážové vráta: Menton SK, spol. s r. o. (dodávateľská firma), Hőrmann (výrobca)
Interiérové zariadenie: Bene Bratislava, spol. s r. o.
Atypický nábytok: Idona, spol. s r. o., (recepčný pult, zariadenie štyroch kuchyniek a hosťovskej izby, archív)
Schodisko, antikorové prvky: Marci Interiér, Piešťany
Interiérové zasklenia: HK Impex, spol. s r. o., Žilina
Vykurovanie a chladenie:  Klimak, s. r. o., Nitra
Areálová a interiérová zeleň: Jofo, Ing. Jozef Formánek, Nitra
Dlažby a obklady: Keraben CR, s. r. o.

Martina Jakušová
Foto: Pavel Meluš
Grafické prílohy: Milan Csanda