Levočský Domov tretieho veku: Architektúra, ktorá pomáha

Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča
Zdroj: Archima

Bývalý internát SOŠ lesníckej v Bijacovciach v levočskom okrese sa má do dvoch rokov zmeniť na pobytové zariadenie pre seniorov. Podľa slov autora návrhu Petra Marcinka z ateliéru Archima by sa s výstavbou malo začať v novembri tohto roka.

Rekonštrukcia až na kosť Projekt ráta s rozsiahlou rekonštrukciou, v rámci ktorej zostanú zachované len pôvodné zvislé a vodorovné murované nosné konštrukcie. „Vymenia sa okná, krytina, zateplia sa obvodové steny a strechy, odstránia sa drobné defekty s vlhkosťou a nerovnosťami. Optimalizujeme dispozičné riešenie,“ približuje architekt.

Bola žiaduca aj výmena zastaraných technológií. O tepelnú pohodu seniorov by sa mali starať tepelné čerpadlá, stropné chladenie aj rekuperačné jednotky. Podľa Marcinka je cieľom prevádzková úspornosť a kvalita navrhovaných materiálov aj technológií s dôrazom na životnosť, čo v konečnom dôsledku bude pre investora lacnejšie.

Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča
Vizualizácia, Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča | Zdroj: Archima

Interakcia dizajnu a psychiky Upravená dispozícia ráta s 31 izbami pre seniorov. Moderná kuchyňa s jedálňou bude situovaná v samostatnom krídle, na prízemí 5-podlažnej budovy bude napríklad ambulancia lekára, izba pre rodinných príslušníkov aj kňaza.

Najdôležitejšou súčasťou dispozičného riešenia je však návrh tzv. nekonečnej chodby. Tá má budúcim obyvateľom domova s demenciou, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou uľahčovať orientáciu. Práve začlenenie takýchto špecifických prvkov predstavuje pre projektantov tohto typu sociálnych zariadení zaujímavú výzvu, s akou sa nestretávajú každý deň.

Na chodbách sú umiestnené vodiace držadlá a spoločné sedenie.
Na chodbách sú umiestnené vodiace držadlá a spoločné sedenie. | Zdroj: Archima

Potvrdzuje to aj architekt Peter Marcinko: „Na práci nás zaujala hlavne požiadavka riešiť vzájomné interakcie psychiky človeka s daným ochorením a architektonického priestoru. Som rád, že sme v projekte mohli doriešiť aj interiéry, lebo až to je v konečnom dôsledku to, s čím bude zverenec denne v priamom kontakte.“

Ako teda ešte pomohol dizajn budúcim obyvateľom? Na spomínanej „nekonečnej chodbe“ sú umiestnené netypické orientačné prvky vždy na rovnakom mieste, napríklad hodiny, vianočný stromček a iné dekorácie. Pohyb chodiacich pacientov možno usmerniť aj intenzitou osvetlenia. Dôležité sú jasné farebné kontrasty medzi stenami a podlahou.

Návrh zariadenia bolo potrebné prispôsobiť budúcim obyvateľom, napríklad výšku sedu (400 mm) a rozmery skríň.
Návrh zariadenia bolo potrebné prispôsobiť budúcim obyvateľom, napríklad výšku sedu (400 mm) a rozmery skríň. | Zdroj: Archima

Naopak, tam, kde klienti vstupovať nemajú, bolo potrebné zvoliť rovnakú farebnosť dverí a stien. Takéto dvere sa stávajú pre ľudí s uvedenými poruchami neviditeľnými. Rovnako sa predpokladá, že zverenci nebudú vstupovať tam, kde sa použijú tmavšie a neutrálnejšie farby bez výrazných kontrastov.

Vo väčšine interiérov, predovšetkým v izbách, preto architekti použili teplé, upokojujúce pastelové farby. Interiérové materiály sú trvácne, ľahko čistiteľné a odolné proti oderu.

Nábytok a materiály nie sú príliš výrazné, keďže starší ľudia s nimi nie sú zžití a pôsobia na nich cudzo.
Nábytok a materiály nie sú príliš výrazné, keďže starší ľudia s nimi nie sú zžití a pôsobia na nich cudzo. | Zdroj: Archima

Cieľom projektu bolo vytvoriť čo najprívetivejší priestor pre osoby so zdravotnými poruchami, ako je demencia a Alzheimerova choroba. Podľa autorov rekonštrukcie nie je možné pristupovať k tvorbe takýchto zariadení rutinne a tento prístup sa snažili preniesť aj do svojho projektu. Veria, že sa ho podarí zrealizovať v stanovenom termíne a začne plniť svoju funkciu.

Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča

Investor: Prešovský samosprávny kraj
Architekt: Archima – Peter Marcinko, Monika Andrášková
Zhotoviteľ: Chemkostav, Michalovce
Celková úžitková plocha: 4256,26 m²
Počet nadzemných podlaží: 4 + 1
Počet izieb: 20 + 11
Predpokladaná realizácia: 11/2022 – 11/2024

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2022