Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča
Galéria(12)

Levočský Domov tretieho veku: Architektúra, ktorá pomáha

Partneri sekcie:

Bývalý internát SOŠ lesníckej v Bijacovciach v levočskom okrese sa má do dvoch rokov zmeniť na pobytové zariadenie pre seniorov. Podľa slov autora návrhu Petra Marcinka z ateliéru Archima by sa s výstavbou malo začať v novembri tohto roka.

Rekonštrukcia až na kosť Projekt ráta s rozsiahlou rekonštrukciou, v rámci ktorej zostanú zachované len pôvodné zvislé a vodorovné murované nosné konštrukcie. „Vymenia sa okná, krytina, zateplia sa obvodové steny a strechy, odstránia sa drobné defekty s vlhkosťou a nerovnosťami. Optimalizujeme dispozičné riešenie,“ približuje architekt.

Bola žiaduca aj výmena zastaraných technológií. O tepelnú pohodu seniorov by sa mali starať tepelné čerpadlá, stropné chladenie aj rekuperačné jednotky. Podľa Marcinka je cieľom prevádzková úspornosť a kvalita navrhovaných materiálov aj technológií s dôrazom na životnosť, čo v konečnom dôsledku bude pre investora lacnejšie.

Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča
Vizualizácia, Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča | Zdroj: Archima

Interakcia dizajnu a psychiky Upravená dispozícia ráta s 31 izbami pre seniorov. Moderná kuchyňa s jedálňou bude situovaná v samostatnom krídle, na prízemí 5-podlažnej budovy bude napríklad ambulancia lekára, izba pre rodinných príslušníkov aj kňaza.

Najdôležitejšou súčasťou dispozičného riešenia je však návrh tzv. nekonečnej chodby. Tá má budúcim obyvateľom domova s demenciou, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou uľahčovať orientáciu. Práve začlenenie takýchto špecifických prvkov predstavuje pre projektantov tohto typu sociálnych zariadení zaujímavú výzvu, s akou sa nestretávajú každý deň.

Na chodbách sú umiestnené vodiace držadlá a spoločné sedenie.
Na chodbách sú umiestnené vodiace držadlá a spoločné sedenie. | Zdroj: Archima

Potvrdzuje to aj architekt Peter Marcinko: „Na práci nás zaujala hlavne požiadavka riešiť vzájomné interakcie psychiky človeka s daným ochorením a architektonického priestoru. Som rád, že sme v projekte mohli doriešiť aj interiéry, lebo až to je v konečnom dôsledku to, s čím bude zverenec denne v priamom kontakte.“

Ako teda ešte pomohol dizajn budúcim obyvateľom? Na spomínanej „nekonečnej chodbe“ sú umiestnené netypické orientačné prvky vždy na rovnakom mieste, napríklad hodiny, vianočný stromček a iné dekorácie. Pohyb chodiacich pacientov možno usmerniť aj intenzitou osvetlenia. Dôležité sú jasné farebné kontrasty medzi stenami a podlahou.

Návrh zariadenia bolo potrebné prispôsobiť budúcim obyvateľom, napríklad výšku sedu (400 mm) a rozmery skríň.
Návrh zariadenia bolo potrebné prispôsobiť budúcim obyvateľom, napríklad výšku sedu (400 mm) a rozmery skríň. | Zdroj: Archima

Naopak, tam, kde klienti vstupovať nemajú, bolo potrebné zvoliť rovnakú farebnosť dverí a stien. Takéto dvere sa stávajú pre ľudí s uvedenými poruchami neviditeľnými. Rovnako sa predpokladá, že zverenci nebudú vstupovať tam, kde sa použijú tmavšie a neutrálnejšie farby bez výrazných kontrastov.

Vo väčšine interiérov, predovšetkým v izbách, preto architekti použili teplé, upokojujúce pastelové farby. Interiérové materiály sú trvácne, ľahko čistiteľné a odolné proti oderu.

Nábytok a materiály nie sú príliš výrazné, keďže starší ľudia s nimi nie sú zžití a pôsobia na nich cudzo.
Nábytok a materiály nie sú príliš výrazné, keďže starší ľudia s nimi nie sú zžití a pôsobia na nich cudzo. | Zdroj: Archima

Cieľom projektu bolo vytvoriť čo najprívetivejší priestor pre osoby so zdravotnými poruchami, ako je demencia a Alzheimerova choroba. Podľa autorov rekonštrukcie nie je možné pristupovať k tvorbe takýchto zariadení rutinne a tento prístup sa snažili preniesť aj do svojho projektu. Veria, že sa ho podarí zrealizovať v stanovenom termíne a začne plniť svoju funkciu.

Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča
Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča
Architektonické riešenie obálky budovy reaguje na okolitú historickú zástavbu, fasáda je rastrovo členená okennými otvormi a zasklenými stenami, je navrhovaná s bielou omietkou.
1 9 Foto
Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča
Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča
Na chodbách sú umiestnené vodiace držadlá a spoločné sedenie.
Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča

Domov tretieho veku, Bijacovce, okres Levoča

Investor: Prešovský samosprávny kraj
Architekt: Archima – Peter Marcinko, Monika Andrášková
Zhotoviteľ: Chemkostav, Michalovce
Celková úžitková plocha: 4256,26 m²
Počet nadzemných podlaží: 4 + 1
Počet izieb: 20 + 11
Predpokladaná realizácia: 11/2022 – 11/2024

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2022