Rozprávkový detský pavilón v Utrechte
Galéria(9)

Rozprávkový detský pavilón v Utrechte

Partneri sekcie:

Návrh pavilónu pri detskom ihrisku nie je tradičnou architektonickou úlohou. Prístupov k architektúre určenej deťom je nekonečne veľa, nie vždy však plní predstavy tých, pre ktorých je určená. V prípade nového pavilónu pri detskom ihrisku Anansi v holandskom Utrechte sa to podarilo. Architekti z ateliéru Mulders vandenBerk Architecten nechceli hádať, a tak sa detí na názor spýtali. Výsledkom je rozprávkové miesto, v ktorom sa spája príjemné s užitočným. Jednoduchý tvar vyvažujú prepracované detaily, ktoré majú deti najradšej a na ktorých tvorbe sa aj samy podieľali.

V centre diania
Potreba pavilónu vznikla, keď sa mesto Utrecht rozhodlo presunúť ihrisko na nové miesto v blízkosti základnej školy. „Mesto nás požiadalo, aby sme vytvorili budovu v rámci ihriska, kde sa deti budú môcť hrať a ktorá bude slúžiť aj ako kontrolné stanovisko pre dospelých, ktorí budú dozerať na hru vonku,“ povedal pre časopis ASB jeden z architektov, Chris van den Berk, polovica z dua ateliéru Mulders vandenBerk Architecten. „Mestský úrad pre rozvoj chcel, aby bola budova pavilónu výnimočná a aby sa stala centrálnym bodom okolia,“ konkretizuje architekt zadanie. Prvú úlohu architekti splnili – prízemná budova je jednoduchá a elegantná, rozhodne však nie je nenápadná. Opticky úlohu „ohniska diania“ spĺňa určite, či však bude funkciu ústredného diania plniť aj v praxi, overí až čas.

Inšpirované deťmi

„Začali sme s návrhom jednoduchej hmoty s oddelenými priestormi na hranie od priestorov s inou funkciou a v ďalšom kroku sme hľadali spôsob, ako by sme interiérom mohli stimulovať detskú kreativitu a vzbudiť v deťoch zvedavosť a chuť učiť sa nové veci,“ opisuje tvorbu pavilónu architekt Chris van den Berk. Dodáva, že práve v tejto fáze vznikol nápad s rozprávkovou fasádou. Keďže architekti chceli, aby sa deťom pavilón páčil vo vnútri, ale aj zvonka, rozhodli sa jeho fasádu ozdobiť rozprávkovými motívmi. Spýtali sa preto detí z okolia, ktoré rozprávky poznajú a majú rady – vznikla tak mozaika rozprávok z celého sveta, keďže viac ako 30 percent obyvateľov Utrechtu tvoria rôzne národnostné menšiny. Z najlepších nápadov pripravilo štúdio grafického dizajnu DesignArbeid návrhy dekorácií. „Pohľad na fasádu sa mení, niekedy vidíte viac, niekedy menej. Ikona každej rozprávky je totiž súčasťou celej dekorácie,“ hovorí architekt Chris van den Berk.

Požiadavky na materiál
Keď si architekti vybrali dekoráciu fasády, museli sa zamyslieť aj nad tým, aký materiál bude najvhodnejší ako nosič tohto nápadu. „Skúmali sme rôzne materiály a prišli sme na to, že najvhodnejší bude Corian, materiál z prírodných materiálov od spoločnosti DuPont,“ vysvetľuje architekt. „Je to hladký materiál bez pórov, do ktorého bolo možné vyryť návrh dekorácie, a to bol jeden z hlavných faktorov, ktorý rozhodol,“ dodáva.

Najväčším problémom bolo pri tejto stavbe podľa architekta nájsť niekoho, kto bude schopný do fasády z Corianu vyryť dekoráciu, keďže tento spôsob úpravy tohto materiálu mal pri stavbe pavilónu premiéru. „Nakoniec sme ale našli spoločnosť Roord Binnenbouw, ktorej ľudia mali veľa skúseností s vytváraním veľmi špecifických interiérov práve z Corianu. A podľa mňa odviedli veľmi dobrú prácu aj pri prvom exteriérovom použití Corianu v Holand­sku,“ konštatuje Chris van den Berk.

Corian

Stavba je celá z materiálu Corian, ktorý sa vyrába z prírodných materiálov – akrylového polyméru a trihydrátu hliníka. Má pevnú skladbu s rovnomerne rozloženou farbou a textúrou v celom priereze. Povrch Corianu je pevný a odolný, je preto vhodný na použitie aj vo vlhkom prostredí. Odoláva tiež chemikáliám, takže sa oplatí použiť ho aj na často čistené plochy.

Ďalšou jeho výhodou je, že v prípade silného mechanického poškodenia je úplne opraviteľný. Aj po niekoľkých rokoch sa na pôvodný predmet z Corianu dá napojiť ďalšia časť bez toho, aby boli použité spoje badateľné.

Jeho využitie je univerzálne aj vďaka rôznym vyhotoveniam, v ktorých ho možno dostať. V Utrechte architekti použili biely odtieň, ktorý pôsobí veľmi čisto a pekne kontrastuje s vnútornými farebnými riešeniami. Fasáda pavilónu sa vďaka tomuto materiálu ľahko udržiava a spĺňa dôležité hygienické a antibakteriálne požiadavky.

Dá sa ľahko ošetrovať, pri prípadnom popálení sú stopy ľahko odstrániteľné, pri poškodení poškrabaním sa povrch prebrúsi a preleští, pri hrubšom poškodení sa opraví a potom prebrúsi a preleští. Je to ideálny materiál pre detské hry, pretože je takmer nezničiteľný. Okrem toho sa dá formovať do akéhokoľvek požadovaného tvaru, takže architekti ho veľmi radi používajú na vytváranie nových návrhov moderného nábytku.

Novinkou výrobcu materiálu, spoločnosti DuPont je nová verzia tohto materiálu, ktorá bola odprezentovaná na Milánskom veľtrhu prostredníctvom návrhov svetoznámeho dizajnéra Karima Rashida pod názvom Smart-ologic Corian® Living. V zložení nového materiálu si našli svoje miesto aj materiály biologického pôvodu a recyklované materiály.

Stavebné materiály použité na budove uzatvára stavebná fólia Tyvek, ktorá izoluje pavilón pred vlhkosťou a poveternostnými vplyvmi. Pokrýva aj strechu, pričom aj tu nachádza využitie jej základná vrstva – nie je parotesná, obsahuje póry, ktoré paru pustia von, ale nepustia dnu vlhkosť.

Hravý interiér
Interiér pavilónu je v kontraste s bielou fasádou farebný a veselý. Deti môžu na hry využívať rôzne prvky zariadenia. „Sám by som sa rád hral v takejto budove, keby som bol dieťaťom,“ hovorí jeden z autorov pavilónu, architekt Chris van den Berk. Za najväčšiu výhodu interiéru považuje to, že si deti môžu hry vymýšľať samy. „Môžu napríklad súťažiť o to, kto poráta najviac rozprávok na fasáde, alebo môžu ikony samé nakresliť,“ konkretizuje inšpiratívnosť samotnej budovy.

Jedna miestnosť interiéru má steny obložené tabuľami, na ktoré si deti môžu kresliť a druhá má magnetickú tabuľu na kreslenie s pomocou magnetov.

Okrem toho sú v miestnostiach k dispozícii aj nadrozmerné kúsky stavebnice, ktoré môžu slúžiť na stavanie rôznych konštrukcií, ale aj na sedenie pri čítaní rozprávky.

Kúrenie v budove je podlahové, čo je pri detských hrách, ktoré sa väčšinou odohrávajú na zemi, tiež veľmi praktickým riešením.

Iná kultúra
Budova pavilónu je variabilná a poskytuje útočisko pred nepriazňou počasia rovnako ako tieň počas horúcich dní. Nenachádzajú sa v nej návody, ako sa deti majú zabaviť – skôr sa v nich snaží prebudiť kreativitu a vôľu rozhodnúť sa, ako strávia svoj voľný čas.

Architekti boli pri navrhovaní pavilónu limitovaní časom aj finančnými prostriedkami – na kompletizáciu stavby od prvej skice až po posledné úpravy mali len 10 mesiacov. Nakoniec to však stihli a rozpočet neprekročili.
Uprostred ihriska v Utrechte tak stojí budova, ktorá bude slúžiť deťom od štyroch do dvanástich rokov na hry, odpočinok, zábavu a hravé vzdelávanie.

Na záver zostáva len vysloviť dve priania – bodaj by na Slovensku vznikali podobné pavilóny a boli rovnako udržiavané ako tento.

Tamara Leontievová
Foto: Roel Backaert

Článok bol uverejnený v časopise
ASB.