skanzen v pasivnom standarde
Galéria(15)

Skanzen v pasívnom štandarde

Partneri sekcie:

Ten kontrast je pôsobivý. Skanzen starobylej dediny zakomponovaný v malebnom údolí a nad týmto obrazom zastaveného času sa týči monumentálny objekt  – drevostavba v pasívnom štandarde s veľkou zasklenou fasádou. Je to vstupná brána, ktorá prepája dva svety.

pf museumsportal niedersulz 4 big image
pf museumsportal niedersulz 3 big image
pf museumsportal niedersulz 2 big image
pf museumsportal niedersulz 1 big image
02 ebmpapast r3g190 radical ec persp 2 lowres big image
01 ebmpapast g3g140aw0512 hinten lowres big image
mg 0853 museumsdorf niedersulz big image
mg 0832 museumsdorf niedersulz big image
Museumsdorf Niedersulz je najväčší skanzen v Dolnom Rakúsku, v ktorom je podľa originálov postavených 80 budov – remeselnícke dielne a chalupy, mlyn, cintorín, štyri kaplnky a množstvo pomocných hospodárskych budov lemujúcich ulice rozľahlej dediny. A na návrší, nad touto atmosférou zastaveného času, je vstupný portál.

„Chceli sme vytvoriť modernú propyleju, ktorá by vďaka svojej hmote, použitým materiálom a výhľadu vytvorila adekvátne prepojenie so skanzenom a zároveň oživila atmosféru starých čias,“ hovorí Karl Gruber, architekt skanzenu v rakúskom mestečku Niedersulz. „Snažili sme sa uplatniť tradičné spôsoby stavania, ale podľa nových ­princípov.“

Dva svety
Azda najpôsobivejší je výhľad cez sklenenú fasádu portálu smerom na strechy starých domov v skanzene. Objekt tak prepája dva svety, medzi ktorými sa pohybujú návštevníci. Na prízemí je veľká drevom obložená vstupná hala, na obidvoch koncoch budovy sa nachádza obchod a je tu aj múzejná kaviareň. Tieto priestory sú metaforou historických budov a odzrkadľujú pôvodné tvary starých domov. Samozrejme, dominuje drevo. Všade, kde sa pozriete, je samé drevo. Dokonca aj výklenky v stene určené na sedenie sú obložené dubom.
Výpravným schodiskom s miernym sklonom sa návštevníci dostanú na na nižšie podlažie, na ktorom sa okrem vstupu do samotného skanzenu nachádza kancelária múzea, archív a sklad. Obidva hlavné priestory majú svetlú omietku.

Ozvena tradície
Nový stavebný objekt sa realizoval v pasívnom štandarde a použité materiály sú interpretáciou tradičnej budovy. Na vonkajšiu fasádu sa podobne ako pri  tradičných poľnohospodárskych stavbách použili vertikálne drevené dosky s viditeľnými letokruhmi natreté tmavou lazúrou.

„V miestach styku dosiek slúžia krycie dosky ako ochrana. Tieto ľahko vymeniteľné ochranné dosky dodávajú fasáde osobitú štruktúru. V spojení s dlhými vykonzolovanými prístreškami jej poskytujú efektívnu konštrukčnú ochranu, približuje architekt.“

Pri fasáde sa použilo drevo odolné proti vode, vysokým teplotám a tlaku (termodrevo), ktoré si nevyžaduje dodatočnú chemickú ochranu. Nanesená lazúra s olejovou bázou (ľanový olej) nemá ochrannú funkciu a drevu dodáva len farbu. Drevený vzhľad majú aj viditeľné plochy v interiéri. Podlahy z  drevených parkiet hrubých 20 mm zdobia masívne letokruhy. Pod obkladom stropu sú ukryté všetky technické zariadenia (vetranie, osvetlenie, bezpečnostné zariadenia).


–>–>
Pasívny koncept
Skanzen rozpráva množstvo príbehov a jedným z nich je príbeh o energeticky efektívnej výstavbe zameranej na šetrenie neobnoviteľnými zdrojmi energie. Je obrazom chudobnej spoločenskej vrstvy, ktorá tu žila (a musela šetriť) v minulom storočí, a rozpráva aj o období pred energetickým boomom. „Niet pochýb, že v súčasnosti stojíme na jeho konci, a preto musíme začať stavať budovy šetrné k životnému prostrediu,“ zdôrazňuje Karl Gruber. „Tento nový koncept sa odráža v kompaktnej stavebnej konštrukcii s prepracovanými povrchmi. Snažili sme sa o optimálny tvar budovy a kvalitne zaizolované vonkajšie steny. Použili sme solárnu energiu a navrhli rozličné teplotné zóny vo vnútri budovy v súlade s denným režimom skanzenu a ročným obdobím. Samozrejmosťou sú materiály šetriace neobnoviteľné zdroje.“

Doplnkom k tomuto základnému konceptu sú aj high-tech komponenty. Vo vstupnom portáli sa nachádza efektívne vetracie zariadenie so spätným získavaním tepla. Vykurovacie špičky sú pokryté kotlom na pelety. Na chladenie budovy (podlahové, resp. stropné chladenie, ochladzovanie privádzaného vzduchu) sa počas letných mesiacov používa energia získaná zo zemných vrtov so zabudovaným tepelným čerpadlom.

Automatické ovládanie okien umožňuje dodatočné prirodzené nočné chladenie vstupných priestorov, obchodu a kaviarne. Dôraz sa kládol aj na energeticky efektívne osvetlenie, ktoré je zabudované v strope.

Podmaňujúce, a zároveň efektívne. Tradičné, a zároveň nanajvýš súčasné. Nie náhodou bol projekt minulý rok ocenený cenou Holzbaupreis v kategórii verejné budovy v Dolnom Rakúsku. Odporúčame milovníkom dobrej architektúry, ale aj ako tip na rodinný výlet. Niedersulz je len niečo vyše hodiny autom z Bratislavy.

VSTUPNÝ PORTÁL, MUSEUMSDORF
Miesto: Niedersulz, Rakúsko
Využitie: vstupný portál do skanzenu
Typ budovy: dom v pasívnom štandarde
Spotreba energie na vykurovanie za rok: 10 kWh/m2 . a
Energetický systém: kontrolované vetracie zariadenie so spätným získavaním tepla
Zdroj energie na dodatočné vykurovanie:    kotol na pelety
Generálny projektant: AH3 Architekten ZT GmbH
Architekt: DI Karl Gruber
Spolupracujúci architekt: DI Martin Wagensonner
Úžitková plocha: 1 110,50 m2
Začiatok výstavby: jar 2011
Ukončenie výstavby: 2012

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: DANO VESELSKÝ
DOKUMENTÁCIA: AH3 ARCHITEKTEN ZT GMBH

Článok bol uverejnený v časopise ASB.