Znovuzrodenie chalupy pod Krkonošami

Partneri sekcie:

Rekonštruovať alebo postaviť nový? Táto otázka je často kľúčová v príbehu mnohých ľudí, ktorí plánujú dom na bývanie alebo rekreáciu. Pri konečnom rozhodnutí hrá vždy úlohu mnoho faktorov a treba povedať, že v prípade kúpy staršieho domu peniaze nebývajú tým hlavným. Pri citlivom prístupe získa majiteľ nielen kvalitné bývanie, ale aj stavbu s pridanou estetickou a architektonickou hodnotou.

Starú chalupu pod Krkonošami z prvej polovice 19. storočia kúpil investor so zámerom postupne ju zrekonštruovať na rodinnú rekreáciu. Na základe predchádzajúcej dobrej spolupráce prizval k realizácii architektonické štúdio FADW.

Bazén
iroký vikier s pásovým oknom
Veľká spoločenská miestnosť svetnica
Kuchyňa plynule nadväzuje na svetnicu
Starú chalupu pod Krkonošami z prvej polovice 19. storočia kúpil investor so zámerom postupne ju zrekonštruovať na rodinnú rekreáciu.
Moderná chalupa
Vstupná chodba
Jedálenský stôl ktorý je súčasťou svetnice

„Stavbu už čiastočne zrekonštruoval predchádzajúci majiteľ,“ približuje situáciu Ing. arch. Jan Fousek, jeden z autorov projektu, „ale niektoré konštrukcie nezodpovedali súčasným technickým štandardom. Z toho dôvodu sa cca štvrtina objektu v úrovni prízemia a základov musela realizovať nanovo. Ide o časť, ktorá je teraz obložená drevom.“ Práce na návrhu postupovali rýchlo aj preto, že investor nechal architektom pomerne voľnú ruku.

„Klientovi sa zapáčil hneď náš prvý nápad,“ pokračuje druhý z autorov Ing. arch. Daniel Pexa, „celá koncepcia úprav je postavená na prelínaní starého a nového a na využití tradičných materiálov a tvaroslovia súdobým spôsobom.“

V praxi to znamenalo zachovanie pôdorysnej stopy pôvodnej stavby, jej výškového usporiadania a nezmenila sa ani materiálová skladba – kombinácia miestneho červenkastého pieskovca, omietaných plôch pôvodných murovaných konštrukcií a dreveného obkladu zvisle uloženými doskami.

Do súčasnosti sa rekonštrukcia posunula v detailoch…

„Pôvodnú omietanú časť s repasovanými špaletovými oknami a jednoduchou štukovou výzdobou,“ opisuje Daniel Pexa, „dopĺňa modernizovaná drevenými doskami obložená časť domu. Na opačnú stranu sa potom priečelie otvára vďaka veľkým zaskleným plochám. Z autentickej hmoty domu sa sedlovou strechou čnie iba nový široký vikier s pásovým oknom, ktoré zlepšuje využitie podkrovia a ponúka krásny výhľad do okolia. Celá strecha i plášť vikiera sú zhotovené z farbeného hliníkového plechu.“

iroký vikier s pásovým oknom

Kontrast ako puto minulosti so súčasnosťou

Podobne ako v exteriéri, aj vnútri stavby hrá významnou úlohu zámerný kontrast moderného a starého, tradičných a nových materiálov. Ústredným priestorom je veľká spoločenská miestnosť, veľkorysý priestor združujúci prevažnú časť aktivít obyvateľov domu.

Na prízemí sa ďalej nachádzajú dve spálne a hygienické i technické zázemie. V podkroví sú chodba/knižnica, dve spálne, kúpeľňa a povala. Drevené podlahy a povrchy s efektom zostarnutia sú kontrastom k hladkým lakovaným plochám, drevené a kovové masívne prvky nábytku dopĺňajú mäkké čalúnené časti.

Nenásilným komunikačným prostriedkom medzi minulosťou a súčasnosťou je dlažba a červenkastý obklad, ktoré tvoria ideový mostík smerujúci k pôvodným červeným pieskovcovým osteniam dverí aj vonkajším dlažbám a soklom. Štukové ručne nanášané omietky v pôvodnej časti sú vyvážené hladkými bielymi plochami stierok v podkroví.

Veľká spoločenská miestnosť svetnica

Detaily odkazujúce na históriu možno objaviť na vetracích otvoroch pre chladničku, v členení hladkých plôch dverí gravírovaným vzorom, ktorý evokuje tradičné konštrukčné riešenie dverných krídel. Za pozornosť stojí i zámerne tmavší zemitejší odtieň drevených prvkov na spodnom podlaží v kontraste s farebne ľahším podkrovím vo svetlých tónoch bieleného duba.

Pozitíva rekonštrukcie

Základným cieľom stavebných úprav bolo predovšetkým zvýšenie kvality technického, technologického a materiálového riešenia objektu a užívateľského pohodlia, nezvyčajné architektonické riešenie je tu pridanou hodnotou.

Prečítajte si tiež: Zaječák – moderní chalupa s harmonií

„Rekonštrukcia sa nestrannému pozorovateľovi takmer vždy javí ako dlhšia, zložitejšia a obmedzujúcejšia než novostavba,“ zhrnul Jan Fousek, „zvlášť keď ide o veľkú a zásadnú úpravu. Estetické či historické hodnoty, remeselné vyhotovenie či citový vzťah majiteľa k objektu však hrajú často dôležitú úlohu, ktorá nevýhody preváži. Povedané slovami reklamy: ,Keď ju miluješ, nie je čo riešiť..’“

Spálňa na hornom podlaží

Názor architektov
Hoci určite existuje tisíc rôznych prístupov k riešeniu takejto úlohy, v tejto chvíli by sme žiadnu časť projektu neriešili inak. Každá zákazka prináša skúsenosti vo forme stretnutia sa s novými materiálmi, postupmi a koniec koncov i so subdodávateľmi. Mali sme šancu vyskúšať si mnoho netradičných postupov a overiť si, ako fungujú v skutočnosti.
Základné informácie:
Rozsah projektu: rekonštrukcia, interiér
Podlahová plocha: 150 m2
Projekt: 2011 – 2016
Stavba: 2016 – 2018
Adresa: Hostinné
Klient: súkromná osoba
Projektový tím: Ing. arch. Jan Fousek, Ing. arch. Daniel Pexa
www.fadw.cz
Foto: Daniel Pexa
Text: Dana D. Daňková