Hadidová a Messner – stretnutie na špičkovej úrovni

image 87641 25 v1

Keď najrenomovanejšia architektka a najslávnejší extrémny horolezec realizovali spolu nejaký projekt, mohlo z toho vzniknúť len niečo osobité. V tomto prípade Messnerovo horské múzeum v Kronplatz. Za účelom jeho realizácie však obaja potrebovali špičkových technikov a kvalitné stavebné materiály – cement z CRH.

Pekné vyhliadky

Pri pohľade zvonku je budova zakrytá. Objekt sa tunelovito vrezáva do hory. Z vrcholu hory vyčnieva na jednej strane len vchod na plošinu, a na druhej strane vyhliadky. Čo sa týka smerovania panoramatických okien, pristúpila architekta na návrh extrémneho horolezca. Cez veľké otvory vidí návštevník štít Peitlerkofel, za ktorým sa Reinhold Messner narodil, Heiligkreuzkofel, ktorý podľa Messnera patrí k najobtiažnejším výstupom v Dolomitoch, a Ortler, najvyšší vrchol Južného Tirolska, Messnerovej vlasti.

Pokrivená architektúra

Veľké stavebné prvky fasády neboli v tejto veľkosti ešte nikdy zhotovené v podobe cementom pospájaných jednotlivých dielov. Vo vnútri je návštevník vedený po schodišti nadol, čo je usporiadanie priestoru, aké mnohí návštevníci popisujú ako „razantné a pôsobivé“. Svojím nezameniteľným jazykom tvarov napodobňuje Zaha Hadidová špicaté vápencové štíty, pripomína dravé horské potoky a odzrkadľuje geometriu snehových závejov. Možno sa to všetko podarilo len vďaka použitiu betónu – presnejšie povedané CEtónu, tj. stavebného materiálu firmy Haus B & T Bau & Technologie GmbH, ktorý vyvinul majiteľ firmy Kruno Stephan Thaleck.

Inovačné výrobky

CEtónové prvky sú textilom vystužené a vláknami spájané stavebné dielce na betónovej báze, jadro ktorých sa skladá z hliníkového plástu, a ktoré sa vyrábajú postupom využívaným pri výrobe kompozitov. Pri ich použití sa Thaleck predtým i teraz spoliehal na cement od spoločnosti CRH. V prípade Messnerovho múzea sa rozhodli zodpovední pracovníci pre šedý cement: portlandský cement s vápencom CEM II/A-LL 42,5 N zo závodu CRH (Slovensko) a.s. v Rohožníku. Dá sa ľahko spracovávať a vyznačuje sa dobrou počiatočnou pevnosťou a normálnym tuhnutím. Vyvíja priemerne veľké hydratačné teplo a má dobrú schopnosť zadržiavať vodu – čo ho priam predurčuje na zhotovenie pohľadových betónových plôch. Vďaka jeho zníženému podielu slinku sa pri výrobe CEM II/A-LL 42,5 N uvoľňuje menej CO2. Tým sa šetrí životné prostredie. Dôležitým kritériom pri voľbe cementu bola farba betónu, ktorý sa pomocou neho vyrábal. V prípade CRH sa podobal alpskému vápencu, čím zodpovedal dokonale zámerom projektanta.

Zoštíhľovanie kvôli nízkej váhe

Kruna Stephana Thalecka lákali v prípade Messnerovho múzea možnosti ísť až na samotnú hranicu. Vyrobil CEtónové prvky s veľkosťou 8,20 x 2,30 m, ale s hrúbkou len neuveriteľných 20 mm. Spolu bolo CEtónovými prvkami na vnútornej i vonkajšej strane obložených asi 1 700 m². Keďže všetky CEtónové prvky mali rozdielne tvary, musel výrobca jednotlivo zhotovovať aj všetky formy. Žiadna sa nemohla použiť druhýkrát.

Zvýraznenie štítov

Dnes je múzeum ako celok umeleckým dielom, ktoré na jednej strane predvádza veľkolepú architektúru – ktorá už sama o sebe stojí za pozornosť – a na strane druhej predstavuje rozvoj horolezectva za posledných 250 rokov, čo je v rovnakej miere fascinujúce. V lete 2015 mohli prví návštevníci vkročiť do múzea v čerstvom povetrí vo výške 2275 m. Pri otváracom prejave vyzdvihol Patrick Schuhmacher, šéf firmy Zahy Hadidovej, špičkový výkon Kruna Stephana Thalecka. Tým súčasne pochválil i výrobok CEtón, ktorý bol zhotovený s pomocou cementu firmy CRH. Celé múzeum je pre Kronberg ozajstným obohatením, pretože návštevníci obľúbenej oblasti zimných športov teraz dostávajú atrakciu aj pre teplejšie ročné obdobia.

CRH (Slovensko) a.s.
www.crhslovakia.com
www.crhbeton.com

ZDROJ: PR článok spoločnosti CRH (Slovensko) a.s.