Kino Hviezda - nové kultúrne centrum v Trnave.

Rekonštrukciou kina Hviezda získa Trnava nové kultúrne centrum

Pôvodne panoramatické kino so stereo zvukom na Paulínskej ulici z roku 1972 sa stane moderným kultúrnym centrom (KC) s väčšou sálou a variabilným javiskom.

Jeho budúca podoba je z dielne ateliéru A- Design, ktorý vyhral súťaž v konkurencii 14 návrhov. Hodnotila ich  desiatka popredných slovenských a českých architektov. O jej výsledku informovala v utorok (24. 5.) webová stránka kultura.trnava. Súťaž vyhlásilo mesto v decembri 2021 a architektonické štúdiá mohli svoje návrhy posielať do 14. februára 2022.

Cesta k súťaži nebola jednoduchá. „V hre bola aj idea postaviť na pozemku kina novú budovu s modernou architektúrou spĺňajúcou súčasné štandardy.

Vnútorné priestory kultúrneho centra v Trnave
Vnútorné priestory kultúrneho centra v Trnave | Zdroj: A-Design

To sa nám kvôli historickej hodnote budovy nepodarilo,“ uviedol riaditeľ Zaži v Trnave – Mestského kultúrneho strediska Peter Cagala s tým, že mali na zreteli hodnoty budovy podľa trnavského Krajského pamiatkového úradu a zachovanie niektorých architektonických prvkov.

Podľa českej architektky Jitky Ressovej návrh od A- Designu vyhral vďaka tomu, že bol najlepší v kritériu, ktoré stanovila porota – hmotové a funkčné riešenie. Bude však ešte potrebné dopracovať interiér tak, aby vytvoril tvorivú atmosféru, ktorú si kultúra žiada.

Polyfunkčná budova

Návrh ponúka vo veľkej miere aktívny obvod budúceho kultúrneho centra. V zápisnici súťaže sa uvádza, že  smerom do Paulínskej ulice prostredníctvom rozšírenej lodžie umožňuje veľkorysé prepojenie medzi sálou, foyer a ulicou, a tým zároveň aj „pretekanie“ programu a aktivít KC do verejného priestoru.

Zároveň cez fungovanie kaviarne a prenajímateľných ateliérov oživuje aj bočné priestory, ktoré podporujú možné priečne prepojenia Paulínskej a Hlavnej ulice. Návrh dbá na najdôležitejšiu požiadavku, a to polyfunkčnosť objektu, čomu bude prispôsobená aj kapacitná veľkosť variabilnej sály. Pôvodná premietacia sála bude väčšia, pojme 500 sediacich divákov a 800 miest na státie.

Nastaviteľné javisko

Priestor sály bude izolovaný zo zázemia. Pre pohodlné presúvanie kulís, osvetľovcích rámp a rôznej inej výbavy potrebnej na jednotlivé typy podujatí, odborníci odporúčajú rozšíriť a zväčšiť dvere na minimálne dva metre.

Javisko bude variabilne nastavovateľné, aby bolo možno pripraviť priestor pre veľký koncert, módnu prehliadku, výstavu či tanečný večer. Sála by mala vyhovovať aj prípadnej kinoprojekcii s využitím najnovších technológií. Návrh tiež naznačuje aj možnosť poréznosti fasády sály oknom na sever, čim by sa dala dosiahnuť kontrolovaná práca s prirodzeným osvetlením sály pre denné aktivity.

Kultúrne centrum Hviezda v Trnave.
Kultúrne centrum Hviezda v Trnave. | Zdroj: A-Design

Čo zachovajú v budove

Revitalizovaná budova zachová niektoré prvky kina Hviezda: tvar kina – obráteného písmena T, výraznú horizontálnosť dosky tvoriacej foyer. Z umeleckých prvkov to budú diela významného umeleckého tandemu Dóku a Barteka. Zachované zostanú i niektoré materiálové detaily, ktoré ocenili aj samotní porotcovia, napríklad pôvodná podlaha v priestoroch lodžie a foyer, uzatvára stránka kultura.trnava..

Víťazný tím autorov A- Design:

Michal Romanec, Patrik Kuva, Bohdan Hollý,Tomáš Pohanič, Adela Tichá, Jozef Sefčík a Michal Buranovský