Výstavná hala vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch

V Piešťanoch postavia výstavnú halu pre vojenské múzeum. Bude tam aj reštaurátorská dielňa

Vláda SR dala v stredu (15. júna) zelenú obstarávaniu výstavby haly veľkorozmerných múzejných predmetov vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch.

Investorom výstavby haly na Žilinskej ceste s celkovými nákladmi 4,07 milióna eur je podľa vládneho materiálu Ministerstvo obrany (MO) SR, ktoré schválilo projektovú dokumentáciu  pre stavebné konanie a realizáciu stavby. Termín realizácie sú roky 2022 – 2024. Spresnenie výšky stavebných nákladov bude známe po verejnom obstarávaní.

Ochrana zbierkových predmetov

Cieľom štátnej investičnej akcie je výstavba moderných priestorov pre veľkorozmerné zbierkové predmety, aby boli v bezpečí a nepodliehali vplyvu klimatických zmien. Múzeum potrebuje ochrániť 75 veľkorozmerných zbierkových predmetov, skvalitniť správu múzea aj pracovné podmienky.

Výstavná hala vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoc
Výstavná hala vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoc | Zdroj: MO SR

Hala predstaví vývoj ozbrojených síl  od roku 1945 po súčasnosť. Je rozdelená na výstavné priestory  s galériou vo vyššej časti a priestory zázemia v prízemnej časti. Objekt má plochú strechu s presvetľovacími strešnými svetlíkmi. Súčasťou výstavbu sú aj sadovnícke úpravy a reštaurátorská dielňa. Vizuálne je prepojená s výstavnou halou, aby návštevník mohol sledovať reštaurátorov pri práci.

Na voľnej ploche areálu VHM, kde bude stáť hala, je v súčasnosti spevnená plocha, prístrešok pre vojenskú techniku, prístupová cesta a záchytné  parkovisko. Za oplotením areálu sú v blízkosti navrhovaného objektu dve väčšie prízemné plechové haly  s vystavovanou vojenskou technikou.

Modernú výstavnú halu s plochou 2909 m2 navrhla spoločnosť Stavkonzulta. Zodpovedným architektom bol Miroslav Ulbricht. „V zmysle zákona o verejnom obstarávaní bolo realizované výberové konanie na spracovanie projektovej dokumentácie, potrebnej k stavebnému povoleniu a samotnej realizácii, ktoré po vyhodnotení súťaže vyhrala projektovo-inžinierska organizácia Stapring,“ uviedlo pre časopis ASB ministerstvo obrany.

Expozícia Vojenského múzea v Piešťanoch
Expozícia Vojenského múzea v Piešťanoch | Zdroj: MO SR

Obnova budovy bývalého internátu

Ministerstvo obrany začne v júni tohto roka verejné obstarávanie na vyhotovenie projektovej dokumentácie v súvislosti so zmenou bývalého vojenského internátu Hviezda v Bratislave na polyfunkčný objekt pre potreby rezortu.

Predpokladaný začiatok rekonštrukcie budovy je v roku 2023 a jej ukončenie asi v roku 2025. Súčasné vedenie rezortu obrany sa chce týmto spôsobom vysporiadať s rokmi avizovanou, no nerealizovanou obnovou objektu. Predpokladané náklady sú vo výške 34,8 milióna vrátane DPH.

Obnovená budova bývalého vojenského internátu Hviezda v Bratislave
Obnovená budova bývalého vojenského internátu Hviezda v Bratislave | Zdroj: MO SR

Budova bude určená predovšetkým pre zamestnancov MO SR a príslušníkov Ozbrojených síl  SR, pričom bude rozdelená na administratívnu a ubytovaciu časť. V budove sa bude nachádzať foyer, jedáleň, kaviareň, pričom v rámci rekonštrukcia sa vytvoria aj parkovacie stojiská a oddychová zóna.

Administratívne priestory budú situované na 13 nadzemných podlažiach s celkovou kapacitou 308 pracovných miest. Na deviatich poschodiach budú k dispozícii ubytovacie priestory s celkovou kapacitou 152 lôžok.