Architekti Martin Kusý (vpravo) a Pavol Paňák (vľavo).

Architekti BKPŠ: Na začiatku spolupráce bol Dedeček pre nás pán architekt. Na konci to bol Vlado

Na jar roku 2022 povedala generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá, že robia všetko preto, aby galériu otvorili pre návštevníkov ešte k jeho koncu. Keď v roku 2016 SNG začala s rekonštrukciou, plánovaná bola na 36 mesiacov. O šesť rokov neskôr galériu konečne otvorili. V rozhovore s architektmi Martinom Kusým a Pavlom Paňákom, ktorí ju zrekonštruovali, sme sa k nej ešte raz vrátili.

V rozhovore s architektmi Martinom Kusým a Pavlom Paňákom sa dozviete:

  • Čo si myslia o reakciách verejnosti na zrekonštruovanú SNG?
  • Ako architekt Dedeček chápal nádvorie?
  • Prečo sa rozhodli celému objektu pridať vstupnú halu?
  • Komunikovali s Dedečkom o charaktere verejného priestoru?
  • Aký prístup zvolili k ikonickému Premosteniu?

Ako vnímate pána architekta Dedečka po ľudskej stránke? Čo vám spolupráca s ním dala?

Keď sme s tým začínali, bol architekt Dedeček pre nás pán architekt. Na konci to bol Vlado a odkázal nám autorské práva na všetku svoju prácu. Bol to človek ušľachtilý v celom zmysle významu tohto už zabudnutého slova. Bola v ňom noblesa, mentalita a intelektuálna sila jeho generácie. Spolupráca s ním nás obohatila ľudsky aj odborne.

Aký bol podľa vás architekt?

Špičkový reprezentant svojej profesie, a to nie len vo svojej generácii. Bol absolútne jedinečný a jeho diela patria do našej kultúrnej klenotnice.

Otvorenie SNG v neľahkej dobe, ktorú teraz žijeme, dokázalo spojiť ľudí, vytvoriť jedinečnú atmosféru spolupatričnosti, kultúrno-spoločenskej radosti. Ako to vnímate?

Tento fakt – v súvislosti s touto stavbou ojedinelý – vnímam pozitívne a v určitej miere aj ako satisfakciu za všetko minulé.

Architekti Martin Kusý (vpravo) a Pavol Paňák (vľavo).
Architekti Martin Kusý (vpravo) a Pavol Paňák (vľavo). | Zdroj: Peter Jurkovič

Ako ste budovu pripravili na to, čo sa s ňou môže postupom času robiť? Stanovili ste isté „mantinely“ a pravidlá. Prosím, môžete ich priblížiť?

Architektúru v jej novosti zažívame v skutočnosti krátko. Jej komplexná kvalita sa vyjaví až v čase jej trvania a užívania. To platí pre mnohé aspekty tejto problematiky – trvácnosť výrazovej presvedčivosti, adaptabilitu na zmenu užívateľského nároku, odolnosť povrchov proti klíme i používaniu, schopnosť starnutia ušľachtilou patinou a mnohé ďalšie „mantinely“.

Pred asi 20 rokmi sa urobila anketa, kde zo 450 opýtaných, 92 % vrátane architektonických profesorov bolo za to, aby sa budova SNG zbúrala. Ako sa dnes verejnosť pozerá na zrekonštruovanú SNG? Myslíte si, že nastal posun vo vnímaní práve takýchto diel?