Sú veľmi dobrým susedom. Na predajňu nábytkárskeho giganta usadili hostel, reštauráciu aj terasu

Partneri sekcie:

Obchod s nábytkom bez parkoviska, s reštauráciou, hostelom a verejnou strešnou terasou. Zdá sa to byť utópia? V centre Viedne je to od minulého roka realita. Miestnemu ateliéru Querkraft Architekten sa podarilo vytvoriť komunitný obchodný dom, kde kúpa nábytku nemusí byť hlavným dôvodom návštevy.

Obchodný dom IKEA býva najčastejšie situovaný na okraji miest, kde máva podobu rozľahlého skladu s prístupnosťou pre nákladné autá. Väčšina kupujúcich sa na návštevu dopraví autom, do ktorého si naloží naplocho zbalený nábytok.

Spotrebiteľské správanie sa však za posledné roky výrazne zmenilo. Internetový obchod prosperuje a online konkurencia je silná už aj na trhu s nábytkom. Približne dve tretiny obyvateľov Viedne žijúcich vo vnútorných mestských častiach už ani nemajú auto.

Prichádzajú verejnou dopravou, peši, jazdia na bicykloch či skútroch. IKEA Vienna Westbahnhof je reakciou na novú podobu urbánnej mobility, zmenu spotrebiteľského správania i environmentálny prístup spoločnosti.

Fotogaléria:

Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko
Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 20
Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 09
Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 03
Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 16
Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 15
Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 05
Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 08

Komunitný obchoďák

Z trojfázovej architektonickej súťaže zahŕňajúcej niekoľko workshopov vzišiel v roku 2017 ako víťaz ateliér Querkraft Architekten. Už vo fáze prípravy projektu investor formuloval hlavný cieľ: „Chceme byť dobrým susedom“. Prístup ateliéru Querkraft Architekten dosiahnutie tohto cieľa sa odráža v budove, ktorá predstavuje pridanú hodnotu aj pre svoje okolie.

Verejnosti prístupná strešná terasa s ponukou miesta na pitie kávy, na relax i na kochanie sa výhľadom na mesto, ako aj veľké množstvo zelene na všetkých fasádach – to sú aspekty, ktoré prispievajú k tomu, aby bola IKEA „dobrým susedom“.

Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 09
Koncept architektúry obchodného domu je založený na mriežke. Inšpiráciou sa stal bežný kus nábytku – knižnica. Vonkajšia obálka budovy tak pripomína policový systém. | Zdroj: Hertha Hurnaus

Koncept architektúry je založený na mriežke. Symbolizuje flexibilitu, svetlo a jednoduchosť. Architekti hovoria, že inšpiráciou sa stal bežný kus nábytku – knižnica. Vonkajšia obálka budovy tak pripomína policový systém. Asi 4,5 metra hlboká policová fasáda vedie okolo budovy a poskytuje tieň. Umožňuje rozšírenie priestorov a zahŕňa terasy, zeleň, ale aj servisné prvky, ako sú výťahy, únikové schody a technické vybavenie budov.

„Budovu sme vyvinuli ako voľne konfigurovateľnú štruktúru s maximálnou flexibilitou, kde zasklené boxy (doplnky) na každom podlaží môžu zväčšiť priestor. Dajú sa prenajať a použiť rôznymi spôsobmi,“ hovoria o netradičnej budove architekti. Striedanie plných a prázdnych blokov umožnilo vytvoriť na každom podlaží záhradu.

160 stromov

Bohatá zeleň umiestnená na fasáde i na streche má citeľný vplyv na mikroklímu. Vzhľadom na to, že sú stromy v budove použité v rôznych výškach a hĺbkach, je výsadba intenzívnejšia, než by umožňovala samotná plocha pozemku pod budovou.

V strategickom pláne mesta Viedne je výsadba zelene jedným z najdôležitejších opatrení. Navyše majú popínavé rastliny a stromy v obchodnom dome IKEA chladivý a zvlhčujúci účinok – a fungujú ako akýsi prírodný klimatizačný systém. Teplota vzduchu sa vďaka tomu zlepší aj na úrovni chodcov. Počítačové simulácie ukazujú relevantný pokles teploty o 1,5 °C.

Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 06
Verejnosti prístupná strešná terasa umožňuje stretávanie, relax a kochanie sa výhľadom na mesto.| Zdroj: Hertha Hurnaus

Mix funkcií

Prefabrikované železobetónové stĺpy stojana mriežke 10 × 10 metrov, ktorá umožňuje flexibilitu vo využití a dizajne priestorov. Ako sauž ukazuje, možnoľahkozrealizovať úpravy na splnenie meniacich sa požiadaviek. Maloobchod IKEA a reštauráciazaberajú spodné podlažia, hostel s 345 lôžkami sa nachádzana dvoch najvyšších podlažiach. Tento mix vytvára budovu, ktorá žije 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Viedenský obchodný dom ašpiruje na ikonické miesto stretávania vo Viedni. „Miesto, ktoré ľudia radi navštevujú a zažívajú. Miesto socializácie a spoločného prežívania,“ popisuje víziu vedenie švédskeho nábytkárskeho giganta. Návštevníci tu môžu nakúpiť všetko, čo sa dáľahko preniesť hromadnou dopravou, na bicyklialebo peši. Všetko ostatné im dodajú v rovnaký deň z logistického centra vo Viedni priamo domov.

Obchod s nabytkom IKEA hostel a verejna terasa Vieden Rakusko 11
Veľké zasklené plochy prepájajú interiér s exteriérom.| Zdroj: Hertha Hurnaus

Obchod s nábytkom IKEA, hostel a verejná terasa, Viedeň, Rakúsko

Architekt: Querkraft Architekten
Krajinný architekt: Kräftner Landschaftsarchitektur, Green4Cities
Investor: IKEA Österreich
Architektonická súťaž: 2017
Realizácia: 01/2020– 08/2021
Úžitková plocha: 29 480 m2
Zastavaná plocha: 3 977 m2

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2022