Eperia Shopping Mall
Galéria(8)

Prvé na Slovensku a len šieste na svete. Spoznajte zelené nákupné centurm Eperia Shopping Mall

Moderné dvojpodlažné nákupné centrum EPERIA Shopping Mall v Prešove sa rozšírilo o druhú etapu. K pôvodným takmer sto prevádzkam na ploche 22-tisíc m2 postupne pribudne ďalších 25 jednotiek s rozlohou 11-tisíc m2 na troch podlažiach.

Prvé moderné regionálne nákupné centrum v Prešove je situované v blízkosti sídliska Sekčov a zaujme najmä centrálnym námestím otvoreným cez dve podlažia, ktoré poskytuje priestor na príležitostné kultúrne a verejné podujatia.

Prvá etapa bola postavená v roku 2017, druhú developer sprístupnil o štyri roky neskôr. V retailovom segmente išlo o jeho prvý projekt takéhoto rozsahu. Prešov bol dovtedy zároveň posledným krajským mestom na Slovensku, ktoré nemalo moderné nákupné centrum podobného charakteru.

Eperia Shopping Mall
Eperia Shopping Mall | Zdroj: JTRE

Viac služieb, nové oddychové zóny

Druhá etapa výstavby posilnila ponuku zábavy a oddychu vďaka multikinu s piatimi sálami v modernom butikovom koncepte. Možnosti stravovania spestrili ďalšie moderné koncepty v gastrozóne a samostatná voľne stojacia prevádzka rýchleho občerstvenia s drive-in službou.

V súvislosti s rozširovaním sa navýšila aj kapacita parkoviska o vyše 200 parkovacích miest. Prevažná väčšina z nich je v podzemnej garáži, spolu ich je k dispozícii takmer 800. Pribudla aj zastávka mestskej hromadnej dopravy priamo pri nákupnom centre a úpravou komunikácií sa zlepšil prístup autom z centra mesta.

Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku

Ako prvému nákupnému centru na Slovensku a len šiestemu na svete mu bol udelený prestížny ekologický certifikát BREEAM Excellent v najaktuálnejšej schéme BREEAM International New Construction 2016. Ide teda o najzelenšie nákupné centrum na Slovensku.

Eperia Shopping Mall
Eperia Shopping Mall | Zdroj: JTRE

Jeho koncept myslí aj na cyklistov a celé nákupné centrum je bezbariérové. Vonkajším dominantným prvkom sa stala dažďová záhrada s nekosenou lúkou, ktorá zvyšuje biodiverzitu v meste. K udržateľnosti developer prispel aj aktivitami ako vysádzanie stromov a okrasných rastlín či inštalovanie včelína, vtáčích búdok a búdok pre netopiere.

Eperia Shopping Mall
Eperia Shopping Mall
Eperia Shopping Mall
Eperia Shopping Mall
Eperia Shopping Mall
Pôdorys 1. NP
Eperia II situacia page 0002
Eperia II rez

Eperia Shopping Mall II. Etapa, Prešov

Výška investície: 20 mil. €
Investor: 365.invest Developer J&T Real Estate
Architekt: DKLN
Generálny projektant: Obermeyer Helika
Zhotoviteľ: Sytiq
Zastavaná plocha: 6 364 m2
Celková plocha komerčných priestorov: 11 000 m2
Plocha zelene: 22 000 m2
Realizácia: 1/2020 – 9/2021

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2022.