Nebúrali, ale zrekonštruovali. Architekti opravili chyby minulosti a vdýchli nákupnému centru v Lyone nový život

Partneri sekcie:

Ateliér MVRDV v októbri dokončil rekonštrukciu mestského nákupného centra vo francúzskom Lyone. Pôvodný dizajn La Part-Dieu bol navrhnutý v čase, keď sa plánovanie miest podriaďovalo autám. Patril medzi najväčšie mestské nákupné centrá v Európe, no mal len malé spojenie s ulicami okolo.

Projekt upravil pôvodnú budovu zo 70. rokov 20. storočia, „resocializoval“ nákupné centrum a transformoval centrum mesta Lyon. Za pomoci trvalo udržateľného recyklovania veľkého množstva materiálov z existujúcej budovy architekti preusporiadali vnútornú dispozíciu.

Pridali viac priestoru, nahradili nadbytočné parkovisko, vložili veľké okná, osviežili starú betónovú fasádu a pridali rozsiahly strešný park spojený s mestom monumentálnym schodiskom. Touto rozsiahlou transformáciou je budova, ktorá bola kedysi ranou mestskej štruktúry Lyonu, pripravená začať novú kapitolu pulzujúceho centra mesta.

Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu

Rozpúšťajúca sa fasáda

Napriek dramatickej premene dizajn zachováva históriu budovy. Betónové panely, ktoré tvorili výraznú pôvodnú fasádu, boli zachované a opätovne použité. Pritom si ponechali vzor vzájomne prepojených obdĺžnikov, ktoré boli výrazným vizuálnym prvkom pôvodnej budovy.

Predtým matne béžové betónové panely sú teraz svieže a biele. Replikované sú aj na nadstavcoch s moderným nádychom. Pri vchodoch a ďalších kľúčových miestach fasáda odhaľuje veľké okná, čím sa posilňuje otvorenosť budovy a vytvára symbolická brána do revitalizovaného Lyon Part-Dieu.

Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu | Zdroj: Ossip van Duivenbode

„Radosť z tejto novej fasády spočíva v mnohých veciach, na ktoré ľudia myslia, keď ju vidia,“ hovorí zakladajúci partner MVRDV WinyMaas. „Možno je to látková čipka a okraje sú obhorené; možno je to cukor, ktorý sa rozpustil; môžu to byť roztápajúce sa snehové vločky. Všetky tieto asociácie sú v ostrom kontraste s ťažkou, nepriateľskou hmotou, ktorá charakterizovala budovu predtým. Premení to staré monštrum na milostivú Grande Dame.“

Schodisko na strechu

Ďalší významný prvok premeny sa nachádza na streche. Veľké schodiská stúpajú povedľa hlavných vchodov do nákupného centra a vedú až do viacúrovňovej strešnej záhrady. Tá spája až tri strany budovy.

Vďaka reštauráciám a kaviarňam, ako aj zeleným priestranstvám, pohodlným sedeniam a detským kútikom sa táto strecha a terasy stávajú skutočným kúskom mesta a prepájajú predtým oddelené časti mesta s hlavnou mestskou železničnou stanicou Part-Dieu.

Ľudia sa teraz môžu vydať viacerými cestami, pokojne i cez budovu alebo postreche. Obchodné centrum sa tak stáva akousi verejnou plošinou, vyhliadkovým bodom, ktorý umožňuje ľuďom orientovať sa v rámci mesta.

„Keď môžeme nakupovať online z pohodlia našich pohoviek, nákupné centrum – najmä to v strede mesta – musí ponúkať kompletný zážitok z nakupovania, doplnený o rôzne voľnočasové aktivity,“ hovorí Maas.

Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu | Zdroj: Ossip van Duivenbode

„Lyon Part-Dieu je teraz spojený s každodenným životom. V zelenej verejnej strešnej záhrade si môžete oddýchnuť, stretnúť sa s ľuďmi, pokochať sa výhľadom a nájsť útechu ďaleko od rušných ulíc pod ním.“

„Lyon Part-Dieu je miesto, ktoré sme chceli znovu objaviť,“ hovorí Jean-PhilippePelou, riaditeľ centra Westfield La Part-Dieu.

Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu | Zdroj: Ossip van Duivenbode

Lyon Part-Dieu ako pozitívny príklad

Rekonštrukcia Lyon Part-Dieu ukazuje, ako možno chyby predchádzajúcich období udržateľne asimilovať do moderného mesta. Namiesto toho, aby sme zbúrali a nanovo vystavali oblasť, ktorá je ekvivalentom približne 12 mestských blokov, takáto transformácia zachováva existujúcu štruktúru vrátane veľkej časti jej fasády. Tým okrem iného ušetríveľké množstvoCO2, ktorý by vytvorila prestavba.

Lyon Part Dieu
Lyon Part Dieu | Zdroj: Ossip van Duivenbode