najinteligentnejsia budova projekt hikari la confluence 3. cast
Galéria(2)

Najinteligentnejšia budova – projekt Hikari (La Confluence, 3. časť)

V japončine Hikari znamená svetlo. Japonský architekt Kengo Kuma v spolupráci s lyonskými CRB architects sa nechali motivovať svetlom a vytvorili koncept polyfunkčného objektu, ktorý je súčasťou mestského projektu La Confluence. V energetickej klasifikácii by sme ho mohli zaradiť medzi plusové budovy. Viac energie vyprodukujú, ako samy spotrebujú. Hikari tak dôsledne zapadá do komplexného projektu zameraného predovšetkým na problematiku životného prostredia, akým La Confluence bezpochyby je.

najinteligentnejsia budova projekt hikari la confluence 3 cast 6389 big image
Svetlo je nielen inšpiráciou, ale i rentabilnou investíciou. Energia z neho je zadarmo, je obnoviteľná a zatiaľ i nevyčerpateľná.

Tri budovy svetelného celku

  • „Higashi“ (z japončiny východ) – administratívna budova plochy 5500 m2,
  • „Minami“ (z japončiny juh) – 38 bytov rozlohy 3400 m2,
  • „Nishi“ (západ) – 2 600 m2 kancelárií a 4 exkluzívne rezidenčné vily na streche objektu (700 m2)
  • 1 000 m2 obchodných priestorov na prízemí každej budovy

Urbanistický plán druhej etapy od ateliéru Herzog & de Meuron jasne určil geometrický tvar priečelí objektov. Budovy s pravouhlými, rovnobežnými konštrukciami. Kengo Kuma sa rozhodol pre zachovanie kvadratických tvarov upravených „výrezmi“ trojuholníkových pôdorysov za účelom dostať do interiéru čo najviac svetla.



La Place Nautique

Všetky tri budovy majú presklené fasády. V niektorých častiach sú to dvojité fasády s veľkým medzipriestorom slúžiacim ako zimná záhrada. Duchom interiérov je zeleň. Kengo Kuma sa aj v tomto projekte pridržiaval svižného konceptu inšpirovaného prírodou. V každej budove prevláda iný prírodný materiál: modrý kameň zo Savojska v administratívnej časti, sklo v centrálnej obytnej časti a drevo z topoľov v budove s vilami na streche.

Energetická efektívnosť

Budovy využívajú tri zdroje obnoviteľnej energie

  • Fotovoltické panely na streche objektu a na fasádach obytných častí s výkonom 476 MWh, čo predstavuje spotrebu približne 160 domácností.
  • Geotermálny systém
  • Olejová vykurovacia centrála na báze repkového oleja zásobujúca región Rhône-Alpes.

–>–>

Najinteligentejšia budova

Projekt Hikari nárokuje na prívlastok „najinteligentnejšia“ budova sveta. Celky sú navzájom prepojené komunikačnou sieťou, ktorá zdieľa a vyhodnocuje produkciu a spotrebu energie. Na princípe uskladnenia energie formou nabíjacích batérií je celý systém schopný reagovať v prípadoch výpadku prúdu. Inteligentné systémy merania a regulácie dovoľujú úsporu energie až 50 – 60 percent než predpisuje štandard v normách. Energia vyrábaná v administratívnej časti cez víkend sa použije v obytnej časti.

Mesto Lyon podpísalo partnerstvo s Nedo  (pološtátna oraganizácia technologického vývoja a environmentálnej inovácie) a vznikol tak unikátny koncept „Smart Community“ – budov a zariadení s nízkou spotrebou energie. Nedo sa zapája do projektu prostredníctvom konzorcia firiem pod vedením spoločnosti Toshiba

Interiér obytnej časti – fotovoltická fasáda

Generálny dodávateľ: Bouygues immobilier associé,
Architekti: Kengo Kuma & associates/CRB architectes,
Fotovoltika: Tecsol,
Svetlotechnika: Ingelux, Marc Fontoynont, laboratoire de l’ENTPE,
Svetelná koncepcia: Cobalt,
Predpokladané začatie výstavby: jar 2013
Predpokladané ukončenie výstavby: leto 2014

Kengo Kuma
Po rokoch štúdia v Tokiu a neskôr v Kolumbii – USA., v roku 1990 založil vlastnú spoločnosť „Kengo Kuma & Associates“. Vyučuje na univerzite v Tokiu. Získal mnoho architektonických ocenení v japonsku i vo svete. Z jeho diel spomenieme budovu LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) v Osake.

LVMH Osaka
Foto: Flickr – hetgallery

Text: Ing. Alena Benešová
Vizualizácie: www.bouygues-immobilier-corporate.com/content/hikari-lyon-confluence