Eurovea Tower

Rastie ako z vody. Eurovea Tower dosahuje výšku 150 metrov, takmer 90 % rezidencií je už predaných

Bratislava bude mať svoj mrakodrap. Podľa Rady pre výškové budovy a mestské prostredie (CTBUH) stane 201. mestom na svete, v ktorom stojí budova s výškou minimálne 150 metrov. Reč je, samozrejme, o dokončujúcej Eurovea Tower.

Hong Kong ich má takmer 550, Londýn 30, Varšava 11, susedná Viedeň tri. Hlavné mesto Slovenska bude mäť ešte len prvý mrakodrap. Dokončením 44. poschodia sa Eurovea Tower stane oficiálne mrakodrapom. Celková výška však po dokončení hrubej stavby v novembri tohto roka dosiahne 168 metrov.

Začiatkom tohto roka prekonala hrubá stavba Eurovea Tower polovicu konečnej výšky. Magickú hranicu 100 metrov prelomila koncom marca a najvyššou budovou na Slovensku sa stala v júni tohto roka. V najbližších dňoch sa začne montovať koruna mrakodrapu vysoká 17,4 metra, ktorú bude tvoriť 12 lúčov zložených z dvoch častí. Najťažší diel koruny váži 4,7 tony.

Eurovea Tower
Eurovea Tower | Zdroj: JTRE

O bývanie v mrakodrape je vysoký záujem

V októbri príde na rad betónovanie meter hrubej stropnej dosky na najvyššom, 45. bytovom poschodí. Aktuálne budované poschodie zobrazuje digitálny displej na šplhacom debnení.

„Výstavba Eurovea Tower aj celého pokračovania Eurovea napreduje podľa plánu napriek súčasnej neľahkej situácii na stavebnom trhu, vďaka dôkladnej príprave, kvalitnej projektovej dokumentácii a profesionalite všetkých zhotoviteľov. Do konca novembra by sme mali nasadiť na mrakodrap korunu a dosiahnuť tak jeho najvyšší bod. Po dokončení vynikne jej štíhla zaoblená silueta a stane sa modernou dominantou Bratislavy,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Prvý slovenský mrakodrap prinesie štyri stovky rezidencií s praktickými dispozíciami s vysokými stropmi a kvalitným štandardom vybavenia. Každá rezidencia má terasu s výhľadom na rôzne časti Bratislavy. Rezidenti budú mať k dispozícii vstupnú lobby s recepciou a vďaka prechodu do nákupného centra suchou nohou si dokážu všetko potrebné nakúpiť a vybaviť doslova na skok z domu.

„Vzhľadom na jedinečnosť projektu a vynikajúcu polohu pri Dunaji pár minút od historického centra bol o bývanie v prvom slovenskom mrakodrape od začiatku obrovský záujem. Predaných je takmer 90 percent rezidencií. Zostávajúce sa dostanú do ponuky spolu s dokončením výstavby,“ spresňuje Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE.

Eurovea Tower
Eurovea Tower | Zdroj: JTRE

Veľký projekt Eurovea

Stavebné práce na celom pokračovaní komplexu Eurovea sa začali koncom roka 2019. Začiatkom roka 2020 začali v stavebnej jame štyri vrtné súpravy vŕtať takmer 1 400 pilót, ktoré sú súčasťou zakladania stavieb. Prvý z celkovo 14 žeriavov vyrástol následne v máji.

Dôležitý dátum pre výstavbu samotného mrakodrapu prišiel v septembri 2020, keď sa tri dni nepretržite betónovala základová doska. Zároveň prebiehalo testovanie odolnosti fasády voči extrémnemu počasiu. Mrakodrap potom začal rásť do výšky a po dokončení podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V pribúda v priemere každých 11 dní nové štandardné podlažie.

Okrem mrakodrapu tvoria projekt Eurovea 2 rozšírenie nákupného centra Eurovea, rezidencie Riverside administratívne budovy Pribinova X, Pribinova Y a podzemné garáže. Súčasťou výstavby v rámci mestskej štvrte Eurovea City pri Dunaji je aj predĺženie nábrežnej promenády, vybudovanie bulváru Pribinova s prípravou na umiestnenie telesa električkovej trate a ďalšie nové verejné priestory, ihriská i športoviská.

Eurovea Tower
Eurovea Tower | Zdroj: JTRE

Južné námestie pred mrakodrapom s výhľadom priamo na Dunaj oživí nové vizuálne dielo Octahedral Body od Viktora Freša, ktoré vybrala odborná porota spomedzi 25 návrhov českých a slovenských umelcov doručených doverejnej súťaže.

Projekt Eurovea 2

Rozšírenie nákupného centra: 25 000 m2 obchodnej plochy (spolu s existujúcim centrom 85 000 m2)
Eurovea Tower: 47 nadzemných podlaží, výška 168 metrov, 400 rezidencií
Eurovea Riverside: 8nadzemných podlaží, 97 rezidencií
Pribinova X: 18 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy
Pribinova Y: 22 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy
Podzemné garáže: 1 400 stojísk
Predĺženie dunajskej promenády: nábrežnýpark 25 000m2, nové športoviská a detské ihriská
Mestský bulvár Pribinova: s novým námestím pred Eurovea Tower a novou alejou stromov
Dokončenie: 2023

JTRE