Maďarské prírodovedné múzeum, ktoré dokonalo splýva s prírodou. Budova od ateliéru BIG bude z dreva
O podobu novej budovy Maďarského múzea prírodných vied v Debrecíne sa postará známe dánske štúdio BIG. Tá nahradí doteraz existujúcu stavbu v hlavnom meste a má prispieť k vízii urobiť z Debrecína regionálne centrum vzdelávania a kultúry do roku 2030.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Múzeum s rozlohou 23 000 m² bude situované do storočného Veľkého lesa (Nagyerdő), v severnej časti mesta, a to na mieste niekdajšieho športoviska. Múzeum vzniká v spolupráci s maďarským štúdiom Vikár és Lukács Építés Stúdió, pridalo sa aj Museum Studio – London a TYPSA. Objednávka na novú budovu prišla od samotného múzea a ministerstva kultúry a inovácií.
Dokonale splynie s krajinou
Projekt navrhuje tri prekrývajúce sa krajinné pásy, ktoré sa jemne zdvíhajú z lesného porastu a vytvárajú nový priestor nielen pre vedu, ale aj pre verejnosť. V budove budú výstavné siene na stále i dočasné expozície, verejné vybavenie aj zázemie pre zamestnancov.
„Náš návrh je myslený ako križovatka ciest a rodových línií. Prekrývajúce sa pásy krajiny vytvárajú sériu výklenkov a biotopov, sál a galérií, ktoré hladko prepájajú vnútorný a vonkajší svet, intimitu a monumentálnosť. Výsledkom je človekom vytvorený kopec na lesnej čistine – geometricky jasný, no zároveň jemne organický –, dôstojné miesto pre zázraky prírody,“ povedal o projekte Bjarke Ingels, zakladateľ a kreatívny riaditeľ ateliéru BIG, ktorému sú vraj prírodné vedy veľmi blízke.
Tri vzájomne sa prekrývajúce objemy, ktoré sa dvíhajú a klesajú spoločne s terénom, majú drevenú konštrukciu a fasádu z opáleného dreva. Múzeum je čiastočne zapustené do zeme a opticky vyrastá z okolitého lesného porastu, čím sa dokonale zlaďuje s prostredím parku.
Ako to už v prípade BIG-u býva zvykom, strecha je pobytová a svojím tvarom pozýva na návštevu, počas ktorej ponúkne panoramatický výhľad do okolia. Cieľom bolo nechať krajinu určiť podobu stavby, ale zároveň ju tvarom aj jemne formovať.
S ohľadom na udržateľnosť
Nie je prekvapením, že Dáni myslia nielen na lokálne zdroje, ale aj na tie obnoviteľné. „Budova je navrhnutá z masívneho dreva a jej fasáda pozostáva z lokálne získaných opálených drevených panelov, ktoré vyrastajú zo zeme, čím sa stiera hranica medzi architektúrou a divočinou,“ povedala Hanna Johansson, partnerka v ateliéri BIG.
Múzeum bude využívať geotermálnu energiu, ale aj slnečnú, a to pomocou fotovoltických panelov, aby sa zabezpečilo stabilné vnútorné prostredie počas celého roka. „Namiesto jednoduchého zachovania miesta ho budova obnovuje a zveľaďuje – regeneruje biodiverzitu, a pritom nenápadne splýva so svojím okolím,“ doplnila Hanna Johansson.
Prístup do múzea je zo všetkých strán otvorený cez rôzne námestia, kľukaté lesné chodníky a výhľady. Tým sa prepája ako s mestským prostredím, tak aj okolitou prírodou. Do múzea sa prichádza cez veľkorysé južné námestie, ktoré bude zároveň miestom stretnutí komunity, ale aj priestorom na rôzne vonkajšie aktivity.
Vstupná hala slúži ako ústredný bod kompasu, z ktorého sa môžete vydať do jednotlivých výstavných krídel. Päť ich bude slúžiť na stále výstavy a jedno na tie dočasné, rovnako na vzdelávacie programy pre verejnosť. Na poschodí sa nachádza knižnica a reštaurácia s výhľadom do korún stromov. Súčasťou budovy je aj vzdelávacie centrum na organizáciu workshopov, na hry, nechýbajú laboratóriá.
Maďarské múzeum prírodných vied
Lokalita: Debrecín, Maďarsko
Architekti: štúdio BIG
Spolupráca: Vikár és Lukács Építés Stúdió, Museum Studio – London, TYPSA
Plocha: 23 000 m2